Internat

Z życia internatu

EKO-TURYŚCI POZNAJĄ HISTORIĘ JEZIORA RUSAŁKA

9 września Sekcja „Ekoturyści” zorganizowała wyjście nad jezioro Rusałka. Tym razem nie była to jednak zwykła wycieczka rekreacyjna, a cele krajoznawcze połączyliśmy z ocaleniem od zapomnienia tragicznej historii tego miejsca. Korzystając z bliskości Internatu i Rusałki, nasz spacer rozpoczęliśmy od zwiedzenia Golęcina, o którym bardzo barwnie opowiedział Pan Bogdan, okraszając swoją opowieść wieloma anegdotkami z dawnego życia w Internacie i na Golęcinie. Z terenu szkoły przeszliśmy spacerem nad Rusałkę, gdzie oprócz podziwiania piękna przyrody, pochyliliśmy się nad tragicznymi losami tego miejsca, opowiadając o historii okolicznych terenów i tragicznych okoliczności powstania jeziora – związanej z niewolniczą (okupioną śmiercią) pracą więźniów poznańskiego obozu zagłady i obozów pracy. „Budowa ruszyła wczesną wiosną 1940 roku. Tuż przed jej rozpoczęciem na terenie lasku golęcińskiego rozstrzelano ok. 2 tysięcy więźniów Fortu VII. Był to zaledwie początek pasma cierpień i zbrodni. Niektóre prace hydrotechniczne wykonywali wykwalifikowani robotnicy polscy. Jednak do pogłębiania niecki, wywożenia gliny i umacniania brzegów zmuszono więźniów żydowskich. Większość stanowili Żydzi z Wielkopolski i województwa łódzkiego, których przetrzymywano m.in. w obozie w Krzyżownikach„ (1). Mówiliśmy również o żydowskich macewach, sprofanowanych i wykorzystanych do umocnienia brzegów jeziora, a także o planach ich wydobycia i oddania należnego szacunku. Powiedzieliśmy także o mordach dokonywanych przez hitlerowców w lasach Rusałki. Następnie oddaliśmy hołd zamordowanym, ozdabiając pomnik na ich cześć nową biało-czerwoną wstęgą i zapalając znicze. Dla wielu osób – zwłaszcza nowych wychowanków – historia Rusałki była sporym zaskoczeniem, wszystkich nas pobudziła do refleksji. Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym spacerem, podczas którego mieliśmy okazję pozbyć się emocji związanych z tymi tragicznymi opowieściami oraz lepiej się poznać i spędzić wspólnie czas.
Wych. Natalia Ulaniecka
 
PRZYPISY:

ROK SZKOLNY 2020/2021

ZBIÓRKA NAKRĘTEK

W dniu 16.06. 2021 Pan Krzysztof Piasek odebrał zebrane przez nas  nakrętki. Zakończyliśmy w ten sposób coroczną zbiórkę  nakrętek na pokrycie kosztów rehabilitacji niepełnosprawnej Stefci.  Tradycyjnie, jak co roku, zadaniem chłopaków było przeniesienie worków z nakrętkami  ze strychu na parter internatu, do sali gimnastycznej. Tego zadania, z satysfakcją, podjęli się Filip Pepliński, Wiktor Sładkiewicz oraz Olgierd Wachowiak. Po przeniesieniu worków nastąpiło ich ważenie .  Efekt  naszej akcji „Odkręcamy-Pomagamy” jest zadowalający pomimo nieobecności uczniów w szkole, spowodowanej pandemią. Po powrocie do nauki stacjonarnej uczniowie nie zapomnieli o naszej akcji i dostarczali do internatu duże ilości nakrętek.  W tym roku szkolnym zebraliśmy 24 worki nakrętek o łącznej wadze 287,2kg . Ta akcja jest dla Klubu Wolontariatu stałym punktem działania. Uczniowie i wychowawcy a także pracownicy naszej szkoły wdrożyli  się do działań o charakterze ekologiczno-charytatywnym, chroniąc środowisko pomagają równocześnie osobie chorej. Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy.

Tekst: Mariusz Piasecki

FOTORELACJA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Dnia 16 czerwca 2021- Spotkanie z okazji zakończenia roku szkolnego.

Nareszcie spotkaliśmy się!!!

Po okresie izolacji spowodowanej pandemią i jej ograniczeniami nasza młodzież współorganizowała ogniskowe zakończeniu roku szkolnego 2020/2021.  Zorganizowaliśmy mecz piłki nożnej, który to sędziował Pan  Dyrektor Andrzej Kabaciński. Wychowawcy i pozostali wychowankowie wiernie kibicowali wybranym drużynom. Puchar zwycięski otrzymała drużyna , której kapitanem był Wiktor Sładkiewicz.

