AKTUALNOŚCI Z ŻYCIA INTERNATU
Dnia 22.10 odbyła się akcja sprawdzania ptasich lęgów oraz czyszczenia budek lęgowych zawieszonych przez wychowanków internatu, w ramach programu ,,Ptaki Golęcina” realizowanego przez Sekcję Ekoturyści. Program realizowany jest z potrzeby dowiedzenia się wielu ciekawych rzeczy na temat bioróżnorodności w naszej okolicy oraz aby ułatwić życie ptakom zamieszkującym Golęcin. Projekt obejmuje 13 budek lęgowych, które zostały przez nas wyczyszczone oraz wstępnie zdezynfekowane. Siedem z nich niestety nie było zamieszkanych, lecz w większości zostały wykorzystane jako schronienie. Pozostałe sześć były zajmowane; w dwóch gniazdach zostały znalezione szkielety pisklaków, które najpewniej umarły przez to, że lęgi były zbyt wczesne (co mogło spowodować śmierć głodową), również susza mogła odcisnąć piętno na życiu pisklaków, a w najbardziej brutalnej wersji (lecz mało prawdopodobne) rodzice zostali zabici. W jednej z nich, przy której wczesną wiosną obserwowaliśmy modraszkę (sikorę) , znaleźliśmy aż osiem szkieletów . W drugiej, gdzie wiosną zakładała gniazdo bogatka (to też sikora) były trzy szkielety piskląt. Gdy czyściliśmy budkę, w której gniazdo miały pleszki (odnotowaliśmy ich obserwację wiosną gdy karmiły młode), było zalężone, lecz nie mogło się nie wykluć np. ze względu na złą wilgotność lub niską temperaturę albo bardzo dużą zmienność temperatury ( chłód nocą) w okresie gdy zarodek się rozwijał. Odnosząc się do budek niezamieszkałych, które wieszaliśmy w marcu , ptaki mogły być niechętne do zakładania w nich gniazd przez ich „nowość” lub przez niskie temperatury w tym okresie.
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez członków Sekcji Ekoturyści: Wojtka Zimnego, Piotra Lindnera, Wiktora Marciniaka, Kacpra Pietruchę i Alana Gabriela pod opieką mgr inż. Bogdana Grabowskiego i dr Natalii Ulanieckiej.
Poniżej kilka zdjęć z tego przedsięwzięcia.
Tekst: Piotr Lindner i Wojciech Zimny
Zdjęcia: Natalia Ulaniecka
Dnia 10 października 2024 r. Młodzieżowa Rada Internatu wraz z wychowankami internatu przygotowała uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Młodzież podziękował wychowawcom oraz pracownikom administracji, za trud, wysiłek oraz wielkie serce, które wkładają w wykonywaną pracę. Wychowawcy i pracownicy otrzymali kwiaty i pamiątkowe słodkie upominki. Wychowawcy i pracownicy świetne się bawili na zorganizowanym quizie pt.” Jaka to melodia?”. Konkurs polegał na odgadywaniu tytułów popularnych piosenek. Ten wspólnie spędzony czas, w tak ważnym dla nas dniu, budował wesołą atmosferę, która jeszcze bardziej nas zintegrowała.
Pan Dyrektor Michalski złożył życzenia pracownikom internatu oraz podziękował młodzieży za kreatywność w przygotowanie tego wieczoru.
Po części oficjalnej zaproszeni goście wraz z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Internatu udali się do sali, w której został przygotowany poczęstunek przez wychowanków wszystkich grup. Spotkanie zakończyło się w miłej atmosferze rozmów i wspomnień minionych lat. Opracował:
Przewodniczący Młodzieżowej Rady Internat Kacper Pietrucha
Opracowaliśmy nowe plakaty informujące o akcjach prowadzonych w internacie i w szkole. Opiekun Sekcji Wolontariatu mgr inż. Mariusz Piasecki
Tegoroczna Integrację przygotowały grupy D i AII wraz z Wychowawcami. Na integrację przybył Wicedyrektor Jacek Michalski, Pani Anna Zimna przedstawicielka Rady Rodziców Internatu oraz wychowawcy szkolni klas pierwszych. Integracja przebiegała pod hasłem „Puchar Złotej Drużyny Internatu Roku Szkolnego 2024/2025”. Spotkania tradycyjnie rozpoczęło się Ślubowaniem i Pasowaniem nowych wychowanków na mieszkańców Internatu. Przygotowując integrację w formie współzawodnictwa opracowaliśmy cztery konkurencje, a w każdej z nich startowały wychowanki i wychowankowie z poszczególnych grup. Słowo „Złota” w nazwie Integracji zobowiązywało do tego aby jedna z konkurencji była związana ze złotem. Dlatego też bardzo się ucieszyłem gdy na moje zaproszenie pozytywnie odpowiedzieli moi sąsiedzi z os. Grzybowego w Złotnikach – Rodzina Jarka Dudkiewicza należąca do Polskiego Bractwa kopaczy Złota. Na wstępie Pan Jarek opowiedział o idei Polskiego Bractwa Kopaczy Złota ze Złotoryi oraz o zasadach obowiązujących w czasie wypłukiwania złota na zawodach i w naturze. Wszystko to zostało praktycznie zaprezentowane przez Rodzinę Pana Jarka. Szczególnie aktywni byli kilkuletni wnukowie, którzy „skradli serca” wszystkich obserwujących. Starszy z nich, Piotruś perfekcyjnie, przy niewielkim wsparciu swojego taty, wykonywał wszystkie ruchy tak ważne w czasie płukania. Po tym krótkim pokazie (a wiem, że Pan Jarek mógłby godzinami opowiadać) przystąpiliśmy do zawodów. Drużyny wyznaczone do płukania złotą stanęły przed basenami (zaimprowizowanymi płuczniami) i pod okiem sędziów przystąpiły do wypłukiwania złota z piasku. Inne drużyny przystąpiły do rywalizacji w celności trafiania piłką tenisową uderzaną rakietą. Tę konkurencję poprowadziła nasza wytrawna tenisistka Wychowawczyni Beata Linette. Wychowawca Mariusz Piasecki był odpowiedzialny za przeprowadzenia Konkursu Darta”. Po zakończeniu ww. konkurencji na zakończenie przeprowadziłem zabawę „Żywe scrabble”. Drużyny nie miały problemu z odgadywania haseł ale już w czasie ich układania było sporo zamieszania i zabawy. Po tej konkurencji podsumowaliśmy wyniki poszczególnych konkurencji i okazało się, że konkurencję Płukania Złota wygrała drużyna grupy D, a Puchar i tytuł „Złota Drużyna Internatu 2024/25” zdobyła grupa AI. Serdecznie Gratulujemy. Szczególnie dziękuję Panu Jarkowi i jego Rodzinie! To dla wielu wychowanków było pierwsze spotkanie z wypłukiwaniem złota. Serdecznie dziękuję w imieniu wychowanków za piękne Certyfikaty Płukaczy Złota. Resztę wieczoru wychowankowie spędzili przy ognisku zajadając się potrawami przygotowanymi przez VipCatering.
Tekst: Bogdan Grabowski
W dniu 5.09 br. odbyło się pierwsze spotkanie w nowym roku szkolnym wszystkich mieszkańców internatu. Zebranie poprowadziła Pani Kierownik Danuta Chęcińska . Na początku spotkania Pani Kierownik przedstawiła wychowawców wszystkich grup . Zasadniczym tematem posiedzenia było zaprezentowanie regulaminu internatu oraz omówienie przepisów bhp i ppoż. W pierwszej części Pani Kierownik zapoznała wychowanków z najważniejszymi zasadami funkcjonowania internatu a następnie Pan Bogdan omówił drogi ewakuacyjne istniejące w internacie oraz sygnały informujące o konieczności natychmiastowego opuszczenia budynku spowodowanego zagrożeniem pożarowym. Była to okazja dla nowoprzyjętych wychowanków poznania starszych kolegów i koleżanek .
Tekst, zdjęcia: Mariusz Piasecki
FOTORELACJA Z ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO W INTERNACIE
28 maja uczestnicy projektu ekologicznego „Ptaki Golęcina” (który realizowaliśmy w ramach programu ,,Ekologiczna szkoła” Centrum Edukacji Obywatelskiej), zorganizowali spotkanie otwarte – podsumowujące projekt. Wśród widowni, oprócz wychowanków internatu, gościliśmy Panią Dyrektor – Izabelę Narożną z synem, Panią Kierownik – Danutę Chęcińską i wychowawców. W trakcie realizacji projektu, łączyliśmy pogłębianie wiedzy na temat lokalnej bioróżnorodności (poprzez wykłady i warsztaty ornitologiczne oraz obserwację terenową) z działaniem praktycznym (czyszczenie 7 dotychczasowych budek lęgowych, skręcanie 5 nowych i ich przywieszenie oraz aktywne badania przyrodnicze). Przy okazji zaobserwowaliśmy, jak przebiegły ubiegłoroczne lęgi oraz, w jaki sposób budują gniazda poszczególne gatunki ptaków – co było ciekawą praktyczną lekcją przyrody. Uczniowie przygotowali prezentację z fotorelacją naszych działań i ich efektów, a także ciekawostkami na temat ptaków, które zawitały do naszych budek. Zrobiliśmy również fotorelację z karmienia piskląt przez parę pleszek, walkę sikory modraszki broniącej piskląt przed dzięciołem oraz wynoszenie z budki nieczystości przez sikorę bogatkę – o czym również opowiedzieliśmy zgromadzonym gościom. Efekty projektu przerosły nasze oczekiwania – zachęceni tym sukcesem, w przyszłym roku szkolnym planujemy kontynuować nasze działania oraz zapisać się do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków jako członek zbiorowy. Tymczasem osoby zaangażowane w projekt otrzymały podczas spotkania podziękowania, dyplomy i upominki. Jeszcze raz bardzo dziękujemy uczestnikom projektu za ich zapał i włożony wysiłek – w imieniu swoim i naszych golęcińskich ptaków! 😊
Opiekunowie Projektu
dr Natalia Ulaniecka
mgr inż. Bogdan Grabowski
Sekcja Teatralna w dniu 25 kwietnia 2024 zorganizowała wyjście na spektakl pt.” Pan Tadeusz” wystawiany w Teatrze Nowym. Nasza młodzież chętnie wzięła w niej udział , chcąc zobaczyć nową wersję tej sztuki. Niektórzy pamiętają wspaniałą interpretację sztuki pt.„ Dziady”, której współczesna adaptacja zachwyciła nas wszystkich. Pan reżyser Mikołaj Grabowski napisał: Szykujemy widowisko, budowane ze scen nie tylko o napięciu dramatycznym, ale także komediowym, nie unikając fragmentów poetyckich. W tym polskim tyglu pośmiejemy się, mam nadzieję, niemało. Gdybyśmy spojrzeli na siebie tylko na serio… No nie. Śmiech jest czymś, co wybacza, co daje rozgrzeszenie”.
Wszyscy byliśmy ciekawi tej współczesnej wersji . Oglądaliśmy ją z wielkim zaciekawieniem i entuzjazmem. Naszej młodzieży Pan Tadeusz stał się bliższy jakby bardziej znajomy. Pozwolił nam lepiej zrozumieć tamte potyczki , spory i walkę o Polskę. Stroje współczesne zmieniały się w stroje z tamtych czasów to tak jakby historia tamtych wydarzeń, zatrzymała się tu i teraz. Scenografia również przenosiła czasy rodziny Sopliców i Horeszków do czasów obecnych. W ten sposób reżyser przybliżył nam epopeje w której ukazuje życie narodu na tle ważnych i przełomowych wydarzeń historycznych. Chcecie przeżyć czasy „ostatniego zajazdu na Litwie’’ zapraszamy w podróż z Panem Tadeuszem reżyserowanym przez pana Mikołaja Grabowskiego. Beata Linette
W dniu 17.04 odbyło się w internacie uroczyste spotkanie, na którym pożegnaliśmy nasze maturzystki i maturzystów. Spotkanie zorganizowaliśmy wraz z wychowankami naszych grup – AII i D. Z tej okazji na spotkanie zaprosiliśmy: Dyrektora Zespołu Szkół Przyrodniczych Panią Izabelę Narożną, byłego Dyrektora Szkoły Pana Andrzeja Kabacińskiego, Przewodniczącą Rady Rodziców Internatu Panią Joannę Stam oraz pracowników internatu Panią Ewę Sobkowiak i Pana Rafała Krause. W spotkaniu uczestniczyła także Kierownik Internatu Pani Danuta Chęcińska wraz w wychowawczyniami i wychowankami. Wraz z nami uroczystość prowadziła przedstawicielka społeczności internackiej Maja Kocur. Po powitaniu gości Maja skierowała do starszych koleżanek i kolegów wiersz Leopolda Staffa „Most” my zaś wygłosiliśmy „Przesłania do Absolwentów Internatu” wraz z życzeniami powodzenia w dorosłości. Następnie zaprezentowaliśmy nagrane wcześniej wywiady z tegorocznymi absolwentami. W nagraniu wychowanka gr. AII Magda Hejduk zadawala poszczególnym absolwentom pytania dotyczące 5-letniego pobytu w internacie. Po tej chwili wspomnień zaprezentowaliśmy zebranym pokaz „Aktów Nadania Tytułów Absolwenta/ki/ Internatu”, które wręczył absolwentom Pan Dyrektor Andrzej Kabaciński. Na zakończenie tej części uroczystości wraz z Panią Kierownik, Wychowawczyniami i Pracownikami Internatu wręczyliśmy Pani Joannie Stam „Akt Nadania Tytułu Ambasadorki Życzliwości i Elegancji”. Pani Joannie, za wieloletnią pracę jako Przewodniczącej Rady Rodziców Internatu, w imieniu całej społeczności Internatu bukietem kwiatów podziękowała Maja. Przed kolejną prezentacją wychowanka gr. D Dagmara Misiak wyrecytowała wiersz „Pożegnanie”. Następnie po pokazie upominków jakie przekazaliśmy absolwentom – spersonalizowanych kubków ze zdjęciami z ważnych wydarzeń w internacie – o ich wręczenie poprosiliśmy Panią Dyrektor Izabelę Narożną i Panią Kierownik Danutę Chęcińską. Wszystkich zebranych spotkała miła niespodzianka bo maturzyści na okoliczność spotkania również przygotowali kilka niespodzianek. W pierwszej kolejności był to nagrany przez nich zabawny filmik dotyczący spostrzeżeń z pobytu internacie. Wszystkim film bardzo się podobał o czym świadczyły salwy śmiechów i gromkie brawa. Były też słowa podziękowania dla całej kadry pracującej w internacie wygłoszone w przez przedstawicielki absolwentów – Oliwię Proch i Ulę Lewandowska. Następnie maturzyści wręczyli zaproszonym gościom i wychowawcom kwiaty.
Po tej części oficjalnej przeprowadziliśmy zabawę „Familiadę”, w której rywalizowały ze sobą drużyna Maturzystek i drużyna Maturzystów. Rywalizacja była bardzo zacięta i wzbudziła wiele emocji również wśród widzów. Po zaciętej grze zwyciężyły Maturzystki.
Na zakończenie zaproszeni Goście, Absolwenci, Wychowawcy i Pracownicy odbyli spotkanie się przy kawie, herbacie i słodkościach, gdzie w wąskim gronie wspominaliśmy z absolwentami przebyte wspólnie lata i rozmawialiśmy o ich dalszych planach życiowych. Wypieki na to spotkanie, tak jak i na wiele poprzednich uroczystości z pekari „Beata i Piotr Kaczmarek” ze Śmigla przywiozła Pani Joasia Stam. Na ręce Pani Joasi załodze piekarni przekazaliśmy stosowne podziękowania za wieloletnią życzliwą współpracę. Pani Kierownik, wychowawczynie i wychowawcy wręczyli Pani Joasi także „List Pochwalny” za wychowanie syna Daniela uchwalony przez Radę Wychowawczą Internatu na wniosek Wychowawczyni Beaty Linette.
Opracowali: Mariusz Piasecki i Bogdan Grabowski
W środę 24.04.br. gościliśmy w internacie zawodników drużyny futbolu amerykańskiego „Armia Poznań” i ich trenera, który w charyzmatyczny, barwny i pełen humoru sposób wyjaśnił nam zasady tej dyscypliny sportu oraz opowiedział o historii powstania klubu. Mieliśmy też okazję zadawać pytania zawodnikom i dowiedzieć się więcej o ich sportowej pasji. Następnie przedstawiciele futbolistów przeprowadzili profesjonalny trening dla naszej młodzieży, który dzięki wspaniałej atmosferze i talentom trenerskim był świetną – a jednocześnie rozwijającą – zabawą. Najbardziej wyróżniające się osoby dostały od naszych gości prezenty w postaci gadżetów klubowych. Mamy nadzieję, że to nieostatnie nasze spotkanie – zwłaszcza że obydwie strony były zachwycone (nasi Goście – zaangażowaniem i kulturą wychowanków Internatu, natomiast my – wiedzą, podejściem i talentem naszych Gości, z którymi spotkanie i trening były prawdziwą przyjemnością).
Serdecznie zapraszamy na mecze „Armii”, które rozgrywają się na stadionie na Golęcinie (wejście darmowe) – tym bardziej, że już kilkoro naszych wychowanków zadeklarowało chęć spróbowania swoich sił na regularnych treningach Armii (kto wie, może za jakiś czas spotkamy ich na boisku). Opracowała: Natalia Ulaniecka
Pewnego dnia w Internacie odwiedziła nas para absolwentów naszej Szkoły i naszego Internatu: Martyna Szulc – absolwentka Technikum Weterynarii z 2021 r. oraz Marcin Kwita – absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa z 2019 r. Jak się domyśliliśmy przyszli nam obwieścić miłą wiadomość: „Zapraszamy wychowawców na nasz ślub”. Dlaczego się domyśliliśmy? Bo między tą parą „zaiskrzyło” już w czasie gdy byli naszymi wychowankami a Marcin, który skończył szkołę i wykwaterował się z internatu dwa lata wcześniej od Martyny często ją odwiedzał w internacie. Nasi absolwenci związek małżeński zawarli sobotę 20 kwietnia 2024 w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Dąbrówce Kościelnej koło Kiszkowa. To już kolejne małżeństwo z naszej Szkoły i Internatu. W uroczystości zaślubin społeczność Internatu reprezentowały Pani Kierownik Danuta Chęcińska i Wychowawczyni Pani Beata Linette oraz liczna delegacja nauczycieli. Młodej Parze na Nowej Drodze Życia życzymy wszelkiej pomyślności.
Opracował: Bogdan Grabowski
Projekt zdrowy styl życia był realizowany przez chłopców z grupy B. Pierwszy etap projektu obejmował wykonanie gazetki informacyjnej na której umieszczono: plakat mówiący o przygotowywaniu posiłków samodzielnie, piramidę w której pokazano w jaki sposób łączy się produkty żywnościowe z aktywnością sportową. Gazetka zawierała również podstawowe informacje czym jest zdrowa zbilansowana dieta. Pomysłodawcy projektu zaprosili wszystkich do konkursu pt.” Mój najsmaczniejszy posiłek.”. Kacper Pietrucha na mediach społecznościowych umieszczał komunikaty o kolejnych etapach projektu. Kilku chłopców zamiesiło na gazetce przepisy pysznych koktajli. Podsumowaniem projektu były warsztaty żywieniowe, które prowadziła pani Anna Pałaszkiewicz specjalista – dietetyk. Tematem tych warsztatów były „Kanapki cztery pory roku”. Młodzież, która zgłosiła się do udziału w warsztatach została podzielona na cztery grupy, każda z nich reprezentowała wybraną porę roku. Kanapki, które przygotowała młodzież były bardzo pomysłowe, finezyjne, prezentowały się bardzo kolorowo i odzwierciedlały cztery pory roku. Należy wspomnieć, że pachniały wyśmienicie i ich różnorodność sprawiała, że wyglądały bardzo apetycznie. Młodzież na koniec warsztatów zwróciła się z różnymi pytaniami do pani dietetyk , która widząc duże zainteresowanie tematem żywienia z radością odpowiadała na pytania, udzielając również profesjonalnych rad. Podsumowując, projekt należy stwierdzić, że zrealizował on cele edukacyjne i wychowawcze, kształtując u naszej młodzieży zdrowy stylu życia, który wiąże się nie tylko z odpowiednim odżywianiem ale również z odpowiednim zagospodarowaniem wolnego czasu, zachęcając naszą młodzież do aktywności ruchowej. Połączenie odżywiania z aktywnością sportową jest w obecnych czasach niezbędnym elementem zdrowia. Technologia komputerowa, internetowa rozwija się i doskonali zabierając młodzieży czas na gry, zabawy na świeżym powietrzu z rówieśnikami. Wciąga ona młodzież w świat wirtualny, który zafałszowuje rzeczywistość i pozbawia umiejętności funkcjonowania w realnym świecie. Dlatego, tak ważne jest budzenie świadomości oraz zachęcanie i promowanie wśród młodych ludzi zdrowego stylu życia. Opracowała: Beata Linette
W czwartek 21 marca 2024 w ramach działalności Sekcji Sportowej zorganizowałam spotkanie z zawodnikami I ligi żużlowej PSŻ na Golęcinie. Manager klubu Pan Brajan Szulc zaprosił nas na trening zawodników PSŻ : Aleksandra Łoktajewa i Mateusza Dul. W tym spotkaniu brali udział chłopcy grupy B, którzy z ogromnym zaciekawieniem oglądali trening. Mieli możliwość oglądać zawodników z bliska przy starcie oraz podczas sparingu. Zrobili wiele ciekawych zdjęć. Będąc obecnym podczas treningu mogli przekonać się jakim trudnym i zarazem niezwykle pasjonującym sportem jest żużel. W drugiej części spotkania nasi uczniowie spotkali się z jednym z zawodników, był to Mateusz Dul. Opowiedział on co go zainspirowało by zostać zawodnikiem żużlowym. Mówił o trudach oraz swojej pasji do żużla. Pokazał swój motocykl i objaśnił jego działanie i funkcje silnika. Bardzo chętnie odpowiadał na wszystkie pytania naszej młodzieży. Kilku chłopców siadając na motocykl wczuwali się w rolę zawodnika żużlowego. W podziękowaniu za tak miłe i ciekawe spotkanie oraz możliwość tak bliskiego kontaktu z tym ciekawym sportem podziękowaliśmy Mateuszowi Dul wręczając statuetkę i życząc sukcesów w nadchodzącym sezonie.
Dwóch uczniów wyraziło chęć zapisania się do szkółki i trenowania tego fascynującego czarnego sportu. Jak potoczą się ich losy żużlowe? Czy będziemy im za jakiś czas kibicować pod czas zawodów? Przekonamy się , a na razie z całego serca kibicujemy drużynie PSŻ na Golęcinie. Opracowała Beata Linette
W dniu 13.03.2024 Klub Wolontariatu „Lubimy Pomagać” przygotował drugi transport pojemników ze zużytymi bateriami . Było ich 16 sztuk o łącznej wadze 169 kg. Do tego zadania zgłosili się Paweł ,Wojtek , Marcin , Pavlo oraz Igor . Tradycyjnie ważyliśmy każdy pojemnik i oklejaliśmy nazwą szkoły. Następnie chłopcy znieśli pojemniki na parter internatu celem ich łatwiejszego odbioru przez firmę recyklingową. Jest to nasz ostatni odbiór baterii w IV tej edycji-II-go cyklu konkursu „Edukujemy Pomagamy” . W czasie tej akcji uzbieraliśmy w sumie 669 kg zużytych baterii. Czekamy teraz na podsumowanie konkursu przez firmę Reba. Liczymy na wysokie miejsce naszej szkoły w klasyfikacji krajowej. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku m-ca czerwca . Już rozpoczęliśmy zbierać baterie na poczet kolejnej edycji konkursu , który rozpocznie się we wrześniu nowego roku szkolnego 2024/2025.
Najważniejsze jest to, że mogliśmy w ten sposób współuczestniczyć w comiesięcznym wsparciu zakupowym żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla Laskowskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w okresie od września 2023 r. do czerwca 2024. Drugim naszym celem była ochrona środowiska i kształtowanie nawyku zbierania zużytych baterii i nie wyrzucania ich do śmietnika ale do pojemników specjalnie do tego przeznaczonych. Wszystkim uczestnikom naszej akcji serdecznie dziękujemy . Tekst, zdjęcia: Mariusz Piasecki
Dnia 18 marca 2024 na spotkanie z nasza młodzieżą przyszły przedstawicielki Drużyny Szpiku- fundacji , której celem jest ratowanie ludzkiego życia. Cytat fundacji „Podziel się życiem” oddaje sens ich wizji którą fundacja realizuje od wielu lat. Na naszym spotkaniu pani Maryla i pani Dorota wolontariuszki Drużyny Szpiku wyjaśniły jaki cel przyświeca i czym jest fundacja, a jest to grupa ludzi, która ma na celu propagowanie idei dawcy szpiku. Wielu zarejestrowało się już jakom potencjalni dawcy , niektórych spotkał zaszczyt, że mogli komuś uratować życie oddając szpik. Inspiracją do założenia fundacji była Anna Wierska, która przez ostatnie dwa lata walczyła z białaczką szukając dla siebie dawcy szpiku. Celem spotkania było uwrażliwienie młodych ludzi na czyjąś chorobę, wskazać drogi jak można pomóc, wzbudzić empatię i altruizm. Pani Dorota wyjaśniła jak można pomóc chorym, że to wielki dar gdy ratuje się komuś szycie. Pokazywała zdjęcia, które objaśniały metody przeszczepu szpiku i jak można zarejestrować się w banku dawcy. Zachęcały do badań kontrolnych. Na koniec pani Dorota powiedziała do młodzieży kilka ciepłych słów” Jesteście wyjątkowi, wierzcie w to, tak jak tu jesteście wszyscy i każdy z osobna” .Po tych słowach młodzież zwracała się z różnymi pytaniami: jak zostać wolontariuszem, czy można oddać krew pomimo zaburzeń pokarmowych czy innych dolegliwości. Podsumowując spotkanie należy stwierdzić, że cele zostały zrealizowane, a satysfakcja, że mogłem komuś uratować życie jest wielkim darem. Ludzie po przeszczepach mogą cieszyć się życiem i realizują swoje pragnienia. Zdarza się , że dawcy czekają na telefon bardzo długo. W trakcie spotkania padały pytania konkursowe, trójka uczniów , która uzyskała największa ilość punktów otrzymają upominki oraz będą uczestniczyli w wydarzeniach fundacji. Nasze spotkania będą kontynuowane , gdyż nasza młodzież zgłaszała chęć oddania krwi oraz zgłoszenia się jako wolontariusz Drużyny Szpiku.
Opracowała: Beata Linette
Sekcja Ekoturyści kontynuuje projekt ekologiczny „Ptaki Golęcina” realizowany w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Ekologiczna Szkoła”. Zachęceni świetnymi wynikami lęgów z dotychczasowych budek (zamieszkanych m.in. przez sikory modraszę i bogatkę, pleszkę oraz muchołówkę żałobną – co mogliśmy zaobserwować podczas czyszczenia budek na podstawie budowy gniazd), dzięki wsparciu finansowemu Pani Kierownik, przywiesiliśmy kolejne budki lęgowe. Bardzo dziękujemy zaangażowanym osobom (Kacprowi, Wojtkowi, Mikołajowi, Marysi, Maksowi, Jankowi i Wiktorowi)! Z relacji Wojtka Zimnego i Kacpra Pietruchy wynika, że nasze nowe budki już wzbudziły zainteresowanie ptaków – zapraszamy do obserwowania😊 Sekcja Ekoturyści: Natalia Ulaniecka i Bogdan Grabowski
FOTORELACJA (kliknij link)
7 marca br. spotkaliśmy się, aby celebrować Dzień Kobiet. W uroczystości wzięli udział wychowankowie i wychowanki internatu, Pani Dyrektor – Izabela Narożna, Pani Kierownik – Danuta Chęcińska, pracownicy i pracowniczki internatu oraz zaproszeni goście: Pani Małgosia i Pani Natalia ze stołówki oraz Pani Ola Tul. Co istotne, po raz pierwszy uroczystość tę organizowała grupa dziewcząt, co było celowe. Dziewczyny chciały opowiedzieć o tym, czym dla nich jest ten dzień. Dziewczęta z grupy AI przedstawiły najważniejsze kwestie związane z prawami kobiet w ujęciu historycznym i współczesnym, wykorzystując do tego również filmy, zdjęcia i piosenki. Motywem przewodnim uroczystości było wzmocnienie poczucia siły, sprawczości i własnej wartości dziewczyn, co jest szczególnie istotne, biorąc pod uwagę problemy z jakimi zmagają się na co dzień. Dziewczyny poruszyły m.in. temat presji bycia idealną we wszystkich dziedzinach życia, nierealnych wzorców piękna z Instagrama czy dyskryminacji płciowej. Miłym akcentem było również stworzenie filmiku ze zdjęciami wszystkich dziewczyn z internatu, do którego podkład stanowiła piosenka „Ramię w ramię” o solidarności kobiet. Na koniec uroczystości chłopcy wraz z Panem Mariuszem i Panem Bogdanem podarowali żeńskiej części Internatu cukierki i zrobione przez chłopców z Panią Danutą Smektałą kwiaty, a Kuba Szatanik przekazał życzenia od chłopców. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor oraz Pani Kierownik, przekazując dziewczynom życzenia oraz motywując do tego, by realizowały się zgodnie ze swoimi marzeniami i by pozostawały prawdziwe. Przygotowana przez grupę AI uroczystość (w co wkład włożyły wszystkie dziewczyny z grupy) pokazała, że Dzień Kobiet to nie tylko dzień związany z prezentami, którymi Panowie obdarowują Panie, ale przede wszystkim przypomnienie o tym, co jest dla kobiet ważne i jak ważna jest każda z nas (o czym niestety zapominamy, porównując się do innych i słuchając podszeptów „wewnętrznego krytyka” czy nieżyczliwych osób – o czym mówiły dziewczyny).
Natalia Ulaniecka i gr. AI
FOTORELACJA (kliknij link)
W dniu 4.03 odbyło się wręczenie nagród za udział w akcjach „Odkręcamy-Pomagamy” oraz „Edukujemy-Pomagamy”. Uroczystość przeprowadziliśmy z udziałem Pani Dyrektor oraz Pani Kierownik Internatu w sali kinowej szkoły . Uczniowie ,którzy zajęli pierwsze trzy miejsca w każdej z akcji otrzymali bony upominkowe do Empiku o wartości 50 zł oraz dyplomy . Wyłoniliśmy również najlepsze klasy w każdej ze zbiórek . Wyróżnione klasy otrzymały dyplomy . Niestety żadna klasa nie otrzymała Nagrody Dyrektora w postaci dnia wolnego od zajęć, gdyż nie spełniła limitu zebranych nakrętek lub zebranych baterii. Klasyfikacja opracowana ,na podstawie wagi dostarczonych surowców wtórnych, przez członków Klubu Wolontariatu jest następująca:
Wyniki akcji „Odkręcamy-Pomagamy” trwającej od marca 2023 do 26 lutego 2024 ( zbiórka nakrętek)
Klasyfikacja indywidualna: I miejsce Bugaj Weronika kl . IIITwa 137,3 kg II miejsce Rowiński Bartosz kl.IITwb 108,3 kg III miejsce Wojtalak Kamil kl. II Tm 33,3 kg
Klasyfikacja klasowa: I miejsce klasa III twa 182,5 kg wychowawca p. Beata Żukowska II miejsce klasa II twb 118,3 kg wychowawca p. Małgorzata Domańska III miejsce klasa II Tm Wychowawca p. Czarnecki Tomasz
Wyniki akcji „Edukujemy –Pomagamy” trwającej od marca 2023 do 26 lutego 2024 (zbiórka baterii)
Klasyfikacja indywidualna: I miejsce Eujafi Ekrem klasa IIoza 107kg II miejsce Wrębel Gabrysia klasa II Twc 79,1 kg III miejsce Rowiński Bartosz klasa II Twb 57kg
Klasyfikacja klasowa: I miejsce klasa II oa 123,2 kg wychowawca p. Beata Błaszczyk –Pałamarz II miejsce klasa II Twc 100,2 kg wychowawca p. Krzysztof Urbaniak III miejsce klasa IITwa 63,9 kg wychowawca p. Jacek Wzorek
Zwycięzcom Gratulujemy !!! Pamiętajmy , że zbierając nakrętki pomagamy w pokryciu kosztów rehabilitacji niepełnosprawnej Stefanii. Zbierając baterie dla Firmy Reba finansujemy w tym roku szkolnym zakup żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla laskowskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w okresie od września 2023 do czerwca 2024. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za okazaną w ten sposób pomoc potrzebującym . Rozpoczynamy kolejną naszą edycji zbiórek, która potrwa tradycyjnie do końca lutego 2025. Zapraszamy do udziału w naszych akcjach bo naprawdę „Warto Pomagać” Koordynator zbiórek – Mariusz Piasecki
Dnia 27 lutego 2024 przyjechały do naszej szkoły panie policjantki z Komendy Policji – Poznań – Jeżyce. Na początku lutego wystosowaliśmy zaproszenie do Komedy Policji do działu przeciwdziałania i profilaktyki przestępczości nieletnich. Panie Policjantki Przyjechały spotkać się z naszą młodzieżą by omówić najważniejsze przepisy prawa kodeksu karnego obejmujących nieletnich, małoletnich. Mówiły o zagrożeniach jakie mogą spotkać młodzież. Poruszały tematy rozboju, narkotyków i innych środków odurzających, a także mówiły o zagrożeniach związanych wykorzystaniem mediów, internetu i urządzeń mobilnych. Informowały o odpowiedzialności przed prawem. Uświadamiały naszą młodzież podając przykłady z własnego doświadczenia. Uświadamiały jak należy postąpić i gdzie się zwrócić po pomoc oraz jakie są konsekwencje czynów nie zgodnych z prawem. Ostatnia część to pytania od młodzieży. Nie było ich bardzo duże ale były bardzo konkretne. Młodzież podziękowała Paniom Policjantkom wręczając im kwiaty. My ze swojej strony umówiliśmy się na kolejne prelekcje, która obejmie inne tematy. Opracowała: Beata Linette
Jeszcze przed feriami udało nam się zainaugurować projekt ekologiczny „Ptaki Golęcina” realizowany w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Ekologiczna Szkoła”. Chcemy dowiedzieć się więcej na temat bioróżnorodności w naszej okolicy, a także ułatwić życie naszym ptasim sąsiadom. Naszym pierwszym działaniem była obserwacja zachowań ptaków oraz wyczyszczenie budek lęgowych znajdujących się na terenie szkoły zawieszonych przez Pana Bogdana. Przy okazji mogliśmy zauważyć, jak przebiegły ubiegłoroczne lęgi oraz w jaki sposób budują swoje gniazda poszczególne gatunki ptaków. Bardzo nas cieszy, że lęgi były udane – z 7 budek, tylko w jednej nie było gniazda z ubiegłego sezonu lęgowego. Jednak dzięki śladom pozostawionym przez ptaki mogliśmy stwierdzić, że budka służy im za schronienie. W jednej budce lęg się nie udał – znaleźliśmy niewyklute jajka – co też było ciekawą praktyczną lekcją przyrody. Dzięki wsparciu finansowemu Pani Kierownik, zamówiliśmy kolejne budki lęgowe, które Pan Bogdan już niebawem razem z wychowankami przygotuje do zawieszenia. Bardzo dziękujemy zaangażowanym osobom! Niedługo powrócimy z kolejnymi informacjami na temat naszych działań na rzecz golęcińskich ptaków. Natalia Ulaniecka (kliknij link) FOTORELACJA
Dnia 01.02.2024 w czwartek odbył się finał drużyn w siatkówkę, finałowe dwie drużyny zostały wybrane na drodze meczów eliminacyjnych odbywające się w semestrze I. Mecz finałowy był podsumowaniem rozgrywek siatkowych semestru I. Drużyny przygotowały składy reprezentacyjne. Kapitanami obu drużyn byli Paweł Pospieszny i Jan Bogacz. Kacper Piertrucha i Antek Zmyślony zgłosili się do pomocy w przeprowadzeniu meczu i pełnili funkcję sędziów liniowych. Składy Drużyn: I drużyna: Kapitan- Paweł Pospieszny, Pavlo Chetverzuk, Gracjan Rozalczyk, Daniel Stam, Maria Płócienniczak (pseudonim Gośka), Hubert Wójcik. II drużyna: Kapitan – Jan Bogacz, Oliwier Larowski, Artur Jankowski, Wojciech Zimny, Maksym Myklashchuk, Jakub Białecki. Obie drużyny były bardzo zaangażowane i walczyły o każdy punkt. Gra była ciekawa i dostarczyła wszystkim pozytywnych emocji i zadowolenia. Wszyscy grali bardzo fair play, jednocześnie z uśmiechem i radością . Cieszyli się grą i spotkaniem sportowym we własnym gronie. Nie którzy z nich rozpoczęli naukę gry w siatkówkę dopiero we wrześniu i trzeba pochwalić ich za duże sukcesy w tak krótkim czasie. Walczyli odważnie i doskonalili swoje umiejętności gry zespołowej. Współpraca w zespołach była zgodna i wspierali siebie nawzajem. Po zaciętym meczu zwyciężyła drużyna Pawła Pospiesznego. Podanie sobie ręki , wręczenie medali i głośne okrzyki dla przeciwnej drużyny zakończyły ten emocjonujący oraz radosny wieczór sportowy, który był tez podsumowaniem działalności Sekcji Sportowej sem.I. Gratulujemy wszystkim , których cieszy aktywny sposób spędzania czasu i zapraszamy do kontynowania naszej drogi sportowej. Jak grały drużyny możecie zobaczyć na załączonych zdjęciach:
FOTORELACJA (kliknij link)
W dniu 30 stycznia br. zorganizowałem kolejne spotkanie nt. „PTAKI POZNANIA I OKOLICY”. Na spotkaniu obecni byli: były dyrektor szkoły Jan Rybacki, dyrektor szkoły Izabela Narożna z synem oraz wychowankowie internat, którzy biorą udział w projekcie „Budki lęgowe dla ptaków Golęcina”. Ptaki to gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia. W Polsce występuje ponad 460 różnych gatunków. Jest to liczba, którą ciężko sobie wyobrazić. Gdyby pytam niektóre osoby ile gatunków ptaków polskich zna, nie wymieniają ich więcej niż kilkadziesiąt, dlatego poprzez takie prezentacje staram się poszerzać znajomość tych zwierząt. Prezentując swoje zdjęcia, omówiłem gatunki rodzime jak i gatunki pojawiające się przelotem w naszej okolicy w czasie migracji. Duże zainteresowanie wzbudziły gatunki ptaków z dalekiej północy Europy jak biegusy, jemiołuszki czy kuliki wielkie. Prezentowałem także głosy ptaków poszczególnych gatunków gniazdujących na terenie szkoły i w przyległych terenach zielonych. Niestety z powodu ograniczonego czasu prezentacji zdążyłem omówić tylko 1/3 z ponad 200 gatunków, które mam sfotografowane. Jeśli będą osoby zainteresowane kolejnym takim spotkaniem zorganizuję je po feriach zimowych.
Bogdan Grabowski
Koniec semestru I to dla członków Klubu Wolontariatu wytężona praca. W tym okresie zgłaszamy odbiór zebranych przez uczniów nakrętek i baterii. W pierwszej kolejności przygotowaliśmy do przekazania 25 pojemników ze zużytymi bateriami . W tym celu wszystkie kartony zostały zważone i oznakowane adresem szkoły. Następnie chłopcy znieśli je z magazynku na II piętrze na parter internatu celem łatwiejszego załadowania na środek transportowy. Z dużym zapałem wzięli się do wykonania tego zadania; Kacper, Mikołaj ,Krzysztof, Wiktor . 23 stycznia przekazaliśmy baterie firmie Reba .Łączna waga baterii potwierdzona przez firmę odbierającą to 500kg.
Po odbiorze baterii przyszła kolej na zebrane nakrętki. Wszystkie worki zostały zważone i przeniesione na parter . Do tej pory zebraliśmy 36 worków o łącznej wadze 400,7kg . W tej pracy udział brali Kacper, Wiktor, Paweł, Antek, Oliwier , Jan, Jakub ,Oliwier .
Cieszymy się, że nadal nasze akcje „Odkręcamy-Pomagamy” oraz „Edukujemy-Pomagamy” przynoszą efekty mimo upływu czasu. Pomagamy w ten sposób osobom potrzebującym oraz chronimy środowisko.
Zbiórka nakrętek i baterii trwa nadal. Pod koniec m-ca lutego zgodnie naszym wewnętrznym regulaminem wyłonimy 3 najlepszych uczniów w zbiórce nakrętek i trzech najlepszych uczniów w zbiórce baterii oraz najlepsze klasy. Zostaną wręczone dyplomy oraz nagrody.
Tekst, zdjęcia: Mariusz Piasecki
19 stycznia 2024 roku dla młodzieży z internatu zorganizowaliśmy wycieczkę na wystawę, która odbywała się na terenach Targów Poznańskich. Pan Bogdan w nagrodę za udział w konkursie radiowym, oprócz rocznej prenumeraty miesięcznika Agro Profil otrzymał od tegoż wydawnictwa 27 wejściówek na wystawę POLAGRA – PREMIERY 2024. Wejściówki te zaoferował tym naszym wychowankom, którzy byli zainteresowani tematyką prezentowaną na wystawie. Młodzież i wychowawcy skorzystali z bardzo ciekawej wycieczki zawodowej. 25. osobowa grupa młodzieży wraz z wychowawcami Bogdanem Grabowskim i Beatą Linette mieli okazję zwiedzić pawilony z nowościami branży rolniczej oraz prezentację premier rynkowych innowacyjnego sprzętu rolniczego. Prezentowano maszyny oraz ciągniki do gospodarstw wieloobszarowych oraz urządzenia do przetwórstwa spożywczego. Wiele tego sprzętu prezentowano w czasie pracy w polu na telebimach zainstalowanych przy stoiskach. Młodzież uczestnicząca w tej wycieczce zawodowej zobaczyła produkty przeznaczonych dla rolnictwa największych i uznanych firm. Nasi wychowankowie mieli też okazję uczestniczyć w panelach dyskusyjnych na tematy związane z kierunkami rozwoju polskiego rolnictwa. Wychowawcy mieli zaś okazję obserwować naszych wychowanków w sytuacjach innych niż życie w internacie. Widzieli różne zachowania i reakcje wychowanków, które wykorzystają w dalszej pracy wychowawczej. Zauważyli, że na niektórych z nich wrażenie zrobiły spotkania z naszymi absolwentami szkoły i internatu, którzy byli jednymi z wielu prezenterów sprzętu uznanych firm takich jak Kuhn czy John Deere.
Opracowali: Beata Linette i Bogdan Grabowski
Dnia 11 grudnia 2023 roku gruba B wraz z sekcją teatralną oraz Radą Młodzieżową przygotowała Spotkanie Świąteczno- Noworoczne. Na spotkanie zostali zaproszenie goście: Pan Dyrektor Andrzej Kabaciński oraz Pan Dyrektor Jacek Michalski, Pani Kierownik Danuta Chęcińska, Przewodnicząca Rady Rodziców Internatu Joanna Stam ,Rada Wychowawcza Internatu oraz młodzież. W pierwszej części wieczoru wszyscy spotkali się na uroczystej kolacji w nasze stołówce. Kolejnym punktem wieczoru był spektakl teatralny pt.” W Dzień Bożego Narodzenia wszystko się na lepsze zmienia”, który spotkał się z głośnymi owacjami całej młodzieży. Cały wieczór był podniosły i wyjątkowe – oceniali pytani wychowankowie. Najbardziej podobało się przedstawienie Pt.” W dzień Bożego Narodzenia wszystko się na lepsze zmienia?” A w szczególności kolęda zaśpiewana przez Antka Zmyślonego. Życząc wszystkim wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego roku zakończyliśmy spotkanie Świąteczno-Noworoczne. Przybycie Gwiazdora, który wręczał upominki wszystkim, sygnalizowało zakończenie części artystycznej. Po części wrażeń artystycznych wszyscy częstowali się wyśmienitymi wypiekami i składali sobie życzenia noworoczne. Pani Kierownik przeprowadziła konkurs świątecznych wypieków oraz świątecznych kartek zwycięscy otrzymali karty podarunkowe do empiku. Opracowała Beata Linette
Sekcja Wolontariatu: Tworzenie upominków dla pacjentów oddziałów hematoonkologicznych – współpraca z Fundacją „Dobrze, że jesteś”
W ostatnim czasie przez kilka dni dziewczęta z gr. AI, AII i D tworzyły upominki dla pacjentów chorujących na nowotwory krwi. Dziewczyny włożyły ogrom trudu i zaangażowania i stworzyły aż 70 pięknych, papierowych aniołów, dzięki czemu wszyscy pacjenci poznańskich oddziałów hematoonkologicznych otrzymają podarunek. Mamy nadzieję, że – jak co roku – dzięki temu symbolicznemu wsparciu wywołamy uśmiech na twarzach pacjentów. Całą akcję koordynowała Oliwia Macińska z gr. AI, a Wiktoria Kłosowska przekazała aniołki na oddział hematologii Szpitala na ul. Grunwaldzkiej – przedstawicielce współpracującej z nami Fundacji „Dobrze, że jesteś”, która zajmuje się wolontariatem szpitalnym. Organizator: wych. Natalia Ulaniecka
2 grudnia Sekcja Naukowa zorganizowała wyjście na angażującą wszystkie zmysły, odnoszącą duże sukcesy w wielu miastach świata, multimedialną wystawę „VAN GOGH”. Wystawa ta była dla nas okazją do doświadczania sztuki w innowacyjnej formie (prace jednego z najsłynniejszych artystów w historii światowej sztuki zostały zaprezentowane w technologii Digital Art 360). Obrazy zostały uzupełnione o biografię malarza oraz fragmenty jego korespondencji do brata Theo, która ujawniała jego przeżycia, przemyślenia i emocje. Całość uzupełniała odpowiednio dobrana muzyka oraz głos aktora Roberta Gulaczyka, który to wcielił się w postać Van Gogha w filmie „Twój Vincent”. Dosłownie i w przenośni „weszliśmy” w skomplikowany, ale jednocześnie inspirujący świat słynnego artysty. Miłym zakończeniem wycieczki był przejazd świątecznym tramwajem, co było dla nas dodatkową – choć niespodziewaną – atrakcją.
Organizator: wych. Natalia Ulaniecka (fot. Mikołaj Nowak) (kliknij link) FOTORELACJA
7.12. br. Sekcja Wolontariatu zorganizowała warsztat dotyczący starości poprowadzony przez trenerów Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO: Panią Agatę Walczak i Pana Dawida Frasza, którzy odwiedzili nas ze skafandrem starości, a także podarunkami w postaci owoców i słodyczy.
Mieliśmy okazję porozmawiać o tym, czym jest starość i jak sprawić, żeby była lepsza. Dzięki skafandrowi starości mogliśmy w praktyce odczuć, z jakimi problemami zmagają się osoby starsze i jak różne schorzenia wpływają na ich codzienne funkcjonowanie. Zostaliśmy też zainspirowani przez pokazanych na filmach seniorów – którzy pokazali, że starość może mieć też dobre strony, być pięknym etapem życia i czasem spełniania marzeń.
Warsztat był prawdziwą lekcją empatii i pomógł nam lepiej zrozumieć potrzeby, problemy i oczekiwania osób starszych. Jednocześnie odczuwane przez nas „na własnej skórze” ograniczenia podczas noszenia skafandra zmobilizowały nas do tego, by zadbać o zdrowie i profilaktykę chorób – aby ograniczenia zdrowotne były jak najmniejsze i nie były barierą w cieszeniu się tą dojrzałą częścią życia. Organizator: wych. Natalia Ulaniecka
W dniu 29.11 w naszym Internacie odbyły się kolejne Warsztaty Plastyczne. Uczestniczki tym razem tworzyły scrapbookowe kartki świąteczne. Być może to tematyka przygotowanych materiałów obfitujących w różnorodne zwierzątka sprawiła, że uczennice Technikum Weterynarii były niezwykle twórcze i stworzyły po kilka przepięknych kartek. Pozostałe mieszkanki Internatu nie pozostały jednak w tyle. Po Warsztatach prowadzące je na swojej stronie internetowej napisała: „A oto kartki uczestniczek warsztatów – a właściwie część ich kartek, bo dziewczyny były nie tylko twórcze, ale też mega wydajne. Bardzo Wam dziękuję, że byłyście. To była, jak zawsze, wielka przyjemność!…” Poniżej prezentujemy wybrane prace ale aby zobaczyć więcej proponujemy otworzyć link fotorelacji. Bogdan Grabowski
16 listopada br. spotkaliśmy się, aby celebrować Święto Niepodległości. Jest to szczególna okazja – zwłaszcza teraz, gdy sytuacja na świecie pokazuje, że wolność i pokój nie są dane raz na zawsze. Choć Święto Niepodległości wiąże się z upamiętnieniem 11 listopada 1918 r., to data ta jest jednak symboliczna, bo sam proces odzyskiwania niepodległości przez Polskę był tak naprawdę stopniowy, a droga do prawdziwej wolności długa i wyboista, o czym opowiedzieliśmy podczas uroczystości.
Dziewczęta z grupy AI przedstawiły najważniejsze wydarzenia z historii XX wieku oraz czasów współczesnych, wykorzystując do tego również filmy, zdjęcia i piosenki z nurtu nowoczesnego patriotyzmu. Nie zabrakło też ciekawostek – m.in. o niedźwiedziu Wojtku, walczącym wraz z Armią Andersa, o którym śpiewem opowiedziała Maja Kocur, wykonując „Piosenkę o Wojtku” Mariki (a czego uzupełnieniem była prezentacja przygotowana przez Milenę Wojdyło, Marysię Płóciniczak i Malwinę Lutyńską). Pokazaliśmy też (m.in. w prezentacji Mai Chojnackiej i Marysi Błaszkowskiej na temat Sprawiedliwych wśród Narodów Świata), ze wśród zalewu zła w czasie wojen, były też promyki nadziei i cisi bohaterowie – zwykli ludzie, których codzienne wybory miały moc ratowania życia. Ludzie, którzy walczyli z wrogiem nie tylko zbrojnie, ale przede wszystkim dobrem – którzy wśród totalitarnej pogardy dla człowieka, choć sami byli w ciężkiej sytuacji, zachowali człowieczeństwo, pomagając innym, nawet, gdy groziła za to najwyższa cena. Przypomnieliśmy również o potędze ludzkiej solidarności i empatii, która pozwoliła zwyciężyć z komunizmem i której piękne świadectwo daliśmy spontanicznie i masowo pomagając sąsiadom z Ukrainy, w odpowiedzi na bestialską napaść Rosji.