Kolejną wesoła konkurencją były rzuty do kosza w której uczestniczyli wychowawcy wraz z wychowankami. Slalom z przeszkodami zorganizowały dziewczęta z grupy Pana Mariusza Piaseckiego  – ta konkurencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem Pani kierownik Danuty Chęcińskiej.

Na zakończenie naszych potyczek wychowawcy kontra wychowankowie zmierzyli się w przeciąganiu liny i to wychowankowie odebrali zwycięski  Puchar Przechodni Internatu- Gratulacje.

Konkurencja ta zawsze budzi duże zainteresowanie i  radość u wszystkich, zarówno u uczestników jak i u  kibicujących tym potyczkom.

Oprawę medialną zapewnił Pan Rafał Krauze, przy tak wesołej i dobrze dobranej muzyce smakołyki ogniskowe cieszyły się ogromnym powodzeniem.

Wszyscy cieszyliśmy się ze wspólnie spędzonego czasu, mając na uwadze jednak pewne ograniczenia sanitarno – epidemiologiczne.

Chociaż na chwilkę stało się tak normalnie i tak bardzo miło….

Tekst: Beata Linette

FOTORELACJA

INTERNAT NA POSTOJOWYM

Po zamknięciu internatu z powodu pandemii w marcu ubiegłego roku szkolnego, wychowawcy i wychowankowie z nadzieją oczekiwali na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/2021. Już w sierpniu wychowawczynie i wychowawcy wraz Panią Kierownik i pracownikami administracyjnymi Internatu rozpoczęli przygotowania do przyjęcia wychowanków. Kwaterowanie rozpoczęliśmy 31 sierpnia. Wielka była nasza radość, że mogliśmy spotkać się z wychowankami i rozpocząć pracę. Niestety nasza radość była krótka. Pandemia znowu się nasiliła i już 15 października wykwaterowaliśmy wychowanków wstępnie na dwa tygodnie. Nauczanie w szkołach ciągle trwało online, a internatu przez wiele tygodni i miesięcy nie mogliśmy otworzyć. Co tydzień przedłużano termin rozpoczęcia nauki stacjonarnej. Skończyło się to na tym, że systematycznie wydawaliśmy wychowankom ich rzeczy i internat „poszedł na postojowe”. Nie trwaliśmy jednak bezczynnie. Dzięki zapobiegliwości Pani Kierownik i życzliwości Pana Dyrektora Zespołu Szkół Przyrodniczych, który pozyskał środki finansowe, przystąpiono do remontu Internatu. Rozpoczęto od parteru. W pierwszej kolejności wymieniono wszystkie drzwi wraz z futrynami. Wychowawczynie i wychowawcy,wraz z Panią Kierownik, wspomagali pracowników administracyjnych w usuwaniu skutków remontu – brudu i wszechobecnego kurzu. Gdy drzwi były już prawie wymienione, zapadła decyzja o wymianie mebli w pokojach, w których meble miały już kilkadziesiąt lat. Dotyczyło to parteru i niektórych pokoi na pierwszym i drugim piętrze. Teraz mamy prawie 100% odnowionych pokoi. Wychowankowie mogą mieszkać w pięknych, nowocześnie i funkcjonalnie urządzonych pokojach. Jak przebiegały kolejne etapy remontu można zobaczyć na załączonej FOTORELACJI.
Tekst i zdjęcia: Bogdan Grabowski

FOTORELACJA

TRWA REMONT INTERNATU

Mimo, że wychowanków nie ma, to w internacie dzieje się! Oj dzieje się! Trwa remont: wymiana drzwi na paterze, okien w łazienkach, a także wymiana mebli na parterze i II p. W tej chwili wszędzie firmy budowlane, bałagan i wszechobecny kurz. Ale spokojnie! Dzięki Pani Kierownik, Pani Ewie i Panu Rafałowi K. gdy młodzież przyjedzie będzie już pięknie.
„Mamy nadzieję, że zdążymy” – mówi Pani Kierownik.