Przygotowana przez grupę AI uroczystość (w co wkład włożyły wszystkie dziewczyny z grupy) pokazała, że Święto Niepodległości to nie tylko pamięć o pokoleniach Polaków walczących za naszą wolność, ale również przestroga przed nienawiścią, obojętnością i biernością. Była także hołdem kierowanym ku wszystkim, którzy od początku państwa Polskiego walczyli o jego przetrwanie. I zgodnie ze słowami pointy uroczystości: Od nich zależała nasza przeszłość i teraźniejszość, od nas zależy przyszłość i to, byśmy nadal mogli z dumą w sercu mówić: „jestem Polakiem, choć tyle było przeszkód” – o czym przypomnieliśmy w naszym przedstawieniu. Tekst: Natalia Ulaniecka
8 listopada mieliśmy okazję integrować się z seniorami z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ugory podczas wspólnego warsztatu hortiterapii. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez nas projektu wolontariatu senioralnego. W trakcie warsztatu pomagaliśmy seniorom zasadzić jesienne rośliny, usłyszeliśmy też wiele ciekawostek na temat roślin i ich pielęgnacji. Dla kilku osób była to okazja, by dowiedzieć się, jak nazywają się roślinki, które trzymają w swoim pokoju w internacie . Spotkanie z seniorami i wspólna praca były ciekawym doświadczeniem, a wszystko odbyło się w humorystycznej i ciepłej atmosferze. Połączenie młodzieńczej kreatywności i sprawności oraz doświadczenia i poczucia estetyki seniorów zaowocowało pięknymi kompozycjami kwiatowymi, które ozdobią pokoje mieszkańców DPS. Organizator: wych. Natalia Ulaniecka
6 listopada br. Sekcja Naukowa zorganizowała warsztat „Budowanie poczucia własnej wartości – bo jak nie Ty, to kto?”, który poprowadził Pan Jan Gruszka (psycholog, psychoonkolog, psychoterapeuta). Podjęty temat jest bardzo ważny, zwłaszcza w okresie dorastania – nie dziwi zatem, że warsztat cieszył się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy wypełniona po brzegi sala. Mieliśmy okazję usłyszeć i podyskutować o tym, czym jest poczucie własnej wartości i samoocena, co (i kto) na nie wpływa, a przede wszystkim jak radzić sobie, gdy są one niestabilne i niskie. Uczestnicy mieli też okazję sprawdzić swój poziom samooceny i jej stabilność przy wykorzystaniu profesjonalnych narzędzi psychologicznych, a także wziąć udział w zadaniach praktycznych związanych z omawianym tematem. Jak pokazały ćwiczenia – niestety łatwiej jest siebie krytykować niż docenić swoje atuty i sukcesy; dlatego mamy nadzieję, że przekazane sposoby na walkę z „wewnętrznym krytykiem” i ćwiczenia na budowanie poczucia własnej wartości będą pomocne i pozwolą obiektywniej oceniać (i doceniać) siebie oraz zbudować stabilne poczucie własnej wartości😊.
Organizator: wych. Natalia Ulaniecka
26.10. br. Sekcja Wolontariatu zorganizowała warsztat dotyczący niepełnosprawności, który poprowadzili trenerzy Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO: Pani Agnieszka Depciuch (fizjoterapeutka Kadry Narodowej Rugby na Wózkach) oraz Pan Tomasz Depciuch (mistrz Europy, reprezentant Polski w Rugby na Wózkach). Mieliśmy okazję porozmawiać o tym, czym jest niepełnosprawność – w stereotypach i w rzeczywistości, w jaki sposób funkcjonują osoby z różnymi ograniczeniami zdrowotnymi i jak ważna jest dostępność architektoniczna. Pan Tomasz pokazał nam również jak radzi sobie z codziennymi czynnościami mimo ograniczeń sprawności rąk i nóg, a także opowiedział o swojej aktywności sportowej. Mogliśmy w praktyce zaobserwować, jak prawidłowo pomóc osobie na wózku i czego nie robić (barwne przykłady z życia uświadomiły nam, że często – mimo dobrych chęci – nieumiejętna pomoc może wyrządzić dużo krzywdy). Zobaczyliśmy też, że niestety w wielu przypadkach udogodnienia architektoniczne są udogodnieniami tylko z nazwy i tak naprawdę nie da się z nich korzystać. Warsztat był prawdziwą lekcją empatii i umiejętnego wspierania osób z ograniczoną sprawnością, a dzięki otwartości prowadzących rozwiał wiele wątpliwości i przełamał bariery oraz stereotypy.
Organizator: wych. Natalia Ulaniecka
Dnia 17 października 2023 roku grupa chłopców wraz z sekcją teatralna przygotowała uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wspólnie z młodzieżą został ułożony scenariusz przedstawienia, który zobrazował relacje społeczne młodzieży w internacie oraz pracę wychowawców i pracowników administracyjnych. Temat przedstawienia poruszał też zalecenia Ministerstwa Edukacji oraz pracę Dyrektora Szkoły. W ostatniej scenie młodzież w recytowanym wierszu dziękowała wychowawcom za trud i wysiłek oraz za to , że pomimo wszystkiego zawsze z nimi i dla nich są. Po tych słowach rozległy się z sali gromkie oklaski. Spontaniczna reakcja kolegów i koleżanek z sali bardzo ucieszyła występujących aktorów , gdyż poczuli się docenieni nie tylko przez starszych słuchaczy ale też i przez rówieśników. Na zakończenie wszyscy wychowawcy i pracownicy otrzymali kwiaty i pamiątkowe komplety pierników z namalowaną dedykacją. Pani Kierownik Danuta Chęcińska w ostatnim słowie podziękowała z ujmujące przedstawienie , które wymagało dużego wkładu czasu i starań oraz dało wyraz iż młodzież docenia wysiłki i szanuje pracę wszystkich pracujących w naszej placówce.
Tekst: Beata Linette; Zdjęcia : Mariusz Piasecki
FOTORELACJA
Dnia 05.10.2023 grupa chłopców i dziewcząt z internatu udała się do Teatru Nowego w Poznaniu na przedstawienie pt. „Sen nocy letniej” wg. W. Szekspira. W tej wersji dzieła W. Szekspira gromadka mieszkańców Aten oraz cała rzesza elfów i innych leśnych duchów pokazuje nam inny świat w którym każdy z nas mógłby się znaleźć. Reżyser przenosi nas w świat magii ale jakże inne niż tej, który każdy z nas mógł doświadczyć. Nie będzie to jednak niewinna opowiastka o miłości i magii w przyjemnych okolicznościach przyrody, bo i nasze elfy bynajmniej nie przypominają dobrych postaci… Zresztą, sprawdźcie sami, co tym razem wyczarował reżyser Jan Klata! Młodzież po przedstawieniu zadawała wiele pytań. Podsumowując należy stwierdzić iż było to przedstawienie intrygujące dające w wielu sprawach powody do zastanowienia i analizy niektórych scen, które wymagały dodatkowego omówienia lub własnej interpretacji. Na pewno przedstawienie intrygowało i budziło wiele pytań, a przecież o to w sztuce teatralnej chodzi. Tekst: Beata Linette Zdjęcie: Internet
W środę 4 października został rozstrzygnięty konkurs „Moje miejsce na Ziemi – Moja mała Ojczyzna” przeprowadzony przez Sekcję Ekoturyści. Komisja w składzie: Kornelia Jasińska, Oliwier Pachciarek, Kacper Pietrucha, Patrycja Karkowska, Bogdan Grabowski i Natalia Ulaniecka zapoznała się z pracami oraz przyznała poszczególnym pracom punkty. Doceniono wkład pracy, walory artystyczne (i naukowe) oraz ogólne wrażenie. Oto laureatki:
I miejsce (i voucher do EMPIKu o wartości 150zł) przyznano Julce Kaczmarek z gr. AI za jej inspirujący, przyciągający uwagę i wykorzystujący różne techniki pracy abstrakcyjny obraz inspirowany Kościanem.
II miejsce (i voucher do EMPIKu o wartości 120zł) otrzymała Marta Krzyśków z gr. AI za swoją – bogatą i ukazującą wiele ciekawostek – prezentację o Nowym Tomyślu.
Laureatką III miejsca (nagrodzonego voucherem do EMPIKu o wartości 100zł) została Kamila Jankowicz z gr. AI za pokazującą wrażliwość artystyczną pracę plastyczną na temat bliskiej jej sercu miejscowości Złotoryjsko.
Bardzo dziękujemy za udział. Prace plastyczne Julki i Kamili możecie oglądać na wystawie prac plastycznych na półpiętrze oraz na wystawie na korytarzu na II piętrze, natomiast prezentację Marty można obejrzeć pod linkiem:
https://view.genial.ly/650601967d706000117bc589/guide-copy-nowy-tomysl
GRATULUJEMY!
Sekcja „Ekoturyści”
Wych. Bogdan Grabowski
Wych. Natalia Ulaniecka
Kolejna Spotkanie integracyjne Internatu już za nami. Odbyło się w 26 września br. Spotkanie przygotowały grupy AII i D a przygotowania i przebieg integracji nadzorowali wychowawcy ww. grup – Mariusz Piasecki i Bogdan Grabowski. Przygotowując scenariusz integracji mieliśmy na uwadze następujące cele:
- zaangażowanie wychowanek w prace na rzecz innych współmieszkańców
- budowanie pozytywnych relacji wśród mieszkańców internatu
- doskonalenie umiejętności współdziałania i współpracy w grupie,
- rozwijanie umiejętności logicznego myślenia oraz sprawności fizycznej
- budowanie klimatu zaufania, otwartości, wzajemnej akceptacji,
- obserwacja stopnia integracji grupy i panującej wśród wychowanków atmosfery
Po opracowaniu scenariusza przystąpiliśmy do rozdzielanie zadań poszczególnym wychowankom. Wychowanki grupy D pod przewodnictwem Dagmary Misiak przygotowały zaproszenia. Przygotowały także szarfy z nazwami grup i pytania do gry w „Żywe scrabble”. Wychowanki grupy AII przystąpiły do przygotowywania liter do gry w scrabble i zabawy w wyścigu – slalomu. Przygotowaliśmy także nowych mieszkańców internatu drobne pamiątkowe upominki. Wraz z kol. Mariuszem Piasecki rozpoczęliśmy to spotkanie witając Panią Kierownik, Gości Specjalnych, Wychowawczynie, Wychowanki i Wychowanków. Po tym wstępie prowadząca Spotkanie Bogna Jęśko przystąpiła do przedstawienia grup wychowawczych a Pani Kierownik udekorowała Wychowawczynie i Wychowawców szarfami z nazwą grupy. Następnie przed grupy wystąpili nowi mieszkańcy internatu, którzy miotłą zostali mianowani na Mieszkańca Internatu. Jako dowód przyjęcia do społeczności internackiej nowo mianowani mieszkańcy otrzymali smycze do kluczy z pamiątkowym napisem „Internat Golęcin – Integracja 2023” Do smyczy dołączono zawieszki na których wypisane były ich imiona. Po mianowaniu wychowankowie złożyli Ślubowanie, które przeprowadziła wychowanka Maja Kocur. Po oficjalnej części przystąpiono do gier i zabaw integracyjnych: Kol. Marusz przeprowadził wyścig – slalom z piłeczkami pingpongowymi na łyżkach. W zabawie brały pięcioosobowe zespoły z każdej grupy wraz z wychowawczyniami i wychowawcami. W tej zabawie zwyciężyła drużyna chłopaków z grupy B z wych. Beatą Linette. Następnie przeprowadziłem grę w scrabble. W grze brały udział dwie pięcioosobowe drużyny. Jedną drużynę stanowiły dziewczyny z różnych grup a drugą chłopacy z grupy B. Uczestnicy mieli za zadanie odpowiedz na zadane pytanie ułożyć z liter, które mieli zawieszone na sobie z przodu i tyłu. Było dużo śmiechu a walka między zespołami była tak zawzięta, że trzeba było przeprowadzić dogrywkę. Ostatecznie wygrał zespół dziewczyn. Aby rozładować emocje rywalizacji zaprosiliśmy wszystkich do tańca Belgijki. Początkowe nie było wielu chętnych ale do tańca prowadzonego przez Kalinę Szafrańską przyłączyło się wielu uczestników zabawy wraz z Panią Kierownik i wych. Panią Beatą. Po tańcu wszyscy spragnieni mogli się napić wody i skosztować bardzo smacznego ciasta, które jak zwykle przygotowała Pani Joasia mama Daniela. W ten sposób zakończyliśmy spotkanie, które wg. nas pozostanie w pamięci nowych mieszkańców internatu ale i starszych wychowanków.
Tekst: Bogdan Grabowski
Grupa B spotkała się dziś przy ognisku Było wesoło, smacznie i ciekawie. Wspomnienia minionych lat oraz wspólnie spędzony czas budują naszą więź. wych. Beata Linette
Tradycyjnie już w pierwszych dniach września odbyło się spotkanie wszystkich mieszkańców internatu, inaugurujące nowy Rok Szkolny w internacie. Spotkanie odbyło się 6 września br. i prowadziła je Pni Kierownik Internatu mgr inż. Danuta Chęcińska. Na wstępie Pani Kierownik przedstawiła wychowawców kolejnych grup, przedstawiciela WIPCATERING Pana Jarosława Śpiewak oraz wychowanki i wychowanków. Szczególnie serdecznie powitano nowych mieszkańców internatu. Po tych formalnościach Pani Kierownik omówiła Regulamin korzystania ze stołówki oraz wszelkie procedury związane z pobieraniem i odpisywaniem posiłków. Pan Jarek odpowiadał wychowankom na pytania i wysłuchał sugestii dotyczących jadłospisów i jakości posiłków. Ustalono zasady korzystania ze stołówki przez uczniów którzy mają bardzo wcześnie i późno zajęcia szkolne. Kolejnym punktem spotkania było omówienia zasad bhp i ppoż. Poproszony przez Panią Kierownik przygotowałem i przedstawiłem grafikę systemu ewakuacji mieszkańców w przypadku pożaru lub innego zagrożenia. Zaprezentowaliśmy także sygnał dźwiękowy wzywający do ewakuacji mieszkańców w przypadku zagrożenia. Na zakończenie spotkania w Sali pozostali tylko nowi mieszkańcy internatu, którym Pani Kierownik szczegółowo omówiła Regulamin naszego Internatu. Zwróciła szczególną uwagę na prawa i obowiązki wychowanka oraz na kary i nagrody regulaminowe.
Tekst: Bogdan Grabowski
14.06.2022r. o godz. 18.30 odbyło się w spotkanie z okazji Sportowego Zakończenia Roku Szkolnego. W tej miłej uroczystości towarzyszyli nam: Pani Kierownik Danuta Chęcińska, Pan Dyrektor Andrzej Kabaciński, wychowawcy oraz pozostali pracownicy Internatu, Panie ze stołówki oraz Pani Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Joanna Stam. Spotkanie zorganizowała grupa AI wraz z Radą Młodzieżową Internatu i Sekcją Sportową, pod kierunkiem wych. Beaty Linette i wych. Natalii Ulanieckiej. O wydarzeniu przypominał piękny plakat przygotowany przez dziewczęta z gr. AI.
Z uwagi na sportowy charakter spotkania i chęć propagowania zdrowego stylu życia oraz rozwijania sprawności ogólnorozwojowej, głównym punktem programu były gry integracyjno-sportowe przygotowane przez młodzież. Belgijka wprowadziła nas tanecznym krokiem w dobry nastrój na dalszą część spotkania. „Ludzkie scrabble” nie tylko sprawdziły wiedzę wychowanków i zaproszonych gości, ale również były sprawdzianem współpracy i refleksu. Wyścig z historią był natomiast prawdziwą próbą kondycji, koordynacji ruchowej i koncentracji. Po sportowych zmaganiach przyszedł czas na relaks przy muzyce, ognisku z poczęstunkiem i rozmowach. Na koniec – już w internacie – zrealizowaliśmy wieczorek filmowy podczas którego oglądaliśmy film „Uniwersytet Potworny”.
Natalia Ulaniecka & Beata Linette
Dnia 31 maja 2023 naszą młodzież w internacie odwiedziła Pani Ania Pałaszkiewicz- dietetyk .Kilka tygodni wcześniej było spotkanie orientacyjno-informacyjne na którym pani Ania przeprowadziła pogadankę na temat zróżnicowanych posiłków. Ważne by dieta była urozmaicona nie monotonna i co chyba najważniejsze smaczna! Młodzież również odpowiadała na pytania co jedzą na co dzień, jakie mają nawyki żywieniowe oraz jakie mają gusty smakowe. A to wszystko po to by ułożyć takie przepisy urozmaicone , które trafią w gusta wymagającej młodzieży. Grupa została podzielona na zespół i każdy zespół otrzymał listę produktów do przygotowania. Kolejne spotkanie miało już charakter warsztatów żywnościowych . Młodzież dostała kartki z przepisami żywieniowymi które pod okiem naszej pani dietetyk przygotowywali. Było wiele pytań o sposoby przygotowania ale wszystko w wesołej i smacznej atmosferze. Wszyscy uczestnicy smakowali swoich potraw i wyrażali opinie. Podsumowując warsztaty żywieniowe są one bardzo potrzebne naszej młodzieży by poznali różne smaki oraz wzbogacali wartości żywieniowe organizmu . Ważne by ich dieta była urozmaicona. Bo jak zauważyłyśmy z Panią dietetyk ich obecna dieta jest uboga zawierająca dwa tub trzy składniki. Dbając o zdrowie naszej młodzieży i widząc zadowolenie z takiej formy zajęć liczy na ich kontynowanie. Smacznego Beata Linettee
W dniu 2 czerwca otrzymaliśmy przesyłkę z dyplomem i nagrodami książkowymi od firmy Reba za wyniki osiągnięte w zbiórce baterii. Zajęliśmy bardzo dobre 10 miejsce z wynikiem 1 tony zebranych baterii wśród 287 uczestniczących placówek . Nagrody książkowe wejdą do puli nagród w nowej edycji konkursu dla najlepszych uczniów .Cieszymy się ze kolejny rok mogliśmy pomóc stowarzyszeniu wytypowanym przez Firmę Reba .
Czas na krótkie podsumowanie naszych zbiórek zużytych baterii i wyników konkursu:
- rok szkolny 2017/2018- 10 miejsce z wynikiem 751 kg zebranych baterii,
- rok szkolny 2018/2019 –19 miejsce z wynikiem 571 kg zebranych baterii,
- rok szkolny 2020/2021 –7 miejsce z wynikiem 668,1 kg zebranych baterii
- roku szkolny 2021/2022 –6miejsce z wynikiem 830 kg zebranych baterii
- roku szkolnym 2022/2023– 10 miejsce z wynikiem 1tony zebranych baterii
Ze wszystkich dotychczasowych zbiórek zebraliśmy łącznie 3,82 tony baterii. Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszej akcji „Edukujemy –Pomagamy” i zapraszamy do dalszego udziału. Od marca 2023 kontynuujemy już nasz wewnętrzny konkurs odnośnie tej zbiórki, który potrwa do końca m-ca lutego 2024. Klub Wolontariatu przewidział tradycyjnie nagrody indywidualne i zespołowe dla najlepszych uczniów i klas. Nasza akcja „ Edukujemy-Pomagamy” jest bezterminowa kończąc jedną edycję zaczynamy następną.
Zbliżający się koniec roku szkolnego to również przygotowanie zebranych nakrętek do drugiego w tym roku szkolnym transportu . W II semestrze zebraliśmy 453,2 kg nakrętek . Łącznie z I semestrem dało to sumę 752 kg . Tradycyjnie zadaniem chętnych chłopaków było przeniesienie worków z nakrętkami z magazynku na II piętrze na parter internatu. Uszykowaliśmy aż 37 worków. Cezary , Kuba , Oliwier zabrali się z dużą energią do pracy. Dużą satysfakcją dla nas jest przekazane nam podziękowanie od rodziców Stefanii. Cieszymy się, że możemy pomóc w pokryciu kosztów rehabilitacji Stefanii ,która musi odbywać się w sposób ciągły. Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszej akcji „Odkręcamy-Pomagamy” i przypominamy że akcja jest bezterminowa i dalej zbieramy nakrętki. Mariusz Piasecki
Gratulacje dla Misi Kempy za pomysł i wszystkim (bardzo wielu osobom – nie tylko ze zdjęcia) za wkład w organizację Dnia Osoby Bliskiej (występy, dekoracje, pomoc przy stołach, zakupach, sprzątaniu itd. ). Reakcje Gości mówią same za siebie – jesteście wielcy! A nam było bardzo miło przyglądać się Waszej samodzielnej inicjatywie
Natalia Ulaniecka
W czwartek 27 kwietnia w ramach „Spotkania z ciekawym gościem” gościliśmy w internacie podróżnika – Pana Radosława Sobczaka, który w niezwykle charyzmatyczny i barwny sposób opowiedział nam o swojej wyprawie w Himalaje oraz podróży autostopem do Azji. Nie zabrakło ciekawych, pełnych humoru anegdot, jak i przydatnych, fachowych wskazówek podróżniczych. Dowiedzieliśmy się sporo o specyfice kulturowej tych rejonów, ich uwarunkowaniach geograficznych, a także zobaczyliśmy fotorelację z wielu pięknych (ale też tych mniej reprezentacyjnych 😉) i zaskakujących miejsc. Opowieści Pana Radosława natchnęły naszych wychowanków do poznawania świata (i samego siebie) oraz spełniania marzeń (przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, na które zwrócił uwagę prowadzący). Spotkanie było niezwykle ciekawe i inspirujące, o czym świadczy ogromny entuzjazm uczestników, którzy chętnie zadawali pytania i – jak wynika z naszych późniejszych rozmów – już planują własne, bliższe lub dalsze, wyprawy 😊.
Organizacja i notatka: Natalia Ulaniecka
Zdjęcia: Bogdan Grabowski
FOTORELACJA
Dnia 13 kwietnia 2023 odbył się ostatni etap wyborów do Rady Młodzieżowej Internatu.
Po zaprezentowaniu swoich kandydatów przez poszczególne grupy wychowawcze , trójka z nich została wybrana jednomyślnie do Rady Młodzieżowej Internatu.
13 kwietnia odbyło się spotkanie z nowymi przedstawicielami Rady Młodzieżowej:
- Przewodniczący- Kacper Pietrucha
- Zastępca Przewodniczącego- Kornelia Jasińska
- Sekretarz- Jakub Szatanik
Na spotkaniu przedstawili:
– pomysły na realizacje programów wyborczych,
– przedstawili opiekuna Rady , którego wybrali samorządowo :wychowawca: Beata Linette
– odpowiadali na pytania młodzieży obecnej na zebraniu
– przedstawili funkcje każdego z nich w nowej Radzie młodzieżowej
W podsumowaniu nowa rada zapewniła , że będzie rozpatrywała wszystkie wnioski i propozycje w sposób demokratyczny na wspólnych zebraniach.
Opracowała: Beata Linette
Dnia 11 kwietnia 2023 r. – odbył się mecz siatkówki pomiędzy drużyną ZESPOŁU SZKÓŁ GOODEZYJNO-DROGOWYCH a nasza drużyną. ZESPOŁU SZKÓŁ PRZYRODNICZYCH . Atmosfera spotkania była sportowa. Obie drużyny były w dobrych pogodnych nastrojach. Jak stwierdzono po tak długim okresie pandemii i braku wspólnych spotkań obie strony cieszyła się taką możliwością. Jak powiedział przedstawiciel drużyny przeciwnej „ Nie ważne kto wygra kto przegra my cieszymy że mogliśmy się spotkać i razem zagrać”. Nasz drużyna wygrała 3:0 gratulujemy naszym chłopakom, ale nich puentom tego spotkania będą słowa zawodnika przeciwnej drużyny.
„ Nie ważne kto wygra kto przegra my cieszymy że mogliśmy się spotkać i razem zagrać”. Opracowała Beata Linette
3 marca Sekcja Ekoturyści zaprosiła wychowanków internatu do udziału w konkursie:
Sekcja Ekoturyści zaprasza do udziału w konkursie na plakaty:
- kategoria: Zachowanie czystości w częściach wspólnych
- kategoria: Oszczędzanie prądu/wody
- kategoria: Segregowanie śmieci
Plakaty mają zachęcić do utrzymywania porządku w częściach wspólnych, segregowania śmieci oraz do oszczędzania prądu i wody. Mogą być wykonane ręcznie (technika dowolna, format a4 lub a3) albo komputerowo (najlepiej zapisane w pdfie możliwym do wydruku w dobrej rozdzielczości w formacie a4). Powiesimy je w łazienkach, aneksach kuchennych i w innych miejscach w internacie.
Oceniane będą 3 elementy:
- pomysł i kreatywność
- estetyka
- czy plakat rzeczywiście przekonuje do pożądanych zachowań (np. czy w kreatywny sposób zachęca do oszczędzania prądu).
Nagrody: podwójne bilety do kina, vouchery do EMPIKu + punkty z zachowania.
Termin: na Wasze prace czekamy do końca marca (31 marca – piątek, do godz. 15:00) – prace można przekazywać mnie lub Panu Bogdanowi. Jeśli ktoś chce przesłać plakat elektroniczny, to podam bezpośrednio maila.
Liczymy na Waszą kreatywność i zachęcamy do udziału! ”
14 kwietnia jury w składzie: Pani Kierownik Internatu, wych. Natalia Ulaniecka i wych. Bogdan Grabowski miało trudny wybór. Nadesłane i dostarczone prace były kreatywne i piękne plastycznie. Po burzliwej naradzie i niewielkich różnicach punktowych prace oceniono następująco:
KATEGORIA „SEGREGACJA ŚMIECI”
I miejsce – Hania Górzna i Misia Chudy – nagroda: voucher na 2 bilety do kina
Wyróżnienia – Misia Wójcik, Nikola Misiak, Oliwia Proch, Nikola Herbik
KATEGOGRIA „OSZCZĘDZANIE ENERGII”
I miejsce – Oliwia Proch – nagroda: voucher na 2 bilety do kina
Wyróżnienia – Martyna Hoeft, Adam Pietrzak
KATEGORIA „DBANIE O PORZĄDEK”
I miejsce – Oliwia Proch – nagroda: voucher na bon do Empiku za 60 zł
Wyróżnienie – Oliwia Proch
GRATULUJEMY!
Opiekunowie Sekcji EKOTURYŚCI Natalia Ulaniecka i Bogdan Grabowski
W dniu 12.04 w Sali TV odbyło się spotkanie się z okazji Pożegnania Absolwentów Internatu . W tym roku szkolnym internat opuszcza 13 naszych wychowanków. Uroczystość przygotowała grupa AII przy współpracy z grupą B/C oraz z grupą AI.