Bogdan Grabowski

 FOTORELACJA

PODSUMOWANIE KONKURSU "EDUKUJEMY-POMAGAMY"

30 września zakończyła się akcja zbiórki zużytych baterii przedłużona przez organizatora   z poprzedniego roku szkolnego 2019/2020. Przez jeden m-c  roku szkolnego 2020/2021  zebraliśmy  aż 256,3 kg baterii . Dodając wynik 411,8kg z ubiegłego roku  dało to nam  668,1 kg zebranych baterii .  Wyniki konkursu Firma Reba podała  w listopadzie. Zajęliśmy 7 miejsce wśród 175 uczestniczących  placówek oświatowych Jest to  najlepsze miejsce  w czasie naszego udziału po raz trzeci w tym konkursie  ( ok 2019- 19 miejsce, rok 2018- 10 miejsce ). Dla Klubu Wolontariatu Lubimy Pomagać  jest to duża satysfakcja. Tym razem pomagaliśmy za pomocą tej akcji Polakom zesłanym do Kazachstanu. Firma Reba wsparła materialnie Fundację dla Rodaka. Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywny udział w tej akcji . Przed nami kolejna edycja konkursu. Ochrona środowiska i równocześnie pomoc różnym stowarzyszeniom stała się naszym priorytetem i jest stałym punktem naszego działania.

Tekst: Mariusz Piasecki

PODSUMOWANIE ZBIÓRKI MAKULATURY

       W dniu 7.10.2020  przekazaliśmy Pani Grzybowskiej pieniądze uzyskane ze zbiórki makulatury zakończonej w poprzednim roku szkolnym . Była ku temu idealna okazja . Pani Monice udało się kupić promocyjnie  podkładkę  pod siodło i w ten sposób mogliśmy pomóc sfinansować ten zakup. Cieszymy się , że mogliśmy kolejny raz pomóc naszym konikom. Szkoda, że musieliśmy zakończyć akcję z uwagi na brak popytu na ten surowiec wtórny .W imieniu  Klubu Wolontariatu „Lubimy pomagać” dziękuję jeszcze raz za aktywny udział wszystkim, którzy włączyli się w sposób aktywny do naszej akcji  tj. uczniom, nauczycielom ,  pracownikom  księgowości ,rodzicom, mieszkańcom pobliskich bloków.              

Opiekun klubu i koordynator akcji Mariusz Piasecki.

FOTORELACJA

 

WIECZÓR FILMOWY

W wieczorny czwartek 1 października odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Kółka Filmowego. Obejrzałyśmy film „Enola Holmes”, który wzbudził nasze wielkie zainteresowanie i pobudził nas do dyskusji na temat historii równouprawnienia kobiet, celów i obowiązków życiowych oraz relacji międzyludzkich i gry aktorskiej. Pełen humoru, dynamiki i zwrotów akcji film wciągnął nas na tyle, że nawet nie zauważyłyśmy, kiedy minęły 2 godziny. Doceniłyśmy nie tylko ciekawą i wciągającą fabułę, ale również niecodzienne rozwiązania w pracy kamery i związany z tym kontakt z widzem. Choć zakończenie filmu było dla nas zaskoczeniem i pozostawiło lekki niedosyt (mamy nadzieję na drugą część!), to serdecznie polecamy film „Enola Holmes” oraz zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne spotkanie filmowe.

Natalia Ulaniecka

POZNAŃ NOCĄ

24 września zainaugurowaliśmy kolejny rok w Sekcji „EKOTURYŚCI”, organizując wycieczkę po Poznaniu „Poznań nocą”. Jak sama nazwa wskazuje, tegoroczna wyprawa była wyjątkowa, bo odbywała się przy blasku gwiazd i nocnych świateł. Towarzyszyła nam Pani Beata Linette, a naszym przewodnikiem był niezastąpiony Pan Grzegorz Kasprowicz (historyk z naszej szkoły), który pokazał nam centrum miasta i w niezwykle interesujący sposób opowiedział o ciekawostkach i historiach związanych z tą częścią Poznania. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, poznaliśmy nowe miejsca i lokalną gwarę. W poniedziałek 28 września zorganizowaliśmy krótki Quiz wiedzy o Poznaniu – choć konkurs był bardzo wyrównany, to najwięcej z wycieczki zapamiętała Julia Wielińska z gr. A-I (na zwycięzców quizu czekały słodkie nagrody). Julce oraz pozostałym laureatom gratulujemy!