Rozpoczęliśmy humorystycznie skeczem pt. „Wywiadówka”. Aktorzy przedstawili dowcipnie spotkanie rodziców z wychowawcą klasy . Publiczności podobała się sztuka ,o czym świadczyły gromkie brawa dla występujących . Następnie odbył się pokaz filmu, przypominający uroczystości organizowane w naszym internacie z udziałem absolwentów , przygotowany przez sekcję kronikarską.
W następnej kolejności przebiegła część oficjalna uroczystości. Kalina złożyła życzenia w imieniu młodszych kolegów i koleżanek odchodzącym mieszkańcom. Natomiast Hubert jako przedstawiciel absolwentów podziękował całemu gronu pedagogicznemu. Wychowawcy poszczególnych grup podziękowali swoim wychowankom za wspólnie spędzony czas wręczając im m.in. dyplomy . Pani kierownik życzyła wszystkim osobom kończącym edukację powodzenia w życiu dorosłym ,realizacji założonych celów i wręczyła kubki personalizowane ze zdjęciami absolwentów. Przygotowaniem zdjęć do każdego kubka zajęła się sekcja kronikarska.
Na podsumowanie wieczoru odbyła się Familiada przygotowana przez Olę ,Misię i Hanię. Dziewczyny przygotowały odpowiedzi do zadawanych pytań na podstawie przeprowadzonej ankiety wśród mieszkańców naszego internatu. Zabawa była wyśmienita . Wszyscy zgromadzeni w Sali TV w dobrych humorach udali się do swoich pokoi.
Mamy nadzieję ze nasi absolwenci będą z sentymentem wspominali nie tylko to spotkanie, ale cały czas spędzony w internacie.
Mariusz Piasecki
W dniu 23 marca w internacie wychowawczynie oraz wychowanki uczestniczyły w kolejnej, V edycji Warsztatów Plastycznych. Tym razem tematem warsztatów był kartki wielkanocne. Warsztaty kolejny raz prowadziła Izabela Żuk. Przygotowała niezliczoną ilość materiałów oraz urządzeń biurowych służących do wykonania i dekorowania kartek. Na stole znalazły się kolorowe kartony, naklejki, kredki, pisaki, dziurkacze, gilotyny, kleje, taśmy, wstążeczki, koraliki…itp. Mając do dyspozycji tak niezliczoną ilość materiałów uczestniczki warsztatów z zapałem przystąpiły do wykonywania kartek. Już po kilkudziesięciu minutach powstały pierwsze zachwycające prace. W imieniu swoim, kol. kol. Wychowawców i Wychowanek dziękuję prowadzącej za przyjęcie zaproszenia i ciekawie poprowadzone zajęcia. Dziękujemy także za kartki wykonane na warsztatach, które wyślemy do burs. Dziękujemy także za miłe słowa napisane po warsztatach na profilu fb Internatu: „Bardzo, bardzo dziękuję wszystkim za udział w warsztatach. Było super miło spędzić z Wami ten wieczór, a Wasza kreatywność mnie zachwyciła! Dziękuję za organizację panu Bogdanowi Grabowskiemu”
Opracował ; Bogdan Grabowski
FOTORELACJA : https://photos.app.goo.gl/YbKkwLNJ3bHc7pno7
W dniu 22 marca uczestniczyłem wraz z wychowanka Jagodą Kamińską w VI Konkursie Burs i Internatów Miasta Poznania „Mamy Talent 2023” zorganizowanym w Bursie Szkolnej nr 1 na ul. Krakowskiej 17. W tym roku w Konkursie udział wzięły wychowanki z Bursy Szkolnej nr 1, Bursy Szkolnej nr 2 w Poznaniu oraz wychowanka naszego Internatu, a ja miałem przyjemność zasiadać w Jury. Uczestniczki zaprezentowały róże swoje talenty – malarstwo, rysunek, układ taneczny mażoretki i śpiew. Jagoda zaśpiewała utwór Jenifer Hudson – One night only i zajęła II miejsce. I miejsce zajęła Maria Paprota wychowanka Bursy nr 1, wykonując do muzyki piękny choreograficzny układy taneczno-marszowe mażoretki żonglując i podrzucając przy tym pałeczkę mażoretkową tzw. baton. III miejsce – Polina Zinevych prezentując swoje malarstwo. Wiekim wyróżnieniem dla naszej wychowanki Jagody było zdobycie też Nagrody Publiczności. Było mnóstwo pozytywnych wrażeń i emocji. Gratuluję Jagodzie oraz pozostałym uczestniczkom a organizatorom pięknej oprawy i organizacji Konkursu. Tekst i zdjęcia: Bogdan Grabowski
FOTORELACJA http://photos.app.goo.gl/FUUeNqukMqZtu2QEA
Dzień Kobiet 08 marca 2023 w internacie obchodzony był bardzo uroczyście. Spotkanie rozpoczęliśmy od przedstawienia teatralnego pt. „ Raj Utracony”. Głównym wątkiem komedii był stworzony raj dla Adama , który zażądał od stwórcy trzech kobiet, jedna po drugiej i jak się okazało żadna jemu nie odpowiadała. Niestety kobiety zmówiły się i za jego brak lojalności i kapryśny charakter wygoniły go z raju. Było wiele śmiesznych sytuacji i aktorzy zagrali swoje role doskonale. Sztuka miała charakter komediowy ale jednocześnie wskazywała by wystrzegać się negatywnych cech charakteru . Po przedstawieniu głos zabrał pan Mariusz , który rozpoczął druga część wieczoru wierszem pt. „Portret Kobiety” Wiesławy Szymborskiej. Kolejnym punktem programu był film pt.„ Nasze Panie”, który przedstawiał kobiety z internatu uczestniczące w różnych wydarzeniach z ostatniego roku. Kilka słów do wszystkich Pań skierowali również wybrani chłopcy, którzy wręczyli paniom róże. Wieczór zakończył Quiz pomiędzy grupą dziewcząt, a chłopców, a dotyczył on różnych dziedzin życia w których uczestniczkami były kobiety. Grupa dziewcząt wygrała Quiz dość znaczna ilością punktów. Chłopcy gratulowali swoim przeciwniczkom uznając ich znaczne zwycięstwo.
Tego wieczoru humory dopisywały wszystkim. Spotkanie upłynęło w miłej i wesołej atmosferze. Zdjęcia jeszcze lepiej zobrazują wam jak radosny i pełen przyjemnych wrażeń był to Dzień Kobiet.
Opracowała: Beata Linette
21 lutego i 6 marca spotkaliśmy się na warsztatach plastycznych, podczas których dziewczyny z gr. AI i AII wykonały kartki wielkanocne dla pacjentów poznańskich Oddziałów Hematologicznych. Jak zawsze jest to inicjatywa przy współpracy z Fundacją „Dobrze, że jesteś”. Tym razem do naszej zbiórki kartek dołączyli również studenci z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dzieci z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Biedrusku, dzięki czemu zrobiliśmy wspólnie ponad 100 kartek, które zostały przekazane przedstawicielom Fundacji i już niedługo trafią do pacjentów. Mamy nadzieję, że kartki i życzenia wywołają uśmiechy na twarzach pacjentów i będą dla nich wsparciem w tym trudnym dla nich czasie. Sekcja Wolontariatu dziękuje wszystkim dziewczynom za zaangażowanie i piękne kartki! (Efekty naszych artystycznych starań – możecie zobaczyć w galerii )
Wych. Natalia Ulaniecka
15 lutego 2023 przygotowaliśmy pojemniki z bateriami do odbioru. Zadaniem chłopców było zniesienie pojemników ze strychu, na II piętrze internatu, na parter . W tym roku osiągnęliśmy1 tonę zebranych baterii . Informacje o miejscu, które zajęliśmy w skali kraju dostaniemy dopiero w m-cu maju. Klub Wolontariatu zgodnie z regulaminem dokonał podsumowania wyników zbiórki nakrętek i baterii . Wyłoniliśmy zwycięzców w każdej z akcji w klasyfikacji indywidualnej i klasowej . Przygotowaliśmy dyplomy i nagrody w postaci bonów upominkowych do empiku o wartości 30 złotych . Dyrektor wraz z koordynatorem obu akcji wych. Mariuszem Piaseckim wręczył nagrody poszczególnych klasyfikacji odwiedzając zwycięzców na lekcjach. Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które wzięły udział w naszych akcjach .
Zapraszamy do kolejnej edycji naszego wewnętrznego konkursu który już się zaczął i potrwa tradycyjnie do końca lutego 2024. Opiekun Sekcji Wolontariatu; Mariusz Piasecki
Wyniki klasyfikacji
Akcja „Odkręcamy- Pomagamy” zbiórka nakrętek
I Wyniki Indywidualne
- Rowiński Bartosz klasa 1wbTŚ – 101,8 kg
- Śnieć Weronika klasa 1 wa TŚ – 34,6 kg
- Wojtalak Kamil klasa 1m TŚ – 28kg
II Wyniki klasowe
- Klasa 1wbTŚ wych Pani Małgorzata Domańska – 119,8kg
- Klasa 3cwTŚ wych Pani Aleksandra Moskal – 71,4kg
- Klasa 2 waTŚ wych. Beata Żukowska – 46,7 kg
Akcja „Edukujemy-Pomagamy” zbiórka baterii
I Wyniki indywidualne
- Śnieć Weronika klasa 1wa Tś – 131,4 kg
- Pepliński Filip klasa 4Tm5 – 80kg
- Sładkiewicz Wiktor klasa 4Tm5 – 80kg
- Rowiński Bartosz klasa 1wbTŚ – 64,2 kg
II Wyniki klasowe
- Klasa 4Tm5 wych. Pani Anna Kabacińska 166.6kg Nagroda Dyrektora
- Klasa 1waTŚ wych. Pani Panowicz Monika 162kg Nagroda Dyrektora
- Klasa 2twb 86,6 kg wych. Pani Anna Szewczyk
W grudniu – zgodnie z nasza internacką tradycją – spotykamy się, by celebrować świąteczny czas – w miłej atmosferze, a przede wszystkim wspólnie. W tym roku Spotkanie świąteczno-noworoczne odbyło się 15 grudnia, a oprócz Wychowanków, Pani Kierownik Danuty Chęcińskiej i pozostałych Pracowników Internatu, uroczystość uświetnili swoją obecnością: Pan Dyrektor Jacek Michalski, Pani Oleksandra Tul (nauczycielka przedmiotów weterynaryjnych) oraz Pani Joanna Stam (Przewodnicząca Rady Rodziców).
Świętowanie rozpoczęliśmy od wspólnej uroczystej kolacji, na której znalazły się pyszne bożonarodzeniowe potrawy przygotowane specjalnie na tę okazję przez Zespół naszej stołówki (za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy). Po wspólnym biesiadowaniu wróciliśmy do internatu, gdzie komisja konkursowa (w składzie: Pani Kierownik, Pani Joanna Stam, Maja Czarczyńska – AI, Bogna Jęśko – AII, Adam Pietrzak i Kacper Pietrucha – B/C, oraz Rozalia Kabat-Kaczmarek z gr. D) udała się na spacer po internacie, aby ocenić – i później nagrodzić – najpiękniejsze świąteczne dekoracje korytarzy (przygotowane przez grupy) i drzwi (konkurs indywidualny – pokojami). Laureaci i laureatki to: Grupa B/C (I miejsce) oraz gr. AI i gr. AII (II miejsce), a także Julka Wiśniewska i Ola Nowak z pokoju 93 oraz Adam Pietrzak z pokoju 32 (kategoria indywidualna).
Głównym elementem naszego spotkania świąteczno-noworocznego był spektakl pt. „Golęcińska opowieść wigilijna” (w którego przygotowanie zaangażowały się wszystkie dziewczyny z gr. AI, przy wsparciu Wiktora Marciniaka, Kacpra Pietruchy, Jakuba Szatanika, Huberta Wójcika, Pana Bogdana i Pana Rafała). Obok wartościowego przesłania, przedstawienie było nasycone żartami (również tymi odnoszącymi się do naszego „golęcińskiego” życia), dlatego co chwilę było przerywane głośnym śmiechem widowni. Na koniec wystąpiła również Jagoda Kamińska z gr. D – która zaśpiewała wzruszającą piosenkę „Mario, czy Ty wiesz?”. Dużą satysfakcję aktorkom i pozostałym pomagającym przy spektaklu osobom przyniosły owacje na stojąco i późniejsze liczne pochwały dotyczące przedstawienia (w którego przygotowanie wszyscy włożyli ogrom pracy i zaangażowania). Nie był to jednak koniec – jak zawsze trudno było nam się rozstać, dlatego dalej, w cudownej atmosferze, spędzaliśmy czas przy smakołykach, rozmawiając oraz śpiewając kolędy i świąteczne piosenki przy dźwiękach gitary Pana Bogdana.
Na zakończenie, warto przytoczyć napisane przez Julię Strógarek i odczytane przez Agatę Maizner podziękowania i życzenia, które jeszcze raz wszystkim przesyłamy:
Dziękujemy wam za obecność. Mamy nadzieję, że spektakl się spodobał. Kończymy go z nadzieją, że Wasze święta będą pełne radości, uśmiechu, ciepła w sercu, mrozu na zewnątrz i oczywiście świątecznego jedzenia na które tak wszyscy czekają. Nie zapomnijcie, by spędzić czas z rodziną i oderwać się od obowiązków życia codziennego, aby poczuć magię świąt. Liczymy, że nasz spektakl przekonał osoby nielubiące świąt, by jednak zobaczyły jakie mogą być niesamowite. Święta to czas w którym powinniśmy zadbać także o innych, o których zapominamy w wirze pracy lub też szkoły. Pamiętajcie, że samolubni NIE WYGRYWAJĄ. No i oczywiście szczęśliwego nowego roku spędzonego wspólnie w internacie!
Wych. Natalia Ulaniecka
Dnia 07 grudnia 2022 odwiedził nas Pan Staszek Furmaniak wolontariusz i edukator programu „Podziel się życiem” Drużyny Szpiku. Pan Staszek swoją osobą pełną empatii i serdeczności wzbudził zainteresowanie i ciekawość nasze młodzieży oraz współczucie dla dzieci dotkniętych chorobą i przebywających na oddziałach szpitalnych. Nasza młodzież wyraziła też chęć pomocy i współpracy w ramach wolontariatu Drużyny Szpiku.
Pan Stanisław Furmaniak dziennikarz bardzo sympatycznie napisał o naszym spotkaniu: „Pedagog, wychowawca w internacie Zespołu Szkół Przyrodniczych w Poznaniu – Beata Linette zaprosiła nas wieczorem do internatu, byśmy młodzieży, która w ciągu dnia nie mogła uczestniczyć w spotkaniu, opowiedzieli o działalności Drużyny Szpiku, czym zajmują się jej wolontariusze. Chcemy, aby jak najwięcej osób – szczególnie młodych – dowiedziało się na czym polega oddanie szpiku, kto może zostać potencjalnym dawcą szpiku, w jaki sposób można się zarejestrować i dlaczego tak ważne jest oddawanie krwi. Zależy nam na oswajaniu uczniów i uczennic z chorobami nowotworowymi. Mówiliśmy o odwiedzaniu przez wolontariuszy Drużyny Szpiku dzieci i młodzieży, którzy przebywają na onkologii dziecięcej. Oprócz tego bardzo ważne jest wsparcie psychologiczne chorych osób. Zbliżają się święta, więc nie możemy zapominać o osobach chorych, samotnych, seniorach, którzy zmagają się z wieloma trudnościami. Bądźmy otwarci na drugiego człowieka. Projekt został sfinansowany ze środków Dotacji Fundacji DKMS.” Stanisław Furmaniak . Dziękujemy. Opracowała : Beata Linette
6 grudnia 2022r. grupa wychowanek z gr. AI (Dominika Drega, Oliwia Nowakowska, Martyna Hoeft, Kinga Dutkiewicz) i gr. AII (Nikola Herbik, Zuza Izydor i Patrycja Rutkowska) przeprowadziły warsztat z zakresu profilaktyki nikotynowej.
Dziewczyny przygotowały prezentację, w oparciu o którą bardzo obrazowo przedstawiły zagrożenia (medyczne, psychiczne i społeczne) związane z paleniem papierosów; omówiły specyfikę tego typu uzależnienia, a także podjęły temat – niestety coraz popularniejszych – epapierosów. Co warte podkreślenia – warsztat przyciągnął sporo koleżanek i kolegów dziewczyn, którzy chętnie wchodzili w interakcję z prowadzącymi i brali udział w dyskusji .
Dla dziewczyn było to z pewnością ciekawe doświadczenie i szansa na przełamanie lęku przed wystąpieniami publicznymi. Mamy nadzieję, że również dla słuchaczy spotkanie było owocne i że niepalących dziewczyny utwierdziły w awersji do papierosów, natomiast palaczy choć trochę przekonały, że nie warto. Wych. Natalia Ulaniecka
W dniu 29.11.br. przygotowaliśmy pierwszy w tym roku szkolnym transport zebranych worków z nakrętkami . Do tej pracy zgłosili Kacper Pietrucha ,Krzysztof Jabłoński ,Wiktor Marciniak. Zadaniem chłopaków było zważenie napełnionych worków z nakrętkami oraz przeniesienie ich na parter internatu w celu łatwiejszego ich odbioru. Aktualnie efekt naszej akcji jest lepszy niż w poprzednim roku o tej samej porze. Zebraliśmy 23 worki o łącznej wadze 298,8kg czyli o prawie 100kg więcej. Dziękujemy wszystkim dotychczasowym uczestnikom naszej akcji. Zachęcamy do dalszej zbiórki . Im więcej nakrętek tym więcej pieniędzy na pokrycie rehabilitacji 7-letniej Stefci . Drugi odbiór zebranych przez nas nakrętek odbędzie się pod koniec roku szkolnego . Warto pomagać!
Dnia 16.11.2022 młodzież sekcji teatralnej i nie tylko udała się na przedstawienie pt. „Wesele” do Teatru Nowego w Poznaniu. Była to pierwsza premiera „Wesela” w tym teatrze, dlatego budził szczególne zainteresowanie nas wszystkich. Reżyser Mikołaj Grabowski tak wyraził się na temat swojego przedstawienia : „WESELE trzeba traktować jak ironiczną syntezę, diagnozę polskości i – powiedzmy górnolotnie – polskiej duszy. Tekst o wieczystym podziale, choć napisany wierszem, mówi do nas współczesnym, często potocznym językiem, o sprawach starych jak ten kraj. WESELE uświadamia nam, że Polacy chorują na Polskę i że z tą przypadłością nikt nie potrafi sobie na dobrą sprawę poradzić. Wciąż przecież czekamy na mesjasza – Chochoła… Młodzieży ta interpretacja ”Wesela” bardzo się podobała. Wielu z nich, którzy są w klasie maturalnej stwierdziło, że przybliżyło im znaczenie i sens tego narodowego dramatu.
Serdecznie zapraszamy na przedstawienie pt.” Wesele” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego do Teatru Nowego w Poznaniu. Opracowała Beata Linette
Dnia 15 listopada 2022 r. na spotkanie z nasza młodzieżą przyszła Magda Linette profesjonalna tenisistka. W kolejnym cyklu „ Spotkanie z Ciekawymi Gośćmi” przeprowadziła warsztaty – Bitwę na argumenty pt.” Dlaczego uprawiamy sport lub aktywność sportową, a nie wielogodzinne uprawianie gier komputerowych”. Młodzież utworzyła zespoły pięcio- osobowe i w pierwszym etapie wypisali w tabelkach wszystkie argumenty za sportem oraz przeciw i tak samo w drugiej tabelce dotyczącej gier komputerowych. W dyskusji wygrała aktywność sportowa dając więcej argumentów za. Konkluzją pierwszego etapu było: uprawiajmy aktywność sportową. Zespoły otrzymały nagrody w postaci słodyczy dla wszystkich uczestników.
Drugi etap prowokował bitwę na argumenty gdzie należało podać trzy osoby i odznaczyć w tabelce, czy to osobowość sportowa, czy sportowiec. Dyskusja była bardzo zacięta, każdy przytaczał swoje argumenty, powołując się na indywidualne kryteria , a Pani Magda próbowała przeciwstawić podając swoje kontrargumenty. W jaki sposób zakończyła się bitwa…i czyje argumenty były bardziej przekonywujące i jakie nagrody otrzymali zobaczcie na zdjęciach. A może sami zaproponujecie też taka bitwę na wybrany przez was temat? Opracowała: Beata Linette
Dnia 09.11. br. młodzież sekcji teatralnej przygotowała przedstawienie pt.” Listy Tęsknoty” poświęcone Dniu Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada.
Na spotkanie przybyli goście : Pan Dyrektor Andrzej Kabaciński, Pani Kierownik Danuta Chęcińska wychowawcy oraz młodzież. Akcja przedstawienia obejmowała III akty. Pierwszy akt to rys historyczny nakreślający rozbiory Polski. Drugi bardzo emocjonalny ukazujący listy córki do ojca , który walczy o wolność oraz ojca do córki. Akt ten kończy wyznanie więźnia patrioty umierającego za wolność piszącego ostatnie słowa pożegnalne do matki .Ostatni trzeci akt ukazuje radość Narodu Polskiego z odzyskania niepodległości i ogłoszeniu to wszystkim narodom, a także o tym by w naszej pamięci pozostali Ci wszyscy którzy walczyli i umierali za wolność. Przedstawienie podobało się wszystkim, publiczność oklaskiwała aktorów prosząc o bis. Na zakończenie jeszcze raz wszyscy zaśpiewaliśmy piosenkę pt.” Modlitwa o wschodzie słońca” jako przesłanie do słowa „Wolność”. Opracowała: Beata Linette
(po przedstawieniu grupa kilkunastu wychowanek i wychowanków wraz z Panią Kierownik, wychowawczyniami i wychowawcami zaśpiewali kilka piosenek niepodległościowych- redakcja)
3 listopada odwiedziliśmy czołowego przedstawiciela nowej ekspresji lat 80-tych Pana Jerzego Kopcia (http://www.kopecjart.com/), który zaprosił nas do swojej pracowni. Mieliśmy okazję zobaczyć inspirujące i niekonwencjonalne prace Artysty oraz porozmawiać o procesie twórczym. Dzięki uprzejmości Pana Jerzego mieliśmy również możliwość zwiedzić budynek starego internatu, co było marzeniem wielu wychowanków (niestety ze względów bezpieczeństwa musieliśmy ograniczyć liczebność grupy, ale z pewnością powtórzymy naszą wycieczkę). Po internacie oprowadził nas wych. Bogdan Grabowski, niezwykle barwnie opowiadając o poszczególnych pomieszczeniach i życiu w dawnym internacie, którego był wychowankiem. Dużym zaskoczeniem były dla nas obowiązki i bardzo restrykcyjne zasady panujące w dawnych latach. Pan Bogdan opowiedział nam też wiele zabawnych anegdotek (również o tym, jaką kreatywnością wykazywali się dawni wychowankowie, żeby wspomniane zasady obejść). Wycieczka – chociaż niedaleka – była bardzo rozwijająca, połączyliśmy w niej spotkanie ze sztuką, a także popularne teraz „urban exploration” („urbex”), co było dodatkową atrakcją i pozwoliło nam lepiej poznać historię naszego Golęcina. Wych. Natalia Ulaniecka
Sekcja „Ekoturyści” naszego internatu także w tym roku włączyła się do akcji edukacyjnej IPN „Zapal znicz pamięci”. Celem akcji jest zapalenie zniczy w miejscach, gdzie w pierwszych miesiącach wojny niemiecki okupant zamordował okoliczną ludność. Niedaleko naszej szkoły, w pobliżu Rusałki, bezpośrednio nad wąskim strumieniem Golęcinki jest takie miejsce – pomnik (w formie głazu pamiątkowego z napisem) upamiętniający 20 ofiar nazistowskiego mordu z 1940 roku – jednych z tysięcy rozstrzelanych w pobliżu jeziora Rusałka. Tak jak co roku, 2 listopada wraz z wychowawczynią Natalią Ulaniecką i grupą wychowanków udaliśmy się w to miejsce, aby uczcić pamięć poległych. Przy obelisku opowiedzieliśmy wychowankom tragiczną historię tego miejsca. Posprzątaliśmy liście, zebraliśmy wypalone znicze oraz zapaliliśmy nowe. Po tych pracach chwilą ciszy oddaliśmy cześć poległym. Cześć ich pamięci! Bogdan Grabowski
Dnia 27 października br. członkowie sekcji teatralnej przygotowali dla młodzieży internatu Wieczór Halloween. Organizatorzy zachęcali wszystkich do przygotowania wymyślnych strojów i udziału w konkursach. Kornelia ofiarowała pomoc w charakteryzacji.Wszyscy bawiliśmy się świetnie , w konkursie na najlepsze przebranie I miejsce zajął Daniel Stam, II miejsce Amelia Marcinowska, a wyróżnienie za pomysłowe przebranie( gałązkę winogrona) otrzymali Staszek Mykhaliuk i Hubert Wójcik. Tego wieczoru odbył się również konkurs tańca . Konkurs ten miał charakter maratonu, wszyscy uczestnicy starali się zaprezentować z jak najlepiej strony i trudno było wyłonić zwycięzcę . Ostatecznie Hania Rzemieniecka zajęła I miejsce, a nagrody pocieszenia otrzymali : Kinga Syrsysko, Kacper Pietrucha, Maja Kocur. Wieczór Halloween zorganizowany przez grupę teatralną podobał się wszystkim uczestnikom, a w szczególności: pomysłowe przebrania, wymyślne style taneczne oraz bardzo pyszne koktajle przygotowywane przez Adama Pietrzaka. A jeśli jesteście bardzo ciekawi panującej tam atmosfery zobaczcie zdjęcia , które oddają to najlepiej… Opracowała Beata Linette
Dnia 23 października br. nasza młodzież uczestniczyła w spektaklu teatralnym reżyserii Jana Klaty pt. „ Czerwone nosy” ( tekst Peter Barnes , tłumaczył Stanisław Barańczak). Spektakl wystawiany był w Teatrze Nowym w Poznaniu. Autor tekstu osadził akcję przedstawienia w czternastowiecznej Francji w trakcie i po pandemii Dżumy. Biorąc pod uwagę ostatnie trzy lata epidemii sztuka była bardzo dobrym odniesieniem do tego co my doświadczaliśmy. Przedstawienie bawiło nas wspaniałą formą dramatu, a bardzo ciekawy przekład Stanisława Barańczaka, doskonale oddawał atmosferę pandemiczną i jednocześnie podkreślał, że tylko śmiech i błazenada może ulżyć w walce z chorobą . Główną postacią, która prowadziła grupę Czerwonych nosów- śmiałków walczących z zarazą był ojciec Flote’a, a wcielił się w nią Łukasz Schmidt. I to właśnie on buntuje się przeciwko bezsensowności choroby, cierpieniu jakie niesie i śmierci. I to on, zamiast gadać, działa. Jako pierwszy prowadzi grupę niewidomy, któremu wbrew wszelkiej logice ufają wszyscy. Artyści unaoczniają z jaką łatwością przychodzi nam powierzenie swojej przyszłości w ręce ślepca, i jak wiele od tego wyboru później zależy. Muzyka również odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. I to wszystko po to by wytrącić widzów z ich strefy komfortu, po to by zmusić do zajęcia stanowiska i nie pozostawania biernym ale do bycia uważnym na to, co dookoła nas…. Cały zespół Teatru Nowego ukazał swój kunszt gry aktorskiej , który fascynował młodzież i nas wychowawców. Nasza młodzież , która uczestniczyła w przedstawieniu w liczbie pięćdziesięcio- osobowej podziwiała i gromko oklaskiwała aktorów. W uznaniu za tak wspaniałą ucztę duchową nasi uczniowie wręczyli wszystkim aktorom piękne róże.