Opracowała: Natalia Ulaniecka

https://photos.app.goo.gl/MbsiQ7yMeiKhk1qXA

 

INTEGRACJA

15.09.2020r. odbyło się Spotkanie Integracyjne Internatu zorganizowane przez wychowawczynie Beatę Linette i Natalię Ulaniecką oraz Sekcję Sportową i Radę Wychowanków Internatu. Z uwagi na pandemię COVID-19 i związane z tym obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne (zwłaszcza te dotyczące unikania kontaktu i zachowania bezpiecznej odległości) możliwości doboru zabaw i konkurencji były niezwykle ograniczone, przez co organizacja Integracji przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa była ogromnym wyzwaniem. Mimo to udało nam się zorganizować Spotkanie Integracyjne, które łączyło aspekt sportowy, humorystyczny i pogłębienie wiedzy o Internacie i otoczeniu. Drużyny złożone z członków poszczególnych grup brały udział w trzech konkurencjach: podchodach z mapkami (gdzie zadaniem było znalezienie kolorowych znaczników i przygotowanego wcześniej przez grupę proporczyka), skoku w dal oraz Quizie dotyczącym ciekawostek z Internatu, wiedzy na temat Poznania i gwary poznańskiej. W trakcie Spotkania, które odbywało się na trawie  towarzyszyła nam muzyka (o którą zadbał Pan Rafał Krause) oraz ognisko, przy którym wychowankowie mogli upiec sobie kiełbaski, chleb i ziemniaki. Podczas Spotkania Integracyjnego – mimo tych trudnych okoliczności – mieliśmy okazję poznać siebie nawzajem, bliższą i dalszą okolicę oraz wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

Natalia Ulaniecka

FOTORELACJA

ROK SZKOLNY 2020/2021

ZBIERAJ MAKULATURĘ - RATUJ KONIE
KONKURS ORTOGRAFICZNY

27 lutego 2020 r. reprezentacja naszego Internatu wzięła udział w konkursie ortograficznym w Bursie nr 1. Nasi reprezentanci – Ola Manikowska (gr. D) i Albert Furman (gr. B), razem z wychowankami z trzech innych poznańskich internatów, zmierzyli się z dyktandem na temat turystyki i ekologii.  Rywalizacja była bardzo zacięta i tym razem – niestety – mimo ogromnej wiedzy ortograficznej Oli i Alberta musieliśmy oddać zwycięstwo innym. Oli i Albertowi gratulujemy bardzo dobrych wyników a zwyciężczyniom z Bursy nr 1 wygranej. Natalia Ulaniecka FOTORELACJA

AKCJA "AUSTRALIA" ZAKOŃCZONA

7 lutego 2020r. zakończyliśmy akcję pomocy dla Australii. Nasi uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i sercem przekazując 910 zł na ratowanie zwierząt endemicznych w Bonorong Wildlife Sanctuary. Pieniądze te trafią bezpośrednio do miejsca, gdzie uratowane z pożarów zwierzęta dostają opiekę medyczną i schronienie. Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc na rzecz poparzonych zwierzaków, a także osobom zaangażowanym w tworzenie plakatów i zbiórkę. Szczególnie dziękujemy Zuzie Jakubczak i Amelii Kasperskiej, które włożyły najwięcej pracy w akcję.                                             My wszyscy bardzo ich wspieraliśmy,  widząc  ogromne zaangażowanie i serce jakie wkładają w tą akcję. Możemy być dumni, że rośnie nowe pokolenie, które jest wrażliwe na krzywdę zwierząt i ludzi. Nawet jeśli  ona się dzieje na drugim końcu półkuli, my o tych, którzy cierpią nigdy nie zapomnimy  –  to są ich słowa wypowiadane z wielkim entuzjazmem. Jeszcze raz dziękujemy!                          Beata Linette i Natalia Ulaniecka  

NA POMOC AUSTRALII

Dnia 14 stycznia br Przewodnicząca Samorządu Szkolnego zorganizowała spotkanie z przedstawicielami wszystkich klas, na którym podjęto decyzję o przeprowadzeniu i sposobie organizacji akcji „ Australia Fire” ( Australia Płonie). Wyznaczono dwa spotkania medialne w auli dla całej naszej młodzieży. Pokazano prezentacje multimedialną obrazująca rozmiar szkód spowodowanych  pożarami w Australii.  Pokazany film wyjaśniał  wszystkie założenia akcji i jej etapy. Widać było, że uczniów przeraził rozmiar pożarów oraz zniszczeń w przyrodzie.  Swoim zachowaniem wyrazili  gotowość do działania.  Akcja  „AUSTRALIA PŁONIE” ruszyła!               Beata Linette FOTORELACJA

ELIMINACJE DO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

12.02.2020r. w naszym Internacie odbyły się wewnętrzne eliminacje do konkursu ortograficznego organizowanego przez Bursę nr 1. Albert Furman (gr. B), Aleksandra Manikowska (gr. D) Roksana Mielcarek (gr. A-I) oraz Damian Szczepański (gr.C) zmierzyli się z tekstem dyktanda pełnego zawiłości ortograficznych i interpunkcyjnych. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki, wyrównany poziom. Po dogrywkach wyłoniliśmy zwyciężczynie – Olę Manikowską i Roksanę Mielcarek – które będą nas reprezentowały w Bursie nr 1. Za dwa tygodnie (27 lutego, godz. 18.00) prosimy wszystkich o trzymanie kciuków za dziewczyny!                           Natalia Ulaniecka  

SPOTKANIE ŚWIĄTECZNO - NOWOROCZNE

Dnia 17 grudnia 2019 roku w internacie odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne. Młodzież przygotowała program „ Jasełek na Wesoło”. Pogodny nastój spektaklu i zawarte w nim przesłanie pt. „ Dobro zwycięża , choć nie zawsze bywa łatwo” wprowadziło wszystkich uczestników w świąteczny nastrój Bożego Narodzenia. Oczami wyobraźni widzieliśmy rodzinę w trakcie przygotowań do wieczoru wigilijnego. Diabły, które usiłowały ją skłócić oraz aniołowie, którzy przypomnieli wszystkim, że to dobro i miłość jest najważniejsza w rodzinie ale i również poza nią. Wszyscy składali sobie życzenia świąteczno – noworoczne. Pan Dyrektor podziękował  całej młodzieży za wspaniały wieczór, a Pani Kierownik wręczyła nagrody za Konkurs Dekoracji Świątecznych. Po części oficjalnej wszyscy zostali poczęstowani pysznymi, różnorodnymi wypiekami, których smaku długo nie zapomnimy. Opracowała: Beata Linette FOTORELACJA

KOLEJNA EDYCJA WARSZTATÓW PLASTYCZNYCH

W czwartek 12 grudnia br. internat odwiedziła mama wychowanki gr. D Pani Karolina, która poprowadziła z wychowankami Warsztaty Plastyczne. Najpierw dziewczyny robiły trójwymiarowe, papierowe gwiazdy, które uzupełniły dekorację świąteczną naszego korytarza. Wszystkie są śliczne i zawisły pod sufitem. Następnie z zainteresowanymi Pani Karolina robiła stroiki świąteczne. Do zajęć dołączyły wychowawczynie, wychowawca oraz wychowanki z grupy AI i AII. Każdy wykazał się znakomitym talentem plastycznym, a w sali zapachniało żywicą, suszonymi owocami, cynamonem…świętami. Na zakończenie zajęć Pani Karolina oceniła dekorację papierowych choinek, które jakiś czas temu podarowała dziewczynom z grupy D i którymi ozdobiono drzwi. Pierwsze miejsce zajęły dziewczyny z pok. 4, drugie z pok. 5 a trzecie z pok. 6. Nagrodą były książki. Organizator spotkania:Bogdan Grabowski FOTORELACJA

GALA WOLONTARIATU

Po raz drugi zgłosiliśmy Klub Wolontariatu „Lubimy Pomagać” do konkursu Poznański Wolontariusz Roku 2019. Martyna, Adam ,Andżelika oraz absolwent naszej szkoły Marcin wraz z wych. Mariuszem  uczestniczyli w uroczystej Gali, 29 listopada 2019 r, w Sali Ziemi MTP. Tym razem nie otrzymaliśmy żadnego tytułu . Statuetka, jaką otrzymali zwycięzcy, była wyjątkowa. Jej autorką jest Jaśmina Kamińska, studentka poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego na kierunku rzeźba. Inspiracją do jej powstania była idea współpracy, wsparcia oraz współdziałania na rzecz wspólnego celu. W tym roku po raz pierwszy nagroda ta będzie nosić imię poznanianki stulecia dr Wandy Błeńskiej. Inicjatywa nadania imienia wyszła ze strony uczniów i nauczycieli ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. dr Wandy Błeńskiej. Życiorys pani doktor to historia pełna chęci niesienia pomocy innym. Ta niezwykle silna kobieta poświęciła blisko 40 lat swego życia chorym na trąd w Afryce.” zdjęcia, tekst: Mariusz Piasecki FOTORELACJA

ANDRZEJKI

Dnia 27 listopada br. w naszym internacie przygotowaliśmy „ Andrzejki”. Pierwsza część wieczoru, obejmowała scenki teatralne w których aktorzy ( Marta O, Martyna Sz., Jagoda K., Kasia K. Michał K.  oraz prowadzący Adam R. i Angelika S.) prezentowali czary i  wróżby magiczne, nagradzane  smakołykami. Czarnoksięska aura  roztaczała się wokół,  a czarownice obdarzały nas swoją magiczna mocą. W drugiej części zaproszono wszystkich ma dyskotekę poprowadzoną i przygotowaną profesjonalnie przez Mateusza B. W ten  wieczór „Andrzejkowy” wszyscy świetnie się bawili. A jak? Zobaczcie na zdjęciach.   Opracowała Beata Linette FOTORELACJA