Po spektaklu w krótkich rozmowach z niektórymi aktorami młodzież dziękowała za pełne emocji przedstawienie dając wyraz głębokiego uznania dla wspaniałej gry aktorskiej. Aktorzy nie ukrywali zadowolenia dziękując za otrzymane kwiaty i wyrażali podziękowanie za zaproszenie na spotkanie z naszą młodzieżą w naszym internacie. Młodzież jeszcze długo po powrocie do internatu przeżywała oglądany spektakl….. Polecamy każdemu przedstawienie pt.” Czerwone nosy”, a także zachęcamy was by polubić teatr…
W czwartek 20 października grupa AI zorganizowała integracyjny wieczorek filmowy. Przygotowania do niego zaczęłyśmy od szukania inspiracji kinematograficznych i wybrania filmu, który wyświetliłyśmy na projektorze. W wyniku głosowania wygrał thriller psychologiczny ‘Autostopowicz”, podczas którego (przy popcornie i innych przekąskach) z zapartym tchem śledziłyśmy losy bohaterów. Dynamika filmu była bardzo duża i wywoływała w nas dużo emocji, którymi dzieliłyśmy się, wspólnie analizując motywacje i działania bohaterów. Film pobudził nas do dyskusji (które trwały nie tylko podczas seansu, ale również długo po), był okazją do integracji i wspólnego spędzenia czasu, a także pomógł odstresować się po ciężkim tygodniu w szkole. W planach mamy kolejne spotkania filmowe.
19 października w naszym Internacie odbyło się szkolenie wychowawców i wychowanków w zakresie ochrony przeciw pożarowej, które miało na celu zdobycie wiedzy i umiejętności w wymienionym zakresie. Szkolenie przeprowadził Kierownik Inspektorat BHPiOP Uniwersytetu Przyrodniczego mgr Robert Filas
W ramach tego szkolenia odbyły się zajęcia teoretyczne w czasie, których prowadzący omówił nw. zagadnienia:
- zagrożenie pożarowe,
- przyczynach powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów
- zapoznanie z instrukcją pożarową obiektu,
- rozmieszczenie sprzętu pożarowego w obiekcie,
- oznakowanie pożarowe i ewakuacyjne,
- ewakuacja i procedury alarmowe,
- obsługa podręcznego sprzętu gaśniczego,
- pomoc poszkodowanym w pożarach.
- zadaniach i obowiązkach wychowawców w przypadku powstania pożaru
Po części teoretycznej odbyła się próbna ewakuacji mieszkańców internatu z powodu symulowanego pożaru. Ewakuacja przebiegła sprawnie i zgodnie z wszelkimi instrukcjami.
Opracował: Bogdan Grabowski
W dniu 12.10.2022 w internacie w Sali TV odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej . Imprezę przygotowali wychowankowie pod kierunkiem P. Bogdana i P. Mariusza.
Na spotkanie przybył Dyr. Szkoły Pan Andrzej Kabaciński , Kierownik Internatu Pani Danuta Chęcińska, wychowawcy oraz Pan Rafał. Imprezę poprowadziła Kasia Karasiewicz.
Części oficjalna zaczęła się od dwóch wierszy . Wiersz o pierwszych wrażeniach z pobytu w internacie wyrecytowały wspólnie Bogna Jęśko oraz Zuzanna Klusaczek, drugi wiersz o typach nauczycieli wygłosiły Magda Hejduk oraz Michalina Kempa . Życzenia całemu gronu pedagogicznemu oraz pracownikom obsługi złożyli przedstawiciele RMI Ula Lewandowska oraz Hubert Wójcik . Następnie wychowankowie wręczyli kwiaty zaproszonym gościom. Część oficjalną zakończył Pan Bogdan śpiewając „Balladę o przeklętych kredkach”, angażując całą publiczność.
Rozpoczęła się z kolei część artystyczna czyli skecz pt. „Studniówka” ,w którym wystąpili Dominika Drega w roli dyr. szkoły ,Wiktor Sładkiewicz jako wuefista oraz Kalina Szafrańska jako nauczyciel muzyki . Śmiechu było co nie miara. W świetnych humorach przystąpiliśmy do następnego etapu czyli teleturnieju.
W teleturnieju pt „Burza Mózgów” wzięły 2 zespoły; zespół wychowawców pod przewodnictwem Pana Dyrektora oraz zespół wychowanków. Zadaniem drużyn było odpowiedzieć na pytania z 5 kategorii : geografii, aut, zwierząt ,muzyki, sportowców. Rywalizacja była bardzo ostra . Punkty skrupulatnie notowała na specjalnie przygotowanej planszy Nadia Merda. Zwyciężyła drużyna wychowawców . Zwycięzcy otrzymali złote medale a pokonani srebrne . W miłej atmosferze publiczność udała się do swoich pokoi.
Tekst: Mariusz Piasecki Zdjęcia: Maja Kocur
W piątek 30 września grupa chłopców z Internatu (Filip Pepliński, Wiktor Sładkiewicz i Olgierd Wachowiak) razem z wychowawcami Bogdanem Grabowskim i Natalią Ulaniecką przywiesili 5 budek lęgowych dla ptaków. Budki zawisły w parku przy placu zabaw im. Zająca Poziomki w znajdującym się niedaleko Golęcina Suchym Lesie. Zainaugurowaliśmy tym samym działalność Sekcji Ekoturyści w roku nowym szkolnym oraz Europejskie Dni Ptaków, przypadające na pierwszy weekend października. Warto wspomnieć, że budki zostały zakupione w ramach jednego z Eko-projektów zgłoszonego do Stowarzyszenia Lokalni w Gminie Suchy Las. Pomysłodawcą projektu „Montaż budek lęgowych dla małych ptaków na terenach zielonych Gminy Suchy Las” był Bogdan Grabowski a realizatorem jest grupa Lokalni Ptasiarze w Gminie Suchy Las. Mamy nadzieję, że nasze budki spodobają się ptakom i będą im dobrze służyły. Teraz wszyscy będziemy trzymać kciuki, aby było jak najwięcej zasiedleń!
Wych. Natalia Ulaniecka
27 września Sekcja Sportowa wraz z wychowawczyniami Beatą Linette i Natalią Ulaniecką zorganizowała Dzień Integracji w Internacie. Mimo pesymistycznej prognozy, pogoda nam dopisała i mogliśmy spędzić czas na świeżym powietrzu, w miłej atmosferze. Dzięki przygotowanej grze terenowej, wychowankowie mieli okazję lepiej poznać siebie nawzajem (w wymieszanych zespołach), a także ważne dla społeczności Internatu miejsca, osoby i informacje. Wszystkim grupom zadanie poszło bardzo dobrze, a najlepszy okazał się zespół w składzie: Hania Rzemieniecka, Krzysiu Jabłoński, Kacper Pietrucha, Amelia Marcinowska, Michalinka Wójcik, Kuba Białecki, Hania Górzna i Nikola Herbik.
Ogromny entuzjazm przyniosło pasowanie na wychowanka Internatu, które przeprowadziła Pani Kierownik Danuta Chęcińska i Pan Bogdan Grabowski. Wszyscy byli tak zachwyceni słowami przysięgi i samą ceremonią, że po ślubowaniu nowych wychowanków, do ślubowania zgłosili się wychowankowie z dłuższym stażem. Korzystając z dobrej pogody kontynuowaliśmy integrację przy ognisku i muzyce (w czym jak zawsze pomógł nam niezastąpiony Pan Rafał Krauze), zajadając się pieczonymi kiełbaskami i pysznym ciastem podarowanym przez naszego gościa – Panią Joannę Stam (Przewodniczącą Rady Rodziców). Wieczorem – gdy zaczął padać deszcz – przenieśliśmy się do internatu, gdzie Adam Pietrzak poprowadził towarzyską grę psychologiczną „Mafia”.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tegorocznej Integracji, mamy nadzieję, że kolejne będą równie udane. Dziękujemy za zaangażowanie organizatorom jak i uczestnikom spotkania, a w szczególności Panu Rafałowi i Pani Przewodniczącej Rady Rodziców. Wychowankowie grupy AI i B/C oraz przedstawiciele Sekcji Sportowej wykazali się kreatywnością i świetnym zorganizowaniem.
Wych. Beata Linette i Wych. Natalia Ulaniecka
07.06.2022r. o godz. 20.00 odbyło się w Internacie spotkanie z okazji Zakończenia Roku Szkolnego. Oprócz wychowanków i wychowawców w tej miłej uroczystości towarzyszyli nam: Pani Kierownik, Pan Rafał, Przewodnicząca Rady Rodziców – pani Joanna Stam oraz Pani Pedagog – Magdalena Kubiak wraz z córką. Spotkanie zorganizowała grupa B/C i AI oraz Sekcja Teatralna, pod kierunkiem wych. Beaty Linette, przy wsparciu wych. Natalii Ulanieckiej.
Aktorzy (Paweł Olender, Hubert Wójcik, Adam Pietrzak, Oliwier Pachciarek, Hania Rzemieniecka, Bogna Jęśko) zabrali nas w artystyczną, humorystyczną podróż autostopem po Polsce, zgodnie z tytułem przedstawienia „Wakacyjna przygoda, czyli autostopem przez Polskę”. Ciekawy tekst, okraszony został legendami, muzyką (na gitarze grał Bogdan Poleżajew) i krótkimi filmikami, za których prezentację był odpowiedzialny Jakub Białecki. Zwiedziliśmy góry, bałtyckie plaże, Kraków, Toruń i Śląsk. Warto również dodać, że przedstawieniu towarzyszyły piękne dekoracje, kostiumy i plakat, które zrealizowała Pani Danuta Smektała, z pomocą dziewczyn i Pani Natalii. Na koniec Jagoda Kamińska przepięknie i poruszająco wykonała utwór „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”, podczas którego prezentowane były różne polskie pejzaże. Miłym akcentem był słodki poczęstunek – podczas podróży po Toruniu widzowie zostali poczęstowani piernikami przez piernikowych czeladników (Viktoria Stroińska i Adrian Garbowski), którzy na koniec spotkania rozdali wszystkim obecnym pyszne lody jako symbol nadchodzących wakacji. Na stole czekały także ciasta podarowane przez Panią Stam i cukierki od Pani Kierownik.
Beata Linette & Natalia Ulaniecka
Dnia 01 czerwca 2022 odbył się w internacie Dzień Sportu. Sekcja Sportowa wraz z MRI zorganizowała to sportowe przedsięwzięcie na boisku zewnętrznym szkoły, wśród mieszkańców zostały wyłonione zespoły do tzw. Biegu Trójek. Zwycięska drużyna ( zespół grupy AI) otrzymała Puchar Przechodni Internatu, który wręczała Pani kierownik Danuta Chęcińska, a pozostali uczestnicy byli częstowani truflowymi słodkościami. Kolejną atrakcją tego dnia były rozgrywki sportowe w piłkę halową oraz w piłkę siatkową. Uczestnicy otrzymali medale zgodnie z zajętymi miejscami ( złote i srebrne). ( i tak w piłkę halową : drużyna Huberta Wójcika I miejsce , a Wiktora Sładkiewicza II natomiast w piłkę siatkową I miejsce zajęła drużyna Staszka Mykhaliuka, a II miejsce Huberta Wójcika) Ratownik medyczny zapewniał bezpieczeństwo w trakcie całego spotkania.
Pozostały czas wolny był do wykorzystania we własnym zakresie , chętni spędzali czas przy ognisku lub grali w tenisa lub badmintona. Każdy mógł skosztować wypieku Pani Joanny Stam mamy Daniela, oraz upiec kiełbaskę na ognisku. Finałowym punktem programu było kino plenerowe w którym wyświetlono super film….Jaki…?… Zobaczcie na zdjęciach jaki film oraz to jak wspaniale się bawiliśmy.
Opiekunowie Sekcji Sportowej: Beata Linette i Natalia Ulaniecka
oraz Młodzieżowa Rada Internatu: Hubert Wójcik, Ula Lewandowska, Staszek Myklaliuk
W m-cu lutym zakończyliśmy nasz wewnętrzny konkurs zbiórki baterii. 830 kg baterii przekazaliśmy firmie Reba. Czekaliśmy z niecierpliwością na informację, jakie miejsce zajęliśmy w rankingu placówek oświatowych w skali krajowej. Na początku czerwca dostaliśmy wreszcie wiadomość . Na 232 placówki startujące w Grupie Pomagamy zajęliśmy 6 miejsce. Dostaliśmy dyplom oraz najważniejszą wiadomość, że firma m.in. dzięki nam zakupiła piec grzewczy wraz z instalacją, który zapewni ciepło w budynku nr 79, Internatu Dziewcząt w Ośrodku dla Niewidomych w Laskach.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszej akcji !!!!
Mariusz Piasecki
Tradycyjnie w m-cu czerwcu dokonujemy podsumowania naszej zbiórki nakrętek .
21.06.22 Pan Piasek odebrał od nas, po raz ostatni w tym roku szkolnym, przygotowane worki z nakrętkami. W tym semestrze zebraliśmy 33 worki o łącznej wadze 383,4 kg . W I semestrze zebraliśmy 200 kg nakrętek ,a w całym roku szkolnym 2021/2022 583,4 kg nakrętek.
Filip, Sławek ,Adam, Jakub , Krzysztof zajęli się ważeniem nakrętek i zniesieniem worków z magazynku na parter internatu. Chłopacy mieli co robić, nie spodziewali się tak ogromnej ilości worków .
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że uzyskaliśmy taki wysoki wynik. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego. Dzięki Wam Stefania będzie mogła spędzić turnus rehabilitacyjny nad morzem. Zachęcamy do dalszego udziału w naszej akcji w kolejnym roku .
Mariusz Piasecki
Prace wykonane pod kierunkiem wych. Danuty Smektały
OTWÓRZ LINK
Dnia 11 kwietnia 2022 młodzież naszej placówki została zaproszona na wycieczkę po Teatrze Nowym w Poznaniu do mało znanych i odwiedzanych miejsc przez widzów. Zaproszenie skierowane do naszej młodzieży było wyróżnieniem za bardzo piękna grę w przedstawieniu pt. „ Biały Orzeł” w którym uczestniczyli przedstawiciele Teatru Nowego. W holu teatru powitał na literat teatru pan Marek Grześkowiak. Opowiadał o historii teatru i o jego rozwoju do obecnej formy. Potem przeprowadził nas zakamarkami teatru widzieliśmy garderobę aktorów, pokój choreografów, zaplecze i wszystkie sceny teatralne od największej do najmniejszej. Opowiadał ciekawostki z życia aktorów i odpowiadał na nurtujące nas pytania np. W jaki sposób postępuje reżyser jeśli aktor głównej roli zachoruje nagle??—hm ..Odwołuje spektakl? Hm …no nie zawsze…zastanówcie się sami..
Opracowała: Beata Linette
FOTORELACJA
6 kwietnia mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztacie radzenia sobie ze stresem, które poprowadził dla nas Pan Jan Gruszka (psycholog, psychoonkolog, pracownik Wielkopolskiego Centrum Onkologii). Pan Jan przybliżył nam zarówno podłoże biologiczne i mechanizmy wpływające na pojawianie się stresu i jego poziom, jak i konkretne sposoby radzenia sobie z nim (takie jak m.in. wizualizacje, treningi oddechowe czy relaksacyjne). Poza tym w trakcie warsztatów zastanawialiśmy się nad tym, jak reagujemy na stres i co może być pomocne w jego obniżaniu. Dodatkowo każdy uczestnik mógł wykonać test psychologiczny dot. strategii radzenia sobie ze stresem (po opracowaniu wyników przez Pana Jana dostaliśmy indywidualne informacje zwrotne na nasze maile). Duża frekwencja pokazuje, że temat jest bardzo ważny – zwłaszcza w obliczu zbliżających się matur i egzaminów. Mamy nadzieję, że wiedza i umiejętności zdobyte podczas warsztatu pomogą łatwiej i lepiej poradzić sobie z nadchodzącymi wyzwaniami.
Wych. Natalia Ulaniecka
5 kwietnia gr. AI zorganizowała integracyjny wieczorek filmowy, podczas którego dziewczyny miały okazję wspólnie spędzić czas przy poczęstunku (który przygotowały, korzystając z nagrody w konkursie na najpiękniejszy wystrój świąteczny korytarza). Kilka dni wcześniej spotkałyśmy się, żeby podyskutować na temat filmów wartych zobaczenia. Wśród wielu ciekawych propozycji, wybór ostatecznie padł na nagrodzone na wielu festiwalach i nominowane do Oskara „Boże ciało” – film trudny, ale jednocześnie poruszający i pobudzający do refleksji. Również w naszym przypadku po skończeniu projekcji rozmawiałyśmy jeszcze długo na jego temat, dużo emocji wzbudziło zwłaszcza niespodziewane zakończenie i informacja, że film był inspirowany prawdziwymi wydarzeniami . Kolejne tytuły filmowe czekają na swoją kolej!
OPRACOWAŁA: Natalia Ulaniecka
Dnia 30 marca 2022 roku Sekcja Sportowa zorganizowała Turniej Tenisa Stołowego. Głównym organizatorem turnieju z ramienia sekcji został Patryk Misiak. Po wcześniejszych eliminacjach w rozgrywkach towarzyskich do turnieju zgłosiło się 10 osób. Rozgrywki odbywały się w systemie każdy z każdym. Zawody odbywały się w wesołej i sportowej atmosferze .
Gratulujemy zwycięzcom . ( Patryk Misiak I miejsce, Hubert Wójcik II miejsce, Marika Śmierzchalska II miejsce)
OPRACOWAŁA: Beata Linette
W dniu 29 marca 2022 roku Bursa n1 zorganizowała konkurs pt.” Mam Talent” dla wychowanków burs i internatów na terenie miasta Poznania. Z naszej placówki zgłosił się Adam Pietrzak, który do konkursu przygotował się w roli linoskoczka z przedstawienia teatralnego pt. „ Biały Orzeł”. Konkurs odbywał się w ładnie udekorowanej świetlicy Bursy nr 1 . Na miejscu dowiedzieliśmy się , że bierze udział dziesięcioro kandydatów prezentując różne swoje talenty.
Adam nasz kandydat prezentował swoje talenty aktorskie jako pierwszy, po nim występowali kolejni uczestnicy, pięknie śpiewając lub recytując fragment literatury naszych wieszczy narodowych. Komisja składająca się z trzech członków, przyznawała punkty w czterech kategoriach: autoprezentacja, dobór programu, technika wykonania, ogólne wrażenie. Maksymalnie każdy sędzia mógł przyznać dwanaście punktów. Jak zobaczycie na zdjęciu nasz reprezentant i jedna z uczestniczek zdobyli największą i jednocześnie taką sama liczbę punktów.
Komisja musiała wiec rozstrzygnąć, kto zajmie pierwsze , a kto drugie miejsce. Biorąc pod uwagę drobne różnice nasz kandydat Adam Pietrzak zajął II miejsce w konkursie „ Mam talent” burs i internatów miasta Poznania. Bardzo się cieszymy i gratulujemy tym bardziej, że był to jego pierwszy występ. GRATULACE Adamie!!!!
OPRACOWAŁA: Beata Linette
Dnia 28 marca 2022 roku do naszego internatu przybyli goście z Teatru Nowego, Pani Agnieszka Kasprzak asystent dyrektora teatru i Pan Marcin Kończal z działu obsługi widza. Z tej okazji sekcja teatralna przygotowała przedstawienie pt.” Biały Orzeł”, w którym tematem przewodnim była szeroko rozumiana „Wolność”. Widownia była pełna i gromko oklaskiwała aktorów. Goście byli mile zaskoczeni profesjonalną grą naszej młodzieży, ścieżka dźwiękową oraz oświetleniem. Bardzo chwalili wszystkie elementy przedstawienia, które współgrały ze sobą dając bardzo emocjonalny efekt końcowy. Po przedstawieniu młodzież miała okazje zadawać pytania pani Agnieszce i panu Marcinowi, którzy w swoich wypowiedziach nie ukrywali dużego zaskoczenia tak udanym przedstawieniem. Po rozmowie z młodzieżą przedstawiciele teatru spotkali się z panią kierownik Danutą Chęcińską i gronem wychowawców.
Jednak największym zaskoczeniem dla naszych aktorów była ponowna, niespodziewana wizyta na drugi dzień. Nasi goście wręczyli wszystkim wychowankom biorącym udział w przedstawieniu upominki z Teatru Nowego. Pięknie zapakowane – sami zobaczycie na zdjęciach co dostali. Był to bardzo miły gest, tym bardziej, że niepoodziewany, a nasi wychowankowie poczuli się docenieni. Kolejnym miłym gestem było zaproszenie na wycieczkę po teatrze i zobaczenie miejsc, których mało kto może oglądać. Nasza młodzież czeka na nią z niecierpliwością, ale jak udała się wycieczka i do jakich miejsc dotarliśmy w teatrze opiszemy wkrótce. Do usłyszenia…
Opracowała: Beata Linette
Dyrekcji Zespołu Szkół Przyrodniczych w Poznaniu zależy aby uczniowie tej szkoły, oprócz nauki obowiązkowych przedmiotów, uczestniczyli także w spotkaniach z organizacjami pozarządowymi. Stąd też już drugi raz w tym roku szkolnym odwiedziliśmy młodzież. Tym razem zaprosiła nas wychowawczyni, pani Beata Linette. Spotkaliśmy się z uczniami, którzy na co dzień mieszkają w szkolnym internacie. Opowiedzieliśmy im czym na co dzień zajmuje się Drużyna Szpiku. Zachęcaliśmy tych, którzy ukończyli 18 lat, by dzielili się największym darem życia jakim jest krew, zarejestrowali się w bazie potencjalnych dawców szpiku, jak również regularnie się badali wykonując chociażby morfologię krwi. Mówiliśmy także jak wygląda codzienny pobyt dzieci chorych onkologicznie i ich rodziców w szpitalu oraz jak ważne jest wsparcie drugiego człowieka. Bo pomagać można w różny sposób np. udzielając się w wolontariacie. Takie spotkania w szkołach utwierdzają nas, że projekt „Podziel się życiem”, który od wielu lat realizuje Drużyna Szpiku, ma sens. Dziękujemy zarówno pani Beacie Linette jak i pani Danucie Chęcińskiej, kierownik internatu za pomoc w zorganizowaniu spotkania, a panu Mariuszowi Piaseckiemu za zdjęca.
Redagował: Stanisław Furmaniak
Spotkania na temat ptaków stają się powoli naszą tradycją. Również w tym roku, wych. Bogdan Grabowski zabrał nas w fotograficzno-dźwiękową podróż po ptasiej florze Golęcina. Licznie zebrana młodzież miała okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat nazw i zwyczajów poszczególnych ptaków oraz zasięgnąć nowych informacji. Okazało się, że również w tym roku mamy spore grono miłośników przyrodniczych ciekawostek oraz ornitologii (również takich, którzy mają doświadczenie w obrączkowaniu ptaków). Głodni dalszej wiedzy, przy jednogłośnym entuzjazmie umówiliśmy się na następną prelekcję i dyskusję na temat ptaków. Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach w ramach Sekcji „Ekoturyści”!