WARSZTATY ŻYWIENIOWE

Dnia 26 listopada br. odbyła się kolejna edycja warsztatów żywieniowych. W tym roku hasło przewodnie brzmiało „ ZERO WASTE”( zgodnie z naszym programem nie marnujemy żywności). Na warsztatach gościliśmy Panią Annę Pałaszkiewicz-dietetyka i trenera sportowego w jednej osobie. Poprowadziła ona nasze warsztaty, pokazała jak przygotować nowe przepisy sałatek warzywnych i owocowych, deserów oraz koktajli. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, było nas tak dużo, że brakowało miejsca przy stołach- a to Naprawdę Cieszy! Było  smacznie i kolorowo, przekonajcie się sami oglądając zdjęcia. Opracowała Beata Linette FOTORELACJA

KARTKI DLA PACJENTÓW SZPITALA

20 i 28 listopada w silnym składzie tworzyliśmy w Internacie kartki z okazji Mikołajek dla pacjentów Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku Kliniki Przemienienia Pańskiego. Świetnie się bawiąc, odkryliśmy w sobie spore pokłady kreatywności oraz długo skrywane talenty artystyczne, co zaowocowało pięknymi (w opinii pacjentów i wolontariuszy zaprzyjaźnionej Fundacji „Dobrze, że jesteś”) kartkami mikołajkowymi. 03.12. przedstawicielki Internatu razem z wych. Natalią Ulaniecką odwiedziły pacjentów, by złożyć im życzenia i przekazać przygotowane wspólnie przez nas upominki. Wieczór upłynął nam na rozmowach z pacjentami oraz przy dźwiękach świetnej gry gitarowej i niesamowitego głosu Wojciecha Szymańskiego z zespołu Risen, który zagrał dla nas wyjątkowy koncert z okazji naszych „oddziałowych” Mikołajek. To doświadczenie było ważną lekcją empatii i zrozumienia, ale również impulsem do tego, by (jak podkreślali pacjenci i ich bliscy) cieszyć się życiem i nieść radość sobie i innym. Natalia Ulaniecka FOTORELACJA

PROFILAKTYKA ZDROWIA KOBIET

21.11.2019r. wraz z przedstawicielkami grupy A-I – korzystając z zaproszenia z Bursy nr 1 – wzięłyśmy udział w warsztatach profilaktyki zdrowia. Dzięki prowadzonym przez studentki medycyny zajęciom dziewczęta nauczyły się samodzielnie badać piersi oraz dowiedziały się wielu ważnych informacji z zakresu edukacji zdrowotnej. Warsztaty okazały się dla nas bardzo rozwijające a wspólne wyjście stanowiło okazję do lepszego poznania się i integracji.                             Natalia Ulaniecka

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

„Bóg, Honor, Ojczyzna…Te trzy wyjątkowe słowa przez lata tkwiły głęboko w świadomości Polaków”. Takimi słowami rozpoczęliśmy spotkanie z okazji Święta Niepodległości, przygotowane i zorganizowane przez grupę „D”. Z uwagi na szerokie spektrum wydarzeń niepodległościowych, opracowując scenariusz odnieśliśmy się do Powstania Wielkopolskiego. Powstania ważnego dla naszego regionu, a tak mało akcentowanego wśród młodzieży szkolnej. Przygotowania do spotkania trwały od wielu tygodni. Oprócz ułożenia scenariusza i wyznaczenia zadań poszczególnych wychowankom nawiązałem współpracę z Jeżyckim Centrum Kultury, które to bardzo nam pomogło w przygotowaniach oraz w samym spotkaniu. Wypożyczyli nam materiały, które wykorzystaliśmy jako elementy scenografii spotkania. Były to dużych rozmiarów portrety przywódców Powstania  Wielkopolskiego oraz osób z powstaniem  związanych: Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Dowbora-Muśnickiego, Stanisława Taczaka, a także bilbord „Kalendarium Powstania Wielkopolskiego” Ważnym akcentem była Multimedialna Wystawa Powstania Wielkopolskiego. Wśród wystawionych materiałów udostępnianych przez JCK było: elementy umundurowania powstańców, broń, odznaczenia, pamiątki, zdjęcia. Wystawa była otwarta na dzień przed uroczystością i wzbudzała duże zainteresowanie nie tylko wychowanków, ale także wychowawców i pracowników. Część artystyczna odbyła się w sali TV. Na wstępie wraz z wychowankami poprzez wiersze i piosenki powstańcze, wprowadziliśmy zgromadzonych  w atmosferę tamtych wydarzeń. Następnie przedstawiciele Jeżyckiego Centrum Kultury pokazem multimedialnym zobrazowali główne aspekty Powstania Wielkopolskiego. W skrócie przedstawiono sytuację polityczną kraju, Wielkopolski  i Poznania, jaka miała miejsce przed odzyskaniem niepodległości. Największy nacisk położono na ukazanie ducha bojowego Wielkopolan, którzy w czasie zaborów, stale wychodzili z inicjatywą walki o niepodległość. Na zakończenie wszyscy z wielkim zaangażowaniem zaśpiewaliśmy pieśni partyzanckie, które pozwoliły  zrozumieć rozterki  i uczucia walczących  o niepodległość. Takie spotkania sprawiają, że w pędzącym do przodu życiu, oderwanym od spraw przyziemnych, stajemy na chwilkę, wspominamy naszych dziadków  i pradziadków walczących o wolność. Składamy hołdy pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. My zapaliliśmy znicze pod symbolicznym krzyżem brzozowym.  Bogdan Grabowski FOTORELACJA

W TEATRZE

3 listopada 2019 r -Młodzież z Internatu w Teatrze Nowym na spektaklu   pt.” Dziady” To nie była nudna szkolna lektura. Przedstawienie teatralne „DZIADY” w reżyserii RADOSŁAWA RYCHCIKA to pełna rozmachu i kolorów opowieść o miłości silniejszej niż śmierć, wciągające widowisko o podziale świata na wyzyskujących oraz wyzyskiwanych i o potędze poezji, która ma moc przełamywania wszelkich barier. Nasze wrażenia , które wywołał spektakl,  zgromadziły się wokół genialnego dzieła Mickiewicza, które reżyser zręcznie połaczył z elementami popkultury – objawiło nam  swoje nowe, dowcipne i pełne zaskakujących skojarzeń oblicze. Wszyscy którzy byliśmy na tym widowisku teatralnym po dziś dzień  dzielimy się swoimi odczuciami, wyjaśniamy to co budziło nasze wątpliwości, rozterki ale też i zachwyt, bo musimy przyznać, że na takich „Dziadach” nie byliśmy i chyba długo nie będziemy. Dziękując aktorom za taką ucztę duchową nasza młodzież wręczyła na scenie aktorom róże i na stojąco gromko oklaskiwała. Na długo w naszych sercach i umysłach pozostanie Guślarz, kruki i wrony, poeta, dziewczynki z lśnienia czy Gustaw oraz wszystkie postacie które uraczyły nas swoją grą aktorską. Dziękujemy Opracowała: Beata Linette FOTORELACJA

# SZKOŁA PAMIĘTA

Nasz Internat, przyłączył się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. „Szkoła Pamięta”, która miała na celu zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia, a przede wszystkim (jak podkreślił Minister Edukacji Dariusz Piontkowski):  uwrażliwienie „młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani  z historią danego miejsca, regionu, społeczności”.            28.10.2019 r. część wychowanek i wychowanków  Internatu – wraz z nami, niżej podpisanymi wychowawcami – wybrała się na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan. Była to dla nas okazja do uczczenia pamięci ważnych postaci związanych z naszym regionem, ale także do pogłębienia wiedzy.  W ramach zajęć terenowych wychowankowie wymieniali się wiedzą na temat życiorysów postaci, których groby odwiedziliśmy, zbierali informacje (za pomocą telefonów i Internetu oraz konsultując się z wychowawcami), a także robili zdjęcia rzeźbom, które najbardziej poruszyły ich artystycznie. Było to zaczątkiem do wyrażania emocji związanych z obcowaniem  z obiektami sakralnymi i historycznymi.  Podczas zapalania symbolicznych światełek podjęliśmy też dyskusję na temat naszej historii oraz przemijania życia ludzkiego. Opracowanie: Natalia Ulaniecka Zdjęcia: Bogdan Grabowski i wychowanka Julia Olesiak FOTORELACJA