Wych. Natalia Ulaniecka
Notatka z Dnia Kobiet
W dniu 8.03 męska część internatu obdarowała Panią Kierownik, wychowawczynie i panie pracujące w internacie oraz w szkole różyczką i złożyła życzenia. Koordynowaliśmy przygotowania do tego święta przez Radę Młodzieżową Internatu. Początkowy zamysł uhonorowania Pań w dniu ich święta był inny. Był już gotowy scenariusz przedstawienia, które nadzorował kol. Mariusz. Nadzorowaliśmy nagrywanie „Koncertu Życzeń” w wykonaniu męskiej części internatu, który miał być zaprezentowany na ekranie w czasie spotkania w Sali TV. Niestety z uwagi na ciągłe obostrzenia sanitarne związanie z pandemią wraz z Panią Kierownik podjęliśmy decyzję, że spotkania nie będzie. Pomagaliśmy wychowankom w zakupie róż dla naszych Pań. Wspólnie z przedstawicielom Rady Młodzieżowej przygotowaliśmy bileciki, które Huber Wójcik i Stasiu Mykhaliuk dołączyli do kwiatów. Od rana 8 marca obdarowaliśmy kwiatkiem Panie w internacie, szkole i administracji. Wieczorem zaś kwiaty otrzymały wychowanki, które wręczała kilkuosobowa grupa wychowanków. Dziewczyny były mile zaskoczone i z radością przyjmowały kwiaty. Dziękujemy kol. Dance Smektała za pomoc w zaakcentowaniu Dnia Kobiet poprzez gazetkę ścienną i nadzorowanie jej wykonania. Powstała zjawiskowa, przestrzenna praca plastyczna.
Bogdan Grabowski i Mariusz Piasecki
NASZE ŚWIATEŁKO SOLIDARNOŚCI DLA UKRAINY
W listopadzie Klub Wolontariatu wziął udział w akcji „Szlachetna Paczka”. Postanowiliśmy dołączyć się do akcji organizowanej w naszej szkole , którą kierowała Pani dyr. Izabela Narożna . Współpraca klubu polegała na skompletowaniu paczek ze środkami spożywczymi. Do tego zadania zgłosili się Patrycja Siwińska oraz Adam Pietrzak . Dzięki hojności mieszkańców naszego internatu przygotowaliśmy 3 kartony z żywnością dla wybranej rodziny.
To zaangażowanie, które daje radość i satysfakcję. Pomagamy innym tak, jak sami byśmy chcieli, by ktoś nam pomógł, gdy nas dotknie bieda. Dziękujemy wszystkim osobom , które aktywnie włączyły się do naszej zbiórki.
Tekst: Mariusz Piasecki
W dniu 29.11 przygotowaliśmy aktualnie zbierane nakrętki do pierwszego, w tym roku szkolnym, transportu. Każdy worek został zważony, a następnie zniesiony ze strychu na parter internatu. Przenoszeniem worków zajęli się chłopacy z klasy pierwszej. Byli to Sławek Stokłos oraz Krzysiu Jabłoński. W ważeniu worków pomagał także Wiktor Sładkiewicz . Zebraliśmy w ramach naszej stałej akcji „Odkręcamy-Pomagamy” 16 worków o łącznej wadze 200kg, a to jeszcze nie koniec . Jest to bardzo dobry wynik . Jest to również zasługa Hani Rzemienieckiej i Amelii Marcinowskiej, które opracowały nowy plakat promujący naszą zbiórkę. Mamy nadzieję, że przekroczymy ubiegłoroczny wynik na koniec roku szkolnego.
Dziękujemy wszystkim osobom aktywnie uczestniczącym w zbiórce i prosimy o więcej. Dzięki wam dochód ze sprzedaży nakrętek pokryje koszty rehabilitacji niepełnosprawnej Stefci.
Tekst: Mariusz Piasecki
Dnia 16 listopada 2021 …
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości młodzież udzielająca się aktywnie w Sekcji Teatralnej ( grup AI , AII, B) przygotowała wspaniałe przedstawienie pt.” Biały Orzeł”. Na spektakl przybyli zaproszeni goście Pan Dyrektor Andrzej Kabaciński, Pani kierownik Danuta Chęcińska wychowawcy oraz cała młodzież internackiej społeczności. Przedstawienie miało charakter podniosły , gdyż motywem przewodnim spektaklu była WOLNOŚĆ i jej odmienne rozumienie oraz interpretacja. Młodzież tym spektaklem dała wyraz jak szerokie i głębokie jest rozumienie wolności jak również to, że jest ona w każdym z nas. Jak trzeba o nią walczyć, rozumieć i uczyć się jak z nią żyć, by jej nie stracić. Oprawa muzyczna oraz oświetlenie nadały temu przedstawieniu jeszcze bardziej podniosły charakter. Pan Dyrektor podziękował uczniom za ich wkład pracy oraz bardzo wymowny występ, następnie zabrała głos Pani kierownik , która również nie szczędziła ciepłych słów pod adresem występujących uczniów. Aktorzy przedstawienia schodzili ze sceny żegnani gromkimi brawami.
Opracowała Beata Linette
- października br. w ramach akcji „Zapal znicz pamięci” wychowankami z grupy D wyszliśmy zapalić znicze w miejscu pamięci ofiar II wojny. Akcja „Zapal znicz pamięci” ma uczcić pamięć Polaków, którzy zginęli w ramach niemieckiej operacji „Tannenberg” i „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Posprzątaliśmy teren przy obelisku, zapaliliśmy znicze oraz chwilą ciszy i skupienia uczciliśmy rozstrzelanych w tym miejscu jeńców niemieckich.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
Bogdan Grabowski
Dzieje się…..
Dnia 27 października 2021 młodzież Sekcji Teatralnej zorganizowała dla swoich koleżanek i kolegów z internatu Wieczór Halloween. Atrakcje jakie przygotowali zadziwiły nas wszystkich, a były to: tematyczne koktajle, słodycze i ciastka z wróżbą, pomoc w charakteryzacji bo przecież czekała nagroda za najlepsze przebranie, czytanie z kart tarota i na koniec wspólne oglądanie horroru.
Pierwsza nagrodę za najlepszą charakteryzację tego wieczoru otrzymała Amelia Marcinowska, a nagrodę pocieszenia dla czołgistów i budowę czołgu z filmu pt. „ Czterej Pancerni „… otrzymali Hubert Wójcik, Staszek Mykhaliuk, Paweł Olender, Mikołaj Jarosz. Gratulujemy Serdecznie!
Jak widać na zdjęciach wszyscy bawili się bardzo dobrze, wieczór był bardzo udany, a przebrania i stroje były naprawdę bardzo pomysłowe. Podziękowania za przygotowanie tak udanego Wieczoru Halloween należą się: Bognie Jęsko, Hani Rzemienieckiej , Amelii Marcinowskiej i Adasiowi Pietrzakowi Dziekujemyyyy!!
Beata Linette
Dnia 26 października 2021r ogłosiliśmy w internacie wybory do Rady Młodzieżowej Internatu.
Grupy wychowawcze wyłoniły swoich kandydatów do debaty przedwyborczej, która zaplanowana była na dzień poprzedzający wybory czyli 25.10.2021. Kandydaci przedstawili swoje pomysły wyborcze, odpowiadali na wylosowane pytania, a w końcowym etapie odpowiadali na pytania od publiczności, którą to stanowiła młodzież internatu. Po zakończonej debacie ogłoszono cieszę wyborcza aż do ogłoszenia wyborów dnia następnego.
W drodze głosowania do zarządu Rady Młodzieżowej Internatu zostali wybrani: Hubert Wójcik, Urszula Lewandowska, Stanisław Mykhaliuk.
Gratulujemy! Życzymy sukcesów w działalności na rzecz młodzieży internatu
Beata Linette
Profilaktyka nowotworów piersi.
Październik jest miesiącem profilaktyki i świadomości nowotworów piersi, co stało się w minionym miesiącu inspiracją do rozmów na temat samobadania piersi, badań profilaktycznych (gdzie i jak można je zrobić) oraz dbania o zdrowie. Każda z dziewcząt z gr. AI dostała ponadto materiały dotyczące prawidłowego wykonania samobadania oraz książeczki wyjaśniające na czym polega USG oraz mammografia, a także na co zwracać uwagę obserwując swoje ciało. We wszystkich damskich łazienkach zawisły również instrukcje, jak przeprowadzić samobadanie piersi.
Wych. Natalia Ulaniecka
We wszystkich toaletach dziewczyn pojawiły się pudełka akcji „Siostrzeńska pomoc” – zorganizowanej przez Marikę Śmierzchalską i Wiktorię Stachowiak z gr. A-I, przy wsparciu finansowym Pani Kierownik. W pudełkach są środki higieniczne, z których można skorzystać w przypadku awaryjnej sytuacji. Bardzo dziękujemy Dziewczynom za świetny pomysł i realizację!
Wych. Natalia Ulaniecka
Nowy rok szkolny – nowy wygląd korytarza gr. A-I.
Razem z początkiem nowego roku szkolnego w Internacie postanowiliśmy tchnąć trochę radości w wygląd korytarza gr. A-I. Wspólnie wymyśliliśmy koncepcję i wykorzystując talenty dziewczyn z grupy (z pomocą Mikołaja Jarosza, Huberta Wójcika i Huberta Śliwińskiego z gr. B/C) udekorowaliśmy nasz korytarz kolorowymi ptakami i motylami z origami, które zawisły nad sufitem. Na tym jednak nie koniec – teraz (dzięki pomocy Pana Rafała i Pana Bogdana) ściany korytarza zapełniły się kolejnymi obrazami i fotografiami, które z pewnością poprawią estetykę naszej wspólnej przestrzeni. Wspólne dekorowanie korytarza przyniosło nam dużo radości i było okazją do rozmów i integracji grupy, a jego efekt poprawia nam nastrój każdego dnia.
Wych. Natalia Ulaniecka
Dnia 17 października 2021 r młodzież naszego internatu ( grupa 50 osobowa – gr B/C, AI , AII) wraz z wychowawcami( Beata Linette, Natalia Ulaniecka, Mariusz Piasecki) udała się na spektakl pt. „ Elvis” wystawianym w Teatrze Nowym. Jak zawsze przedstawienie zachwyciło nas wszystkich. Młodzież nagrodziła aktorów gromkimi brawami i wręczyła czerwone róże. Było to przedstawienie przenoszące nas w czasy Elvisa Presleya , ukazujące w jaki sposób machina show biznesu , narkotyki , popularność czynią ze zwykłego chłopaka króla rock’and’rolla.
Jak show biznes sterował jego życiem , wyreżyserowanym w najmniejszym szczególe, aż tak bardzo , że on sam nie wiedział, czy to on sam, czy to ktoś kogo stworzono na potrzeby muzycznego biznesu. Wrażenia z spektaklu było widać jeszcze po powrocie do internatu gdzie młodzież rozważała różne fragmenty scen przedstawienia. Dyskusje toczyły się również na temat jak można się uzależnić od narkotyków i alkoholu i jak straszne efekty tego się doświadcza i co zrobić aby temu zapobiec.
Zapraszamy wszystkich kto nie widział spektaklu pt. „ Elvis” -przeżycia duchowe pozostają w nas i czynią z nas lepszych ludzi.
OPRACOWANIE: Beata Linette
29 września Sekcja Sportowa wraz z gr. B/C i A-I zorganizowała Dzień Integracji połączony z Dniem Chłopca. Korzystając ze sprzyjającej pogody i mając na względzie obostrzenia pandemiczne, wykorzystaliśmy tereny zielone przy szkole. Głównymi celami naszego spotkania była integracja pomiędzy grupami (zwłaszcza integracja nowych wychowanków) oraz propagowanie konstruktywnego spędzania wolnego czasu, ruchu i zdrowego stylu życia, a także ćwiczenie umiejętności współpracy. W tym roku rozpoczęliśmy od wspólnego odtańczenia Belgijki, co dało nam dużo radości i śmiechu, ale było tez nie lada wyczynem kondycyjnym. Potem integrowaliśmy się przy wspólnej zabawie, grach zespołowych i konkurencjach, takich jak m.in.: zespołowa skakanka, sztafeta z przejściem przez ukrytą „pajęczynę” i gra „Ratownicy”. Głównym punktem programu, jak co roku było ognisko, podczas którego śpiewaliśmy szanty (w czym prym wiódł Paweł Weber, Dominik Drega, Jacek Górny i Dominika Drega). Tegoroczną integrację uświetniła również Pani Joanna Stam – Przewodnicząca Rady Rodziców Internatu (Pani Stam dziękujemy również za pyszny poczęstunek przygotowany specjalnie dla naszej młodzieży). Tegoroczna integracja kolejny raz pokazała, że mimo różnych trudności związanych z pandemią, potrafimy się dobrze i zdrowo bawić oraz przyniosła wiele nowych znajomości. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie.
Wych. Beata Linette
Wych. Natalia Ulaniecka
W dniu 16.06. 2021 Pan Krzysztof Piasek odebrał zebrane przez nas nakrętki. Zakończyliśmy w ten sposób coroczną zbiórkę nakrętek na pokrycie kosztów rehabilitacji niepełnosprawnej Stefci. Tradycyjnie, jak co roku, zadaniem chłopaków było przeniesienie worków z nakrętkami ze strychu na parter internatu, do sali gimnastycznej. Tego zadania, z satysfakcją, podjęli się Filip Pepliński, Wiktor Sładkiewicz oraz Olgierd Wachowiak. Po przeniesieniu worków nastąpiło ich ważenie . Efekt naszej akcji „Odkręcamy-Pomagamy” jest zadowalający pomimo nieobecności uczniów w szkole, spowodowanej pandemią. Po powrocie do nauki stacjonarnej uczniowie nie zapomnieli o naszej akcji i dostarczali do internatu duże ilości nakrętek. W tym roku szkolnym zebraliśmy 24 worki nakrętek o łącznej wadze 287,2kg . Ta akcja jest dla Klubu Wolontariatu stałym punktem działania. Uczniowie i wychowawcy a także pracownicy naszej szkoły wdrożyli się do działań o charakterze ekologiczno-charytatywnym, chroniąc środowisko pomagają równocześnie osobie chorej. Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy.
Tekst: Mariusz Piasecki
Dnia 16 czerwca 2021- Spotkanie z okazji zakończenia roku szkolnego.
Nareszcie spotkaliśmy się!!!
Po okresie izolacji spowodowanej pandemią i jej ograniczeniami nasza młodzież współorganizowała ogniskowe zakończeniu roku szkolnego 2020/2021. Zorganizowaliśmy mecz piłki nożnej, który to sędziował Pan Dyrektor Andrzej Kabaciński. Wychowawcy i pozostali wychowankowie wiernie kibicowali wybranym drużynom. Puchar zwycięski otrzymała drużyna , której kapitanem był Wiktor Sładkiewicz.
Kolejną wesoła konkurencją były rzuty do kosza w której uczestniczyli wychowawcy wraz z wychowankami. Slalom z przeszkodami zorganizowały dziewczęta z grupy Pana Mariusza Piaseckiego – ta konkurencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem Pani kierownik Danuty Chęcińskiej.
Na zakończenie naszych potyczek wychowawcy kontra wychowankowie zmierzyli się w przeciąganiu liny i to wychowankowie odebrali zwycięski Puchar Przechodni Internatu- Gratulacje.
Konkurencja ta zawsze budzi duże zainteresowanie i radość u wszystkich, zarówno u uczestników jak i u kibicujących tym potyczkom.
Oprawę medialną zapewnił Pan Rafał Krauze, przy tak wesołej i dobrze dobranej muzyce smakołyki ogniskowe cieszyły się ogromnym powodzeniem.
Wszyscy cieszyliśmy się ze wspólnie spędzonego czasu, mając na uwadze jednak pewne ograniczenia sanitarno – epidemiologiczne.
Chociaż na chwilkę stało się tak normalnie i tak bardzo miło….
Tekst: Beata Linette
Bogdan Grabowski
30 września zakończyła się akcja zbiórki zużytych baterii przedłużona przez organizatora z poprzedniego roku szkolnego 2019/2020. Przez jeden m-c roku szkolnego 2020/2021 zebraliśmy aż 256,3 kg baterii . Dodając wynik 411,8kg z ubiegłego roku dało to nam 668,1 kg zebranych baterii . Wyniki konkursu Firma Reba podała w listopadzie. Zajęliśmy 7 miejsce wśród 175 uczestniczących placówek oświatowych Jest to najlepsze miejsce w czasie naszego udziału po raz trzeci w tym konkursie ( ok 2019- 19 miejsce, rok 2018- 10 miejsce ). Dla Klubu Wolontariatu Lubimy Pomagać jest to duża satysfakcja. Tym razem pomagaliśmy za pomocą tej akcji Polakom zesłanym do Kazachstanu. Firma Reba wsparła materialnie Fundację dla Rodaka. Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywny udział w tej akcji . Przed nami kolejna edycja konkursu. Ochrona środowiska i równocześnie pomoc różnym stowarzyszeniom stała się naszym priorytetem i jest stałym punktem naszego działania.
Tekst: Mariusz Piasecki
W dniu 7.10.2020 przekazaliśmy Pani Grzybowskiej pieniądze uzyskane ze zbiórki makulatury zakończonej w poprzednim roku szkolnym . Była ku temu idealna okazja . Pani Monice udało się kupić promocyjnie podkładkę pod siodło i w ten sposób mogliśmy pomóc sfinansować ten zakup. Cieszymy się , że mogliśmy kolejny raz pomóc naszym konikom. Szkoda, że musieliśmy zakończyć akcję z uwagi na brak popytu na ten surowiec wtórny .W imieniu Klubu Wolontariatu „Lubimy pomagać” dziękuję jeszcze raz za aktywny udział wszystkim, którzy włączyli się w sposób aktywny do naszej akcji tj. uczniom, nauczycielom , pracownikom księgowości ,rodzicom, mieszkańcom pobliskich bloków.
Opiekun klubu i koordynator akcji Mariusz Piasecki.
W wieczorny czwartek 1 października odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Kółka Filmowego. Obejrzałyśmy film „Enola Holmes”, który wzbudził nasze wielkie zainteresowanie i pobudził nas do dyskusji na temat historii równouprawnienia kobiet, celów i obowiązków życiowych oraz relacji międzyludzkich i gry aktorskiej. Pełen humoru, dynamiki i zwrotów akcji film wciągnął nas na tyle, że nawet nie zauważyłyśmy, kiedy minęły 2 godziny. Doceniłyśmy nie tylko ciekawą i wciągającą fabułę, ale również niecodzienne rozwiązania w pracy kamery i związany z tym kontakt z widzem. Choć zakończenie filmu było dla nas zaskoczeniem i pozostawiło lekki niedosyt (mamy nadzieję na drugą część!), to serdecznie polecamy film „Enola Holmes” oraz zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne spotkanie filmowe.
Natalia Ulaniecka
24 września zainaugurowaliśmy kolejny rok w Sekcji „EKOTURYŚCI”, organizując wycieczkę po Poznaniu „Poznań nocą”. Jak sama nazwa wskazuje, tegoroczna wyprawa była wyjątkowa, bo odbywała się przy blasku gwiazd i nocnych świateł. Towarzyszyła nam Pani Beata Linette, a naszym przewodnikiem był niezastąpiony Pan Grzegorz Kasprowicz (historyk z naszej szkoły), który pokazał nam centrum miasta i w niezwykle interesujący sposób opowiedział o ciekawostkach i historiach związanych z tą częścią Poznania. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, poznaliśmy nowe miejsca i lokalną gwarę. W poniedziałek 28 września zorganizowaliśmy krótki Quiz wiedzy o Poznaniu – choć konkurs był bardzo wyrównany, to najwięcej z wycieczki zapamiętała Julia Wielińska z gr. A-I (na zwycięzców quizu czekały słodkie nagrody). Julce oraz pozostałym laureatom gratulujemy!
Opracowała: Natalia Ulaniecka
https://photos.app.goo.gl/MbsiQ7yMeiKhk1qXA
15.09.2020r. odbyło się Spotkanie Integracyjne Internatu zorganizowane przez wychowawczynie Beatę Linette i Natalię Ulaniecką oraz Sekcję Sportową i Radę Wychowanków Internatu. Z uwagi na pandemię COVID-19 i związane z tym obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne (zwłaszcza te dotyczące unikania kontaktu i zachowania bezpiecznej odległości) możliwości doboru zabaw i konkurencji były niezwykle ograniczone, przez co organizacja Integracji przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa była ogromnym wyzwaniem. Mimo to udało nam się zorganizować Spotkanie Integracyjne, które łączyło aspekt sportowy, humorystyczny i pogłębienie wiedzy o Internacie i otoczeniu. Drużyny złożone z członków poszczególnych grup brały udział w trzech konkurencjach: podchodach z mapkami (gdzie zadaniem było znalezienie kolorowych znaczników i przygotowanego wcześniej przez grupę proporczyka), skoku w dal oraz Quizie dotyczącym ciekawostek z Internatu, wiedzy na temat Poznania i gwary poznańskiej. W trakcie Spotkania, które odbywało się na trawie towarzyszyła nam muzyka (o którą zadbał Pan Rafał Krause) oraz ognisko, przy którym wychowankowie mogli upiec sobie kiełbaski, chleb i ziemniaki. Podczas Spotkania Integracyjnego – mimo tych trudnych okoliczności – mieliśmy okazję poznać siebie nawzajem, bliższą i dalszą okolicę oraz wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu.
Natalia Ulaniecka
27 lutego 2020 r. reprezentacja naszego Internatu wzięła udział w konkursie ortograficznym w Bursie nr 1. Nasi reprezentanci – Ola Manikowska (gr. D) i Albert Furman (gr. B), razem z wychowankami z trzech innych poznańskich internatów, zmierzyli się z dyktandem na temat turystyki i ekologii. Rywalizacja była bardzo zacięta i tym razem – niestety – mimo ogromnej wiedzy ortograficznej Oli i Alberta musieliśmy oddać zwycięstwo innym. Oli i Albertowi gratulujemy bardzo dobrych wyników a zwyciężczyniom z Bursy nr 1 wygranej. Natalia Ulaniecka FOTORELACJA
7 lutego 2020r. zakończyliśmy akcję pomocy dla Australii. Nasi uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i sercem przekazując 910 zł na ratowanie zwierząt endemicznych w Bonorong Wildlife Sanctuary. Pieniądze te trafią bezpośrednio do miejsca, gdzie uratowane z pożarów zwierzęta dostają opiekę medyczną i schronienie. Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc na rzecz poparzonych zwierzaków, a także osobom zaangażowanym w tworzenie plakatów i zbiórkę. Szczególnie dziękujemy Zuzie Jakubczak i Amelii Kasperskiej, które włożyły najwięcej pracy w akcję. My wszyscy bardzo ich wspieraliśmy, widząc ogromne zaangażowanie i serce jakie wkładają w tą akcję. Możemy być dumni, że rośnie nowe pokolenie, które jest wrażliwe na krzywdę zwierząt i ludzi. Nawet jeśli ona się dzieje na drugim końcu półkuli, my o tych, którzy cierpią nigdy nie zapomnimy – to są ich słowa wypowiadane z wielkim entuzjazmem. Jeszcze raz dziękujemy! Beata Linette i Natalia Ulaniecka
Dnia 14 stycznia br Przewodnicząca Samorządu Szkolnego zorganizowała spotkanie z przedstawicielami wszystkich klas, na którym podjęto decyzję o przeprowadzeniu i sposobie organizacji akcji „ Australia Fire” ( Australia Płonie). Wyznaczono dwa spotkania medialne w auli dla całej naszej młodzieży. Pokazano prezentacje multimedialną obrazująca rozmiar szkód spowodowanych pożarami w Australii. Pokazany film wyjaśniał wszystkie założenia akcji i jej etapy. Widać było, że uczniów przeraził rozmiar pożarów oraz zniszczeń w przyrodzie. Swoim zachowaniem wyrazili gotowość do działania. Akcja „AUSTRALIA PŁONIE” ruszyła! Beata Linette FOTORELACJA
12.02.2020r. w naszym Internacie odbyły się wewnętrzne eliminacje do konkursu ortograficznego organizowanego przez Bursę nr 1. Albert Furman (gr. B), Aleksandra Manikowska (gr. D) Roksana Mielcarek (gr. A-I) oraz Damian Szczepański (gr.C) zmierzyli się z tekstem dyktanda pełnego zawiłości ortograficznych i interpunkcyjnych. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki, wyrównany poziom. Po dogrywkach wyłoniliśmy zwyciężczynie – Olę Manikowską i Roksanę Mielcarek – które będą nas reprezentowały w Bursie nr 1. Za dwa tygodnie (27 lutego, godz. 18.00) prosimy wszystkich o trzymanie kciuków za dziewczyny! Natalia Ulaniecka
Dnia 17 grudnia 2019 roku w internacie odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne. Młodzież przygotowała program „ Jasełek na Wesoło”. Pogodny nastój spektaklu i zawarte w nim przesłanie pt. „ Dobro zwycięża , choć nie zawsze bywa łatwo” wprowadziło wszystkich uczestników w świąteczny nastrój Bożego Narodzenia. Oczami wyobraźni widzieliśmy rodzinę w trakcie przygotowań do wieczoru wigilijnego. Diabły, które usiłowały ją skłócić oraz aniołowie, którzy przypomnieli wszystkim, że to dobro i miłość jest najważniejsza w rodzinie ale i również poza nią. Wszyscy składali sobie życzenia świąteczno – noworoczne. Pan Dyrektor podziękował całej młodzieży za wspaniały wieczór, a Pani Kierownik wręczyła nagrody za Konkurs Dekoracji Świątecznych. Po części oficjalnej wszyscy zostali poczęstowani pysznymi, różnorodnymi wypiekami, których smaku długo nie zapomnimy. Opracowała: Beata Linette FOTORELACJA
W czwartek 12 grudnia br. internat odwiedziła mama wychowanki gr. D Pani Karolina, która poprowadziła z wychowankami Warsztaty Plastyczne. Najpierw dziewczyny robiły trójwymiarowe, papierowe gwiazdy, które uzupełniły dekorację świąteczną naszego korytarza. Wszystkie są śliczne i zawisły pod sufitem. Następnie z zainteresowanymi Pani Karolina robiła stroiki świąteczne. Do zajęć dołączyły wychowawczynie, wychowawca oraz wychowanki z grupy AI i AII. Każdy wykazał się znakomitym talentem plastycznym, a w sali zapachniało żywicą, suszonymi owocami, cynamonem…świętami. Na zakończenie zajęć Pani Karolina oceniła dekorację papierowych choinek, które jakiś czas temu podarowała dziewczynom z grupy D i którymi ozdobiono drzwi. Pierwsze miejsce zajęły dziewczyny z pok. 4, drugie z pok. 5 a trzecie z pok. 6. Nagrodą były książki. Organizator spotkania:Bogdan Grabowski FOTORELACJA
Po raz drugi zgłosiliśmy Klub Wolontariatu „Lubimy Pomagać” do konkursu Poznański Wolontariusz Roku 2019. Martyna, Adam ,Andżelika oraz absolwent naszej szkoły Marcin wraz z wych. Mariuszem uczestniczyli w uroczystej Gali, 29 listopada 2019 r, w Sali Ziemi MTP. Tym razem nie otrzymaliśmy żadnego tytułu . Statuetka, jaką otrzymali zwycięzcy, była wyjątkowa. Jej autorką jest Jaśmina Kamińska, studentka poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego na kierunku rzeźba. Inspiracją do jej powstania była idea współpracy, wsparcia oraz współdziałania na rzecz wspólnego celu. W tym roku po raz pierwszy nagroda ta będzie nosić imię poznanianki stulecia dr Wandy Błeńskiej. Inicjatywa nadania imienia wyszła ze strony uczniów i nauczycieli ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. dr Wandy Błeńskiej. Życiorys pani doktor to historia pełna chęci niesienia pomocy innym. Ta niezwykle silna kobieta poświęciła blisko 40 lat swego życia chorym na trąd w Afryce.” zdjęcia, tekst: Mariusz Piasecki FOTORELACJA
Dnia 27 listopada br. w naszym internacie przygotowaliśmy „ Andrzejki”. Pierwsza część wieczoru, obejmowała scenki teatralne w których aktorzy ( Marta O, Martyna Sz., Jagoda K., Kasia K. Michał K. oraz prowadzący Adam R. i Angelika S.) prezentowali czary i wróżby magiczne, nagradzane smakołykami. Czarnoksięska aura roztaczała się wokół, a czarownice obdarzały nas swoją magiczna mocą. W drugiej części zaproszono wszystkich ma dyskotekę poprowadzoną i przygotowaną profesjonalnie przez Mateusza B. W ten wieczór „Andrzejkowy” wszyscy świetnie się bawili. A jak? Zobaczcie na zdjęciach. Opracowała Beata Linette FOTORELACJA
Dnia 26 listopada br. odbyła się kolejna edycja warsztatów żywieniowych. W tym roku hasło przewodnie brzmiało „ ZERO WASTE”( zgodnie z naszym programem nie marnujemy żywności). Na warsztatach gościliśmy Panią Annę Pałaszkiewicz-dietetyka i trenera sportowego w jednej osobie. Poprowadziła ona nasze warsztaty, pokazała jak przygotować nowe przepisy sałatek warzywnych i owocowych, deserów oraz koktajli. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, było nas tak dużo, że brakowało miejsca przy stołach- a to Naprawdę Cieszy! Było smacznie i kolorowo, przekonajcie się sami oglądając zdjęcia. Opracowała Beata Linette FOTORELACJA
20 i 28 listopada w silnym składzie tworzyliśmy w Internacie kartki z okazji Mikołajek dla pacjentów Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku Kliniki Przemienienia Pańskiego. Świetnie się bawiąc, odkryliśmy w sobie spore pokłady kreatywności oraz długo skrywane talenty artystyczne, co zaowocowało pięknymi (w opinii pacjentów i wolontariuszy zaprzyjaźnionej Fundacji „Dobrze, że jesteś”) kartkami mikołajkowymi. 03.12. przedstawicielki Internatu razem z wych. Natalią Ulaniecką odwiedziły pacjentów, by złożyć im życzenia i przekazać przygotowane wspólnie przez nas upominki. Wieczór upłynął nam na rozmowach z pacjentami oraz przy dźwiękach świetnej gry gitarowej i niesamowitego głosu Wojciecha Szymańskiego z zespołu Risen, który zagrał dla nas wyjątkowy koncert z okazji naszych „oddziałowych” Mikołajek. To doświadczenie było ważną lekcją empatii i zrozumienia, ale również impulsem do tego, by (jak podkreślali pacjenci i ich bliscy) cieszyć się życiem i nieść radość sobie i innym. Natalia Ulaniecka FOTORELACJA
21.11.2019r. wraz z przedstawicielkami grupy A-I – korzystając z zaproszenia z Bursy nr 1 – wzięłyśmy udział w warsztatach profilaktyki zdrowia. Dzięki prowadzonym przez studentki medycyny zajęciom dziewczęta nauczyły się samodzielnie badać piersi oraz dowiedziały się wielu ważnych informacji z zakresu edukacji zdrowotnej. Warsztaty okazały się dla nas bardzo rozwijające a wspólne wyjście stanowiło okazję do lepszego poznania się i integracji. Natalia Ulaniecka
„Bóg, Honor, Ojczyzna…Te trzy wyjątkowe słowa przez lata tkwiły głęboko w świadomości Polaków”. Takimi słowami rozpoczęliśmy spotkanie z okazji Święta Niepodległości, przygotowane i zorganizowane przez grupę „D”. Z uwagi na szerokie spektrum wydarzeń niepodległościowych, opracowując scenariusz odnieśliśmy się do Powstania Wielkopolskiego. Powstania ważnego dla naszego regionu, a tak mało akcentowanego wśród młodzieży szkolnej. Przygotowania do spotkania trwały od wielu tygodni. Oprócz ułożenia scenariusza i wyznaczenia zadań poszczególnych wychowankom nawiązałem współpracę z Jeżyckim Centrum Kultury, które to bardzo nam pomogło w przygotowaniach oraz w samym spotkaniu. Wypożyczyli nam materiały, które wykorzystaliśmy jako elementy scenografii spotkania. Były to dużych rozmiarów portrety przywódców Powstania Wielkopolskiego oraz osób z powstaniem związanych: Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Dowbora-Muśnickiego, Stanisława Taczaka, a także bilbord „Kalendarium Powstania Wielkopolskiego” Ważnym akcentem była Multimedialna Wystawa Powstania Wielkopolskiego. Wśród wystawionych materiałów udostępnianych przez JCK było: elementy umundurowania powstańców, broń, odznaczenia, pamiątki, zdjęcia. Wystawa była otwarta na dzień przed uroczystością i wzbudzała duże zainteresowanie nie tylko wychowanków, ale także wychowawców i pracowników. Część artystyczna odbyła się w sali TV. Na wstępie wraz z wychowankami poprzez wiersze i piosenki powstańcze, wprowadziliśmy zgromadzonych w atmosferę tamtych wydarzeń. Następnie przedstawiciele Jeżyckiego Centrum Kultury pokazem multimedialnym zobrazowali główne aspekty Powstania Wielkopolskiego. W skrócie przedstawiono sytuację polityczną kraju, Wielkopolski i Poznania, jaka miała miejsce przed odzyskaniem niepodległości. Największy nacisk położono na ukazanie ducha bojowego Wielkopolan, którzy w czasie zaborów, stale wychodzili z inicjatywą walki o niepodległość. Na zakończenie wszyscy z wielkim zaangażowaniem zaśpiewaliśmy pieśni partyzanckie, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Takie spotkania sprawiają, że w pędzącym do przodu życiu, oderwanym od spraw przyziemnych, stajemy na chwilkę, wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy hołdy pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. My zapaliliśmy znicze pod symbolicznym krzyżem brzozowym. Bogdan Grabowski FOTORELACJA
3 listopada 2019 r -Młodzież z Internatu w Teatrze Nowym na spektaklu pt.” Dziady” To nie była nudna szkolna lektura. Przedstawienie teatralne „DZIADY” w reżyserii RADOSŁAWA RYCHCIKA to pełna rozmachu i kolorów opowieść o miłości silniejszej niż śmierć, wciągające widowisko o podziale świata na wyzyskujących oraz wyzyskiwanych i o potędze poezji, która ma moc przełamywania wszelkich barier. Nasze wrażenia , które wywołał spektakl, zgromadziły się wokół genialnego dzieła Mickiewicza, które reżyser zręcznie połaczył z elementami popkultury – objawiło nam swoje nowe, dowcipne i pełne zaskakujących skojarzeń oblicze. Wszyscy którzy byliśmy na tym widowisku teatralnym po dziś dzień dzielimy się swoimi odczuciami, wyjaśniamy to co budziło nasze wątpliwości, rozterki ale też i zachwyt, bo musimy przyznać, że na takich „Dziadach” nie byliśmy i chyba długo nie będziemy. Dziękując aktorom za taką ucztę duchową nasza młodzież wręczyła na scenie aktorom róże i na stojąco gromko oklaskiwała. Na długo w naszych sercach i umysłach pozostanie Guślarz, kruki i wrony, poeta, dziewczynki z lśnienia czy Gustaw oraz wszystkie postacie które uraczyły nas swoją grą aktorską. Dziękujemy Opracowała: Beata Linette FOTORELACJA
Nasz Internat, przyłączył się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. „Szkoła Pamięta”, która miała na celu zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia, a przede wszystkim (jak podkreślił Minister Edukacji Dariusz Piontkowski): uwrażliwienie „młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności”. 28.10.2019 r. część wychowanek i wychowanków Internatu – wraz z nami, niżej podpisanymi wychowawcami – wybrała się na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan. Była to dla nas okazja do uczczenia pamięci ważnych postaci związanych z naszym regionem, ale także do pogłębienia wiedzy. W ramach zajęć terenowych wychowankowie wymieniali się wiedzą na temat życiorysów postaci, których groby odwiedziliśmy, zbierali informacje (za pomocą telefonów i Internetu oraz konsultując się z wychowawcami), a także robili zdjęcia rzeźbom, które najbardziej poruszyły ich artystycznie. Było to zaczątkiem do wyrażania emocji związanych z obcowaniem z obiektami sakralnymi i historycznymi. Podczas zapalania symbolicznych światełek podjęliśmy też dyskusję na temat naszej historii oraz przemijania życia ludzkiego. Opracowanie: Natalia Ulaniecka Zdjęcia: Bogdan Grabowski i wychowanka Julia Olesiak FOTORELACJA
Z inicjatywy wychowanek z gr. A-I 24.10.2019r. zorganizowano autorskie spotkanie pt. „ROZPOZNAWANIE, FOTOGRAFOWANIE I DOKARMIANIE PTAKÓW” z Bogdanem Grabowskim, który jest wychowawcą w naszym Internacie, ale również pasjonatem i fotografem ptaków. O 20:30 sala telewizyjna zapełniła się osobami, które przez następne 1,5 godziny z wielką uwagą i zainteresowaniem słuchały barwnych opowieści p. Bogdana. Prelekcja została urozmaicona autorskimi zdjęciami i nagraniami odgłosów ptaków. Mieliśmy okazję obejrzeć zarówno znane, jak i rzadko spotykane ptaki, uchwycone w obiektywie p. Bogdana, jak i dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia i zwyczajów ptaków. Wiele informacji było dla nas zaskoczeniem – jak się okazuje, powszechnie powtarzane porzekadła niekoniecznie mają wiele wspólnego z prawdą. Wyjątkowo duża liczba słuchaczy wskazuje na to, że temat prelekcji był tzw. „strzałem w dziesiątkę” a tematyka przyrodnicza jest bardzo bliska naszym wychowankom. Opracowała: Natalia Ulaniecka Zdjęcia: Mariusz Piasecki FOTORELACJA
17 października dziewczyny z gr. A-I z wychowawczynią (i dzięki wsparciu technicznemu chłopców ?) zorganizowały ognisko integracyjne. Pogoda dopisywała, a my przy cieple i blasku ogniska mogłyśmy lepiej się poznać, posłuchać muzyki oraz wymienić się doświadczeniami, pomysłami i poglądami. Tematów było tak dużo, że rozmowy przeciągnęły się do późna. Najwytrwalsze osoby zostały aż do ciszy nocnej – co jest najlepszym dowodem na to, że warto powtórzyć spotkanie integracyjne (tym razem być może w innej formie), by znowu spędzić wspólnie czas w miłej atmosferze. Opracowanie: Natalia Ulaniecka Zdjęcia: Stasiu Mikhaliuk, Marika Śmierzchalska FOTORELACJA
26 września w kilkunastoosobowym silnym składzie przygotowywaliśmy kartki dla pacjentów z Oddziału Hematologii i Transplantologii Szpiku Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Naszym zamysłem było to, by okazać symboliczne wsparcie w chorobie oraz rozweselić pacjentów i przy okazji uczcić Dzień Chłopaka, który przypadał w dzień naszych odwiedzin. Każda zaangażowana osoba wniosła swój własny niepowtarzalny wkład (kreatywność, zdolności artystyczne albo po prostu zapał i dobry humor, który budował dobrą atmosferę pracy). Efekty naszych wspólnych starań przerosły nasze oczekiwania. 30 września wraz z Agnieszką Kaczmarek, Amelią Kasperską i Zuzą Jakubczak zawiozłyśmy kartki. Dziewczyny oprócz przekazania kartek i życzeń w imieniu społeczności naszego Internatu i Fundacji „Dobrze, że jesteś” (z którą współpracujemy w ramach Sekcji Wolontariatu) miały okazję poznać kulisy życia szpitala hematologicznego oraz uczestniczyć w rozmowach z pacjentami. Mam nadzieję, że było to ważne i ciekawe doświadczenie.
Opracowała: Natalia Ulaniecka
Dnia 24 września 2019 roku na stadionie szkolnym odbyła się uroczystość integracyjna młodzieży mieszkającej w internacie. Sekcja Sportowa wspólnie z wychowawcami grup i Panią kierownik zorganizowała ciekawe konkurencje integracyjne. Wychowankowie podzieleni na kilkanaście dziesięcio- osobowych grup, uczestniczyli w pięciu stacjach konkursowych za które były przydzielane punkty. Pani kierownik otaczała pieczą wszystkie konkurencje sumując punktację . Wychowankowie uczestniczyli w konkurencjach: przeciąganiu liny, wyścigu rzędami z kostkami jenga, układaniu wieży z makaronu , przenoszeniu rannych, czy dobijanego kosza. Wspólna zabawa i współzawodnictwo wyzwoliło wiele zadowolenia i radości oraz efektów poznawczych naszej młodzieży, a na zwycięzców czekały słodkie nagrody. Bawiliśmy się ŚWIETNIEEEE!-Oto słowa naszej młodzieży. Cieszymy się bardzo , że zaplanowany „Dzień Integracji” sprawił wszystkim dużo radości oraz , że tego dnia dopisała pogoda. Na zakończenie Pan Rafał rozpalił ogromne ognisko i zasiedliśmy z kijkami i zatkniętymi na nich kiełbaskami do typowo ogniskowej biesiady i wesołych pogadanek. Beata Linette FOTORELACJA
W ramach Sekcji Ekoturyści ruszyliśmy dzisiaj na pierwszą z zaplanowanych na ten rok szkolny wycieczkę po Poznaniu. Wspomagał nas historyk Grzegorz Kasprowicz, który wspaniale podzielił się z nami informacjami o mijanych po drodze miejscach, budynkach i zabytkach. Z Golęcina autobusem dojechaliśmy do ul. Kraszewskiego. Tam wysiedliśmy i ruszyliśmy „ w miasto”. Przeszliśmy dość długa trasę: ul. Zwierzyniecka – Kaponiera – Święty Marcin – ul. Gwarna – ul. 27 grudnia – Plac Wolności – ul. Paderewskiego – Góra Przemysła – Skwer Romana Wilhelmiego – Skwer Włodzimierza Dworzaczka – ul. Małe Garbary. Tam wsiedliśmy do autobusu i wróciliśmy. Po drodze oczywiście zatrzymywaliśmy się w ciekawych miejscach i przy zabytkach, które zapewne rozpoznacie na zaprezentowanych zdjęciach. Nam o wszystkim tym opowiadał Pan Grzegorz. Było też chwila odpoczynku i czas na skosztowanie jednych z najlepszych w Poznaniu lodów. Wszyscy wrócili zadowoleni i nie żałowali wyjścia.
10 września br. odbyło się w internacie spotkanie organizacyjne dla wszystkich mieszkańców internatu oraz szkolenie ppoż. Na początku spotkania p. Kierownik przedstawiła wychowawców poszczególnych grup. Następnie omówiła ważniejsze pkt. Regulaminu Internatu i organizację pracy. Pani Kierownik zwróciła uwagę na kilka ważniejszych spraw związanych z prawidłowym zachowaniem się w internacie, stołówce oraz poza terenem szkoły. Kolejnym punktem spotkania było szkolenie ppoż. Które przeprowadził inspektor Jan Mikołajczyk. Omówił najważniejsze zasady postępowania w czasie ewakuacji w przypadku pożaru. Zapoznał także wychowanków z podstawami użycia gaśnicy proszkowej i uruchamiania hydrantów na korytarzach. Korzystając z tego, że byliśmy wszyscy pracujący i mieszkający w internacie zrobiliśmy sobie do „Rodzinnego albumu” zdjęcia poszczególnych grup. Bogdan Grabowski FOTORELACJA
Dnia 05 września 2019 zorganizowaliśmy przy ognisku spotkanie adaptacyjne grupy „C” . Starsi koledzy zorganizowali konkursy i gry poznawcze dla nowych wychowanków by nawiązać przyjazne relacje. Wspominali też niektóre wydarzenia z ubiegłego roku budując wesołą atmosferę. Wiemy że pierwsze spotkania w nowym miejscu pozostają w pamięci na długo, dlatego są one takie ważne. Widząc uśmiechy na twarzach chłopców jestem przekonana, że spotkanie spełniło swoja rolę adaptacyjną. Beata Linette FOTORELACJA
Dnia 11 czerwca 2019 r odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019. Młodzież przygotowała przedstawienie teatralne „ALE TO JUŻ BYŁO”, które zawierały wesołe skecze o tematyce szkolnej: „Wspomnienia z lekcji matematyki” oraz „Jak ukończyć szkołę”. Przedstawienie było poprzedzone foto relacją z życia internatu w tym roku szkolnym komentarzami, które opracował wych. Bogdan Grabowski. Scenariusz zajęć przygotowała Sekcja Teatralna. Oprawę muzyczną zapewnił wych. Bogdan Grabowski wraz z Alicją Brodą (wych. gr. AII) i aktywnym wsparciu wych. Beaty Linette. Oprawę plastyczną uroczystości wykonały wychowanki z gr. D, za co była odpowiedzialna Kasia Jacaszek.