SPOTKANIE n.t. PTAKÓW

Z inicjatywy wychowanek z gr. A-I 24.10.2019r. zorganizowano autorskie spotkanie pt. „ROZPOZNAWANIE, FOTOGRAFOWANIE I DOKARMIANIE PTAKÓW” z Bogdanem Grabowskim, który jest wychowawcą w naszym Internacie, ale również pasjonatem i fotografem ptaków. O 20:30 sala telewizyjna zapełniła się osobami, które przez następne 1,5 godziny z wielką uwagą i zainteresowaniem słuchały barwnych opowieści p. Bogdana. Prelekcja została urozmaicona autorskimi zdjęciami i nagraniami odgłosów ptaków. Mieliśmy okazję obejrzeć zarówno znane, jak i rzadko spotykane ptaki, uchwycone w obiektywie p. Bogdana, jak i dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia i zwyczajów ptaków. Wiele informacji było dla nas zaskoczeniem – jak się okazuje, powszechnie powtarzane porzekadła niekoniecznie mają wiele wspólnego z prawdą. Wyjątkowo duża liczba słuchaczy wskazuje na to, że temat prelekcji był tzw. „strzałem w dziesiątkę” a tematyka przyrodnicza jest bardzo bliska naszym wychowankom. Opracowała: Natalia Ulaniecka Zdjęcia: Mariusz Piasecki FOTORELACJA

OGNISKO INTEGRACYJNE

17 października dziewczyny z gr. A-I z wychowawczynią (i dzięki wsparciu technicznemu chłopców ?) zorganizowały ognisko integracyjne. Pogoda dopisywała, a my przy cieple i blasku ogniska mogłyśmy lepiej się poznać, posłuchać muzyki oraz wymienić się doświadczeniami, pomysłami i poglądami. Tematów było tak dużo, że rozmowy przeciągnęły się do późna. Najwytrwalsze osoby zostały aż do ciszy nocnej – co jest najlepszym dowodem na to, że warto powtórzyć spotkanie integracyjne (tym razem być może w innej formie), by znowu spędzić wspólnie czas w miłej atmosferze. Opracowanie: Natalia Ulaniecka Zdjęcia: Stasiu Mikhaliuk, Marika Śmierzchalska FOTORELACJA

KARTKI DLA PACJENTÓW SZPITALA

26 września w kilkunastoosobowym silnym składzie przygotowywaliśmy kartki dla pacjentów z Oddziału Hematologii i Transplantologii Szpiku Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.   Naszym zamysłem było to, by okazać symboliczne wsparcie w chorobie oraz rozweselić pacjentów i przy okazji uczcić Dzień Chłopaka, który przypadał w dzień naszych odwiedzin. Każda zaangażowana osoba wniosła swój własny niepowtarzalny wkład (kreatywność, zdolności artystyczne albo po prostu zapał i dobry humor, który budował dobrą atmosferę pracy). Efekty naszych wspólnych starań przerosły nasze oczekiwania. 30 września wraz z Agnieszką Kaczmarek, Amelią Kasperską i Zuzą Jakubczak zawiozłyśmy kartki. Dziewczyny oprócz przekazania kartek i życzeń       w imieniu społeczności naszego Internatu i Fundacji „Dobrze, że jesteś” (z którą współpracujemy w ramach Sekcji Wolontariatu) miały okazję poznać kulisy życia szpitala hematologicznego oraz uczestniczyć w rozmowach z pacjentami. Mam nadzieję, że było to  ważne i ciekawe doświadczenie.

Opracowała: Natalia Ulaniecka

FOTORELACJA

DZIEŃ INTEGRACJI

Dnia 24 września 2019 roku na stadionie szkolnym odbyła się uroczystość integracyjna młodzieży mieszkającej w internacie. Sekcja Sportowa  wspólnie z wychowawcami grup i Panią kierownik zorganizowała ciekawe konkurencje integracyjne. Wychowankowie podzieleni na kilkanaście dziesięcio- osobowych grup, uczestniczyli w pięciu stacjach konkursowych za które były przydzielane punkty. Pani kierownik otaczała pieczą wszystkie konkurencje sumując punktację . Wychowankowie uczestniczyli  w konkurencjach: przeciąganiu liny, wyścigu rzędami z kostkami jenga, układaniu wieży z makaronu , przenoszeniu rannych, czy dobijanego kosza. Wspólna zabawa i współzawodnictwo  wyzwoliło wiele zadowolenia i radości oraz efektów poznawczych naszej młodzieży, a na zwycięzców czekały słodkie nagrody. Bawiliśmy się ŚWIETNIEEEE!-Oto słowa naszej młodzieży. Cieszymy się bardzo , że zaplanowany „Dzień Integracji” sprawił wszystkim dużo radości oraz , że tego dnia dopisała pogoda. Na