W tym roku szkolnym w maju nastąpiło zakończenie IV edycji konkursu „Edukujemy –Pomagamy”. Z wynikiem 571kg zebranych przez nas zużytych baterii zajęliśmy 19 miejsce na 197 startujących szkół. W poprzednim roku było to 10 miejsce, ale tu nie chodzi o wynik. Najważniejsze jest to, że pomogliśmy w ten sposób dzieciom z chorobami neurologicznymi. Firma Reba zasponsorowała stowarzyszeniu „Po Pierwsze Rodzina” 2 zestawy do rehabilitacji oraz zestaw komputerowy . Cieszymy się że mogliśmy się do tego przyczynić. tekst, zdjęcia Mariusz Piasecki
W dniu 30 maja załadowaliśmy do podstawionego kontenera zbieraną w ciągu roku makulaturę. Zebraliśmy 2 tony makulatury, za którą otrzymaliśmy 300 złotych. Pieniądze przeznaczymy na potrzeby naszych szkolnych koni. Tekst, zdjęcia: Mariusz Piasecki FOTORELACJA
W dniu 5.05. 2019 odbył się ostatni w tym roku szkolnym odbiór worków z nakrętkami. Było ich 11 sztuk o łącznej wadze 156 kg . W tym roku szkolnym zebraliśmy w sumie 528 kg. Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji ”Odkręcamy-Pomagamy” , którzy przyczynili się do tak dużego wyniku. Tradycyjnie jak co roku otrzymaliśmy od rodziców Stefanii dyplom, który jest dla nas bodźcem do kolejnej zbiórki w następnym roku szkolnym 2019/2020. Tekst, zdjęcia: Mariusz Piasecki
W dniu 6 czerwca odbył się w Bursie Szkół Artystycznych w Poznaniu Konkurs Oratorski pt. „Czym jest dla mnie wolność”. Przedstawicielem naszego internatu był Hugon Kotwas . Hugon przygotowywał się pod kierunkiem wych. p. Beaty. W komisji konkursowej zasiadał nasz wych. p. Mariusz. Solidne przygotowanie dało rezultat -Hugon zajął I miejsce . Gratulujemy! tekst, zdjęcia: Mariusz Piasecki FOTORELACJA
Dnia 22 maja 2019 roku odbyło się pożegnalne ognisko dla absolwentów grupy C i AI. Żegnaliśmy wszyscy Szymona Nowak, Dominika Szyperskiego , Karola Koniecznego, Emila Pauś, Krzysia Kożyczak oraz Wiktorię Sekulską i Wiktorię Nowak. Wspominaliśmy ich pierwsze dni w internacie i szkole. Pierwsze tygodnie poza domem rodzinnym, pierwsze przyjaźnie, pierwsze troski , pierwsze radości i pierwsze sukcesy. I można przytoczyć słowa Maryli Rodowicz , która śpiewała: Ale to już było i nie wróci więcej, i choć tyle się zdarzyło, to do przodu wciąż wyrywa się głupie serce. Ale to już było, znikło już za nami Choć w papierach lat przybywa…….. To naprawdę wciąż jesteśmy tacy sami….. I zostają nam wspomnienia uwidocznione na naszych zdjęciach. Opracowała Beata Linette FOTORELACJA
27marca 2019 odbyła się impreza z okazji „Pierwszego Dnia Wiosny”. Organizatorem uroczystości była Rada Młodzieżowa Internatu pod kierunkiem wych. p. Beaty . W pierwszej części spotkania odbyły się podchody, każda grupa miała do wykonania określone zadanie w lesie golęcińskim. Po sportowej rywalizacji zorganizowano ognisko. Każdy mógł upiec sobie kiełbaskę, chleb. Wychowankowie miło spędzili ten wiosenny wieczór. tekst :Mariusz Piasecki zdjęcia :Dominik Drega, Mariusz Piasecki FOTORELACJA
„Tak niedawno żeśmy się poznali a już pożegnania nadszedł czas tyle żeśmy ze sobą przebywali a dziś już wspomnienia łączą nas…” Mijają dni, tygodnie, miesiące, lata…Dla niektórych trzy, dla innych cztery lata i przyszedł czas pożegnania z internatem. Moje wychowanki maturzystki, z myślą o pożganiu, postanowiły coś po sobie zostawić. Powstała inicjatywa aby przed internatem posadzić drzewko i upamiętnić to okolicznościową tabliczką. Zrealizowaliśmy to wszyscy wspólnie, całą grupą – drzewko cis posadzono i rośnie. Umieszczono przy nim stosowną tabliczkę. Później było zaplanowane ognisko, ale deszczowa pogoda to uniemożliwiła. Spotkaliśmy się więc całą grupą, wraz z Panią Kierownik w sali konferencyjnej przy smacznym owocowym torcie. Absolwentki na pożegnanie otrzymały „Certyfikaty Absolwentki Internatu”. W certyfikatach oprócz życzeń, wpisałem także „rymowanki”, w których zawarłem cechy absolwentek jakie przez lata zaobserwowałem. W czasie spotkania były też zwierzenia maturzystek co do dalszych planów życiowych. Wspominaliśmy także ważniejsze epizody minionych lat w internacie, szczególnie te zabawne. Niestety, czas pożegnania nastąpił nieubłaganie… Bogdan Grabowski FOTORELACJA
Na nasz wspólny apel z Agatą Rybarczyk z grupy A I, odpowiedziało wielu wychowanków, dla których ważne jest to, aby nasze środowisko było czyste, nie zaśmiecone. Wyruszyliśmy po godzinie 15-ej, a do 16-ej, tylko w małym wycinku lasu za bramą szkoły, i na poboczach krótkiego odcinka drogi do Strzeszyna, zebraliśmy kilkanaście worków śmieci. Dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji. Jesteście mi bliscy sercu…Szczególnie dziękuję Agacie za pomoc w organizacji i wykonanie oprawy artystycznej przedsięwzięcia. Bogdan Grabowski „Jeszcze raz dziękuję wszystkim za wzięcie udziału w akcji ratowania świata, jestem dumna i zarazem przerażona tym co „udało” nam się znaleźć w lesie. Mam nadzieję, że akcja się podobała i że znajdą się chętni, by ją powtórzyć…” Agata Rybarczyk FOTORELACJA
Dnia 02 kwietnia 2019 roku, w Zespole Szkół Geodezyjno – Drogowych przy ul. Szamotulskiej w Poznaniu, odbył się Turniej Burs i Internatów o Puchar miasta Poznania. Nasza sekcja sportowa, na drodze eliminacji, wyłoniła reprezentację, która uczestniczyła w turnieju głównym piłki siatkowej. W rozgrywkach uczestniczyło 6 drużyn z Poznania i okolic. Zajęliśmy III miejsce zdobywając tym samym brązowy medal i przepiękny puchar. Gratulujemy! Beata Linette FOTORELACJA
We wtorek 02 kwietnia br. w sali telewizyjnej odbyły się warsztaty STOP HEJTOWI!. Zajęcia przygotowały dziewczęta z grupy AI. Młodzież uczestnicząca w zajęciach, podzieliła się na zespoły, którym przydzielono różne profile tematyczne. Dwie wychowanki, organizatorki warsztatów, instruowały i pomagały w realizacji powierzonych zadań. A jakie były wspaniałe efekty prac, zobaczcie sami na poniższych zdjęciach. Beata Linette FOTORELACJA
23 marca br. w internacie, odbyły się kolejne – II WARSZTATY PLASTYCZNE. Także tym razem warsztaty poprowadziła, zaprzyjaźniona już z internatem – Izabela Żuk. Temat tych zajęć to „ Kartki okolicznościowe”. Tak , jak na poprzednich zajęciach, wychowanki z pasją zabrały się do wykonywania prac wg. swoich projektów. Efekty na załączonych zdjęciach w fotorelacji. Bogdan Grabowski FOTORELACJA
W dniu 12.03.2019 odbyła się impreza z okazji „ Dnia Kobiet”. Organizatorami spotkania byli chłopacy z internatu oraz panowie wychowawcy Bogdan, Łukasz i Mariusz . Po raz pierwszy w spotkaniu brały udział nasze panie pracujące w kuchni. W roli konferansjera wystąpił Marcin Kruszona, który w sposób bardzo dowcipny poprowadził całą uroczystość. Życzenia kobietom złożył przewodniczący RMI Piotr Laskowski. Następnie wychowankowie wręczyli tulipany każdej kobiecie obecnej na sali tv. Wychowawcy zaprezentowali najciekawsze cytaty dotyczące kobiet wypowiedziane przez sławnych mężczyzn. Wyświetlono film -sondę „Nasi wychowankowie o kobietach” . Następnie odbył się pokaz mody damskiej w wykonaniu chłopców . W roli projektanta wystąpił Max Lembicz .Na zakończenie imprezy wych. Bogdan ogłosił wyniki plebiscytu „Najsympatyczniejsza 2019”. Najwięcej głosów dostała Dominka Wardeńska. Pani kierownik udekorowała zwyciężczynię szarfą. W miłej atmosferze uczestniczki spotkania rozeszły się do swoich pokoi. Mariusz Piasecki FOTORELACJA FOTORELACJA
W ramach zajęć Sekcji Sportowej zorganizowaliśmy, na przełomie stycznia i lutego, dwie imprezy sportowe. Pierwszym był turniej tenisa stołowego, a drugim turniej mini piłki siatkowej. W turnieju tenisa stołowego brało udział dwunastu zawodników. Rozgrywki były przeprowadzone systemem każdy z każdym. Kibice wspierali swoich faworytów z ogromnym zaangażowaniem. I miejsce zajął Karol Konieczny, II miejsce Szymon Nowak, a III miejsce Emil Pauś. Turniej mini piłki siatkowej organizowany jako druga impreza sportowa, też przyciągnął nie małe grono zainteresowanych. Brało w niej udział 6 drużyn. Mecze rozgrywane były również systemem każdy z każdym. Zarówno uczestnicy jak i kibice świetnie się bawili, emocji było sporo. W turnieju I miejsce zajęła drużyna: Dawid Lipiński i Albert Furman, II miejsce – Szymon Nowak i Hubert Karasiewicz, III miejsce – Karol Konieczny i Emil Pauś. Zawodnicy otrzymali słodkie nagrody oraz medale pamiątkowe.Opracowała: Beata Linette FOTORELACJA
W dniu 28.02 w Bursie nr 1 odbył się konkurs ortograficzny . Brali w nim udział również wychowankowie z naszego internatu. Byli to Damian Szczepański, Agata Rybarczyk. Wychowankowie przygotowywali się pod opieką wychowawcy p. Beaty . Poziom konkursu był bardzo wysoki. Nie zdobyliśmy żadnej nagrody. Postaramy się następnym razem zająć punktowane miejsca. Za udział uczestnicy konkursu dostali pamiątkowe dyplomy. Mariusz Piasecki ZDJĘCIA
W dniu 20 lutego 2019 w Bursie Szkolnej nr 2 odbył się Konkurs Recytatorski Burs i Internatów Miasta Poznania pt. „Miłość miłości szuka” –poezja ks. JANA Twardowskiego. Przedstawicielką naszego internatu była Andżelika Skoczkowska . Podkład muzyczny do recytowanego wiersza „Trochę plotek o świętych” zapewnił Dominik Szyperski . Próby odbywały się pod moim kierunkiem. Poziom artystyczny występujących był bardzo wysoki. Komisja sędziowska musiała długo debatować nad wyłonieniem zwycięzców. Andżelika zajęła wysokie, II miejsce. Gratulujemy ! Zdjęcia i tekst: Mariusz Piasecki FOTORELACJA
W dniach 4.02 -18.02 2019 mieszkańcy internatu rozpoczęli przygotowania do wyborów Rady Młodzieżowej Internatu. Na zebraniach grupowych wyłoniono kandydatów do RMI. Następnie odbyła się ich akcja plakatowa. W dniu 18.02.2019 w Sali TV odbyło się bezpośrednie spotkanie kandydatów z mieszkańcami internatu, gdzie przyszli wyborcy mogli się zapoznać z ich programem. 19.02.2019 odbyły się właściwe wybory. Frekwencja dopisała i wynosiła 71,5% . Osoby z największą ilością punktów weszły do RMI. Są to :Laskowski Piotr, który uzyskał 25 głosów oraz Weronika Kubaszewska i Hugon Kotwas ex aequo po 15 głosów. Życzymy nowo wybranej radzie sukcesów z pracy na rzecz mieszkańców internatu . Tekst i zdjęcia: Mariusz Piasecki FOTORELACJA
Dnia 18 lutego br. Grupa dziewcząt ( AI) zorganizowała nową formę integracji, udając się na tory bowlingu do Klubu NIKU. Niektórzy z nas , tak jak i ja, byli tam po raz pierwszy. Sala, tory bowlingowe, oprogramowanie komputerowe, sprawność obsługi i pomoc przy urządzeniach rejestrujących drużyny oraz przebieg gry – to wszystko wywarło na nas duże wrażenie. Bardzo nam się ta forma spodobała. Młodzież współzawodniczyła ze sobą na zasadach fair play. Niektórzy wspierali tych, którzy byli tam po raz pierwszy. Atmosfera spotkania integracyjnego o charakterze sportowym bardzo wszystkim przypadła do gustu. Czas upłynął szybko i chętnie tę formę powtórzymy jeszcze raz. Beata Linette FOTORELACJA
13 lutego wychowankowie internatu na Golęcinie zorganizowali dyskotekę z okazji Walentynek. Impreza w formie domówki przybrała niespodziewanie profesjonalną formę. Wychowankowie zadbali o oświetlenie sali, dekoracje oraz nagłośnienie rodem z nocnego klubu, którym zawiadywał podopieczny w roli DJ-a. Początkowo nieśmiała rozgrzewka na parkiecie zaowocowała pełną salą pod koniec wydarzenia. Oczywiście, jak to zwykle bywa na dobrych imprezach, kończą się one za szybko i tak było również tym razem. Pytanie: Czy walentynkowe wydarzenie zaowocowało nowymi miłościami?. Bardzo możliwe, że tak! Jednak pozostawmy to w słodkiej tajemnicy zakochanych! Łukasz Dubielski FOTORELACJA: BOGDAN GRABOWSKI
Popołudnie 31 stycznia br. spędziliśmy na zwiedzaniu Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT). Miejsce to nazywane jest Bramą Poznania i stanowi najstarszą część miasta. Tego dnia odkryło przed nami wiele intrygujących miejsc i sekretów. Naszą przygodę z historią zaczęliśmy kilka dni wcześniej od zamówienia biletów wstępu. W dniu wyjścia zaczęliśmy od zbiórki przed internatem. Wśród 13-tu chętnych wychowanków byli przedstawiciele grup. AI, AII, C i D. Następnie udaliśmy się MPK w stronę Ronda Śródka. Wysiedliśmy na przystanku przed katedrą. Dalej ruszyliśmy spacerem uliczkami Ostrowa Tumskiego i przez most Biskupa Jordana dotarliśmy pod nowoczesny gmach Centrum. Jest to wielka szklana bryła, która wyrasta nad rzeką Cybiną. W oczekiwaniu na wejście do Centrum rozglądaliśmy się dookoła, obserwując, jak dzięki innowacyjnej rewitalizacji Wyspy Katedralnej miejsce to stanowi imponujące połączenie historii z nowoczesnością. Zwiedzanie Centrum rozpoczęliśmy od otrzymania słuchawek i pilota, które były naszym interaktywnym przewodnikiem. ICHOT nie jest zwykłym muzeum i nie znaleźliśmy w nim eksponatów ani typowych wystaw. W środku prezentowane były głównie ekspozycje multimedialne, wyświetlane na ekranach. Zaprezentowano min. to, że od początku gród na Ostrowie Tumskim składał się z dwóch powiązanych z sobą części – leżącej na północ od dzisiejszej ulicy prymasa Stefana Wyszyńskiego, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się katedra i inne budynki kościelne; oraz na południe od tej ulicy, w miejscu dzisiejszej dzielnicy Zagórze. Od drugiej połowy X wieku, wraz ze wzrostem znaczenia państwa Polan, północną część tego zespołu grodowego na Ostrowie Tumskim rozbudowywano, najpierw składała się ona z dwóch, potem trzech połączonych części, z których każda była otoczona wałem. I wiele innych ciekawostek… W całym budynku panował niemal absolutny mrok i dla wielu osób utrudniało to poruszanie się po Centrum. Zwiedzanie zajęło nam około 1,5 godziny i bardzo ciekawie spędziliśmy ten czas. Dużą atrakcją oprócz prezentacji, był taras widokowy z piękną panoramą Poznania oraz szklany łącznik, nad rzeką Cybiną. Po zwiedzaniu, pełni wrażeń i zmęczeni interaktywnym przekazem historii, udaliśmy się na spacer po Ostrowie Tumskim. Miejsce to oświetlone lampami ulicznymi i jeszcze dekoracjami noworocznymi stanowiło swoistą odskocznię od multimedialnego przekazu. Oglądając kolejne budynki, w tym: Akademię Lubrańskiego, Psałterię z XVI w. , Muzeum Archidiecezjalne no i Katedrę, na żywo dotykaliśmy historii Poznania – dosłownie i w przenośni. Taki piękny wieczór zakończyliśmy w kawiarence, gdzie przy herbacie i deserach podzieliliśmy się na wzajem wrażeniami. Zwiedzanie Bram Poznania to nie tylko muzeum, ale – jak podsumowali to wychowankowie – „Zupełnie niespotykane dotąd w Poznaniu miejsce, połączenie nowoczesnego obiektu i zabytkowej budowli. Miejsce, które prezentuje Ostrów Tumski z innej perspektywy. Było to jak podróż w czasie” Organizatorzy i opiekunowie wyjścia Bogdan Grabowski i Aleksandra Nazar-Rzejak FOTORELACJA
Dnia 18 grudnia br. w internacie obchodziliśmy Wieczór Wigilijny. Rozpoczął się on o godz.17.00 uroczystą i bardzo pyszną wieczerzą w naszej stołówce. Po posiłku przeszliśmy do sali telewizyjnej w internacie, gdzie odbyła się druga część wieczoru. Zaproszeni goście , wychowankowie i wychowawczy uczestniczyli w animacji wigilijnej pt. „Co tam w Betlejem?” oraz w konkursach: Dekoracji świątecznej korytarzy, Grupowego wykonania kolędy oraz Wypieków ciast świątecznych. Pani kierownik Danuta Chęcińska, przewodnicząca jury, wręczyła zwycięzcom nagrody. Wszystkim udzielił się wspaniały świąteczny nastrój i w takiej atmosferze składając sobie życzenia zakończyliśmy nasze spotkanie wigilijne. Beata Linette Zdjęcia:Mariusz Piasecki FOTORELACJA
Dnia 06 grudnia 2018 roku Sekcja Sportowa również i w tym roku zorganizowała Bieg Mikołajkowy. Nasza młodzież zakupiła czekoladowe gwiazdory i pobiegła wręczyć je dzieciom przebywającym w Domu Młodzieżowym przy ul. Wojska Polskiego. Podopieczni byli mile zaskoczenia naszymi odwiedzinami oraz słodkimi upominkami. Spotkanie przebiegło w bardzo przyjemnej atmosferze. Nasza młodzież otrzymała pamiątkowe zdjęcie z ogromnym napisem „DZIĘKUJEMY” Opracowała: Beata Linette FOTORELACJA: https://photos.app.goo.gl/iyDXbfgMfoJ7RkXD6
Zebraliśmy 320,70 złotych DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM OSOBOM, KTÓRE WŁĄCZYŁY SIĘ DO AKCJI
Podziękowanie Dziękujemy wszystkim mieszkańcom internatu, wychowawcom, pracownikom obsługi ,nauczycielom i uczniom naszej szkoły za wspólny sukces w konkursie „Poznański Wolontariusz Roku 2018”. W kategorii „Wolontariat szkolny” otrzymaliśmy wyróżnienie , które jest dla nas dużą satysfakcją za naszą pracę charytatywną i stanowi ogromny bodziec do dalszej działalności. FOTORELACJA Z GALI WRĘCZENIA WYRÓŻNIEŃ
W dniu 28.11.18 grupa AII i grupa B wspólnie zorganizowały imprezę z okazji Andrzejek pt. „Wieczór magii i wróżb”. W pierwszej części wieczoru Max wcielił się w postać telewizyjnego wróżbity przepowiadając przyszłość dzwoniącym osobom m.in. listonoszowi, kibicowi sportowemu , świadkowi jehowy . Rolę telewidzów odgrywali Oliwier ,Jacek, Arek, Patrycja, Ala, Ania. Było przy tym dużo śmiechu. Kolejnym punktem programu było indywidualne wróżenie przy specjalnie przygotowanych przez wychowanków stolikach z wróżbami. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się stolik z chińskimi ciasteczkami z wróżbami, własnoręcznie upieczonymi przez Patrycję. Wszystkim bardzo smakowały ciasteczka . Dużo chętnych było też do poznania swojej przyszłości z lanego wosku . Dominik i Paweł mieli dużo pracy w odkrywaniu przyszłości z cienia zastygłego wosku. Wieczór zakończył się w milej atmosferze. Uczestnicy spotkania, ze swoimi wróżbami, udali się do swoich pokojów z nadzieją ,że przepowiednie się spełnią. Tekst: Mariusz Piasecki FOTORELACA Zdjęcia:Bogdan Grabowski, Mariusz Piasecki
100 lat Niepodległości uczciliśmy przedstawieniem PODRÓŻ DO STACJI WOLNOŚĆ. Przedstawienie odbyło się w sali TV, a wchodzący do sali otrzymywali kotyliony- przypinki w formie biało czerwonej kokardki. Pani Beata – reżyser przedstawienia – przywitała przybyłych: Panią Kierownik Internatu, naszego przyjaciela internatu Pana Grzegorza – nauczyciela historii, pracowników internatu, wychowawców i wychowanków. Przedstawienie rozpoczęło się fragmentem piosenki „Żeby Polska była Polską”, a po jej wyciszeniu „przewodnik podróży do wolności” powiedział: „ Żeby Polska była Polską przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków…Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego co najważniejsze, pamięci o wielkich patriotach narodowych i miłości do ziemi ojczystej…Jakie były Ojczyzny losu koleje, Jakie Polska przeżyła dzieje, Jak bardzo pragnęła wolności, Niech wam pokaże tak krótka podróż do przeszłości…” Aktorzy – wychowankowie: Martyna, Wiktoria, Krzysztof, Michał, Hlieb, Jakub, Hubert, Gracjan, Szymon, Damian śpiewając piosenki (w tym „Rotę” z cała widownią) i recytując poezję, przenosili się do kolejno stacji: NIEWOLA, POWSTANIA, I WOJNA ŚWIATOWA…aż dotarli do stacji WOLNOŚĆ. Wszyscy mieli biało czerwone opaski, a Szymon ubrany był w mundur żołnierski z okresu Powstania Wielkopolskiego . Muzycznie i wokalnie uroczystość wspierali Dominik i Amadeusz, którzy pięknie zagrali i zaśpiewali wraz z aktorami i widzami „Mury” i „Kocham wolność” Wszystko odbywało się w staranie przygotowanej scenografii pod nadzorem wychowawców: Beaty Linette i Bogdana Grabowskiego, którzy przygotowali także całą oprawę multimedialną. Scenografię oświetleniem wspomagał Kacper. Na zakończenie reżyser – Pani Beata – podziękowała wszystkim, którzy brali udział w przedstawieniu. Z wybrzmiałych braw można wnioskować, że spektakl bardzo się podobał. Wszystko tradycyjnie podsumowała Pani Kierownik, która podziękowała Pani Beacie, za przygotowanie spektaklu a aktorom za piękny występ. Całość podsumował nasz gość honorowy Pan Grzegorz, który powiedział między innymi: „ Jestem w rodzinie od pokoleń pierwszy, który nie musi walczyć o wolność, bo żyję w czasach, w których nasz kraj jest wolny. Doceniam to bardzo i szanuję czego i wam życzę” FOTORELACJA
W dniu 07 listopada Sekcja Teatralna zorganizowała wyjście do Teatru Nowego w Poznaniu. Grupa czterdziesto dwu osobowa uczestniczyła w wesołym przedstawieniu pt. „ Mister Barańczak” w reżyserii Jerzego Satanowskiego, oklaskując zabawę dźwiękiem, związkiem frazeologicznym, który z twórczości Szekspira, Kochanowskiego, Szymonowica i innych poetów wyłonił coś, co widza bawi, wzrusza i dodaje mu sił .Po spektaklu nasza młodzież spotkała się z aktorami, którym podziękowała za piękny spektakl teatralny. Opracowała: Beata Linette
Dnia 5 listopada 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „ Ciekawi Goście”. W tym roku Magda Linette zaprosiła do nas Izo Zunica, chorwackiego trenera. Na spotkaniu mówił o tym jak można osiągnąć swój wymarzony cel, nawet jeśli wszyscy wokół Tobie go odradzają. Izo Zunic swoja energią życiowa, charyzmą i pozytywnym nastawieniem do wszystkiego co robi wywarł ogromne wrażenie na nas. Na zakończenie padło pytania „Kiedy pan znowu nas odwiedzi?” Opracowała Beata Linette http://photos.app.goo.gl/26pzU1P5tPwTvFrf7
29 listopada 2018 r. odbyły się u nas w Internacie ciekawe Warsztaty Plastyczny. Dziewczyny z grupy D, wraz z Panią Kierownik, ujawniły swoje talenty plastyczne wykonując „Kwiatowe literki”. |
Cele warsztatów:
- -rozwój kreatywności oraz sprawności manualnej uczestników
- – poznanie nowych technik związanych z użyciem akwareli, pędzelka i przygotowanych liter na ploterze
- – tworzenie prac plastycznych z wykorzystaniem określonego motywu
- – zabawa poprzez sztukę w czasie zajęć poza- lekcyjnych
- – umiejętność pracy samodzielnej lub w grupie
W zajęciach uczestniczyło 11 wychowanek wraz z Panią Kierownik. Zakupione zostały liczne materiały plastyczne, które umożliwiły poznanie nowych technik oraz wykorzystanie ich w wykonywanych pracach. Umożliwiło to pobudzenie kreatywnego myślenia i rozwinęło sprawność manualną. Temat warsztatów dotyczył dekoracji motywami roślinnymi liter wybranych przez wychowanki, a przygotowanych przez prowadzącą na ploterze. Motywy roślinne namalowanie zostały akwarelami. Twórczość uczestniczek okazała się bardzo różnorodna i niekonwencjonalna w rozwiązaniach, także wartościowa pod względem estetycznym. Podczas wykonywania prac widoczne było zaangażowanie oraz chęć osiągnięcia celu. Pozwoliło to na stworzenie pięknych prac plastycznych o różnym przeznaczeniu użytkowym, a uczestniczki wykazały się oryginalnością i pomysłowością. Prowadząca warsztaty – Izabela Żuk – na swoim face bokowym profilu prace wychowanek skomentowała tak: „Dziś warsztatowałam literkowo z grupą świetnych dziewczyn. I albo ja jestem….zdolną nauczycielką, albo one są tak zdolne. A może, zwyczajnie, jedno i drugie”. Pod naszym zaś internatowym postem napisała taki komentarz: ” Jeszcze raz i po kolei: kierownictwu i wychowawcy bardzo dziękuję za zaproszenie i za to, że organizowane są takie fajne rzeczy dla Wychowanek internatu; dziewczynom dziękuję, że im się chce chcieć (zwłaszcza przed maturą!). Jesteście mega sympatyczne i bardzo, bardzo zdolne! I jeśli o mnie chodzi – już myślę co dla Was przygotować następnym razem ;)” Opracowanie: organizator warsztatów Bogdan Grabowski FOTORELACJA
W dniu 18.10.2018 o godz.20.15 odbyło się w internacie spotkanie z okazji „Dnia Edukacji Narodowej”. Imprezę przygotowała grupa AII i grupa D. Uroczystość rozpoczęła się przedstawieniem scenki z lekcji biologii. Arek, Marysia ,Patrycja, Weronika wcielili się postacie uczniów dowcipnie klasyfikując nauczycieli w zależności od stażu zawodowego . Bardzo dobrze zagrała postać nauczycielki biologii Andżelika . Część artystyczną zakończyła Roksana deklamując dowcipny wiersz o wychowawcach. Publiczność nagrodziła występ aktorów gromkimi brawami. Kolejną częścią uroczystości było wystąpienie Wiktorii przewodniczącej Rady Młodzieżowej Internatu , która złożyła życzenia wychowawcom i pracownikom internatu. Paniom wręczono kwiaty, a panom słodkości . Następnie odbyła się rywalizacja w kalamburach miedzy zespołem wychowawców i zespołem wychowanków . Teleturniej przygotował i poprowadził wych. p .Bogdan. Walka była bardzo zacięta . Pomimo dwóch dogrywek nie można wyłonić było zwycięzcy. Oba zespoły w nagrodę otrzymały do podziału bombonierki. Zawodnicy w świetnych humorach podziękowali sobie wzajemnie i w ten sposób zakończył się ten miły wieczór. Mariusz Piasecki i Bogdan Grabowski FOTORELACJA
Dnia 05 października 2018 nasza młodzież uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielem policji. Tematem spotkania i prezentacji była „ Profilaktyka uzależnień”. Młodzież zapoznała się z przepisami prawa obejmującymi rozprowadzanie i stosowanie narkotyków w różnych postaciach. Zobaczyli również na prezentacji medialnej, jakie konsekwencje zdrowotne, aż do utraty życia włącznie mogą ponieść te osoby, które będą zażywały narkotyki i inne używki. Takie spotkania, mamy nadzieję, że budzą świadomość wśród młodzieży. Beata Linette FOTORELACJA https://photos.app.goo.gl/2kfncM2Ucj4NVfzg8
Dnia 25 września 2018 odbyło się spotkanie integracyjne całej młodzieży mieszkającej w internacie połączone z uroczystością z okazji Dnia Chłopaka. W sali telewizyjnej zebrali się wszyscy nasi mieszkańcy oraz pracownicy internatu. Spotkanie rozpoczęliśmy od przywitania Pani Kierownik, wychowawców oraz pracowników internatu. W trakcie naszego spotkania, najpierw grupy dokonały własnych prezentacji, a następnie przedstawiciele grup uczestniczyli w ciekawych i wesołych konkursach. W czasie takich wieczorów młodzież współpracując ze sobą poznaje się i integruje. Zobaczcie sami. Beata Linette FOTORELACJA
W dniu 18 września br. grupa D spotkała się przy ognisku. Celem spotkania było zintegrowanie się z nowymi koleżankami, które dołączyły do grupy oraz omówienie spraw organizacyjnych grupy. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i zakończyło się wspólnym śpiewem. Bogdan Grabowski FOTORELACJA
W dniu 06 września 2018 roku odbyło się pierwsze zebranie Gr. C. Spotkanie upłynęło w bardzo przyjaznej atmosferze. Beata Linette. FOTORELACJA
Dnia 17 września 2018 r. przy boisku szkolnym odbyło się ognisko integracyjne, mające na celu adaptację nowo przyjętych dziewcząt do grupy AI. Podczas zabawy prawda i fałsz wychowanki mogły poznać się lepiej w atmosferze rozluźnienia i śmiechu. Tego samego wieczoru dziewczęta wybrały także nową nazwę grupy Wonder Woman. Aleksandra Nazar-Rzejak FOTORELACJA https://photos.app.goo.gl/pUvWTP8sPKCQ1Xj86
- AKCJA „ODKRĘCAMY – POMAGAMY”
- ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W INTERNACIE
- EDUKUJEMY POMAGAMY
- ODZYSKOMANIA
- DZIEŃ SPORTU
- OGNISKO NA ZAKOŃCZENIE ROKU
- CYBERZAGROŻENIA
- PROFILAKTYKA NOWOTWORÓW
- PODSUMOWANIE AKCJI ZBIERANIA MAKULATURY
- POŻEGNANIE MATURZYSTÓW
- TURNIEJ SIATKÓWKI BURS I INTERNATÓW
- WARSZTATY KALIGRAFII
- MAMY TALENT
- DZIEŃ KOBIET
- WALENTYNKI
- GOŚCIE Z FRANCJI
- NIEZŁY CYRK
- WYNIKI KONKURSU „EDUKUJEMY – POMAGAMY”
- WIGILIJNA ULICA
- PODSUMOWAIE AKCJI „ODKRĘCAMY – POMAGAMY”
- AKCJA SEKCJI PRZYRODNICZEJ
- WYCIECZKA NA WYSTAWĘ EDUKACYJNĄ
- TURNIEJ MINI SIATKÓWKI
- BIEG ZA MIKOŁAJEM
- WIECZÓR ANDRZEJKOWY
- SPOTKANIE Z CYKLU „CIEKAWI GOŚCIE”
- SPEKTAKL „TY JESTEŚ WOLNOŚĆ”
- NOC GROZY W INTERNACIE
- WYCIECZKA „TRAMWAJEM PO POZNANIU”
- KICKBOXINGOWE DZIEWCZYNY
- DZIEŃ CHŁOPAKA I INTEGRACJI
- SPOTKANIE Z „DRUŻYNĄ SZPIKU”
- ODZYSKOMANIA
- W TEATRZE
- OGNISKO GRUPY B
- KONKURS „EDUKUJEMY – POMAGAMY”
- WARSZTATY SEKCJI TEATRALNEJ
- OGNISKO GRUP AI I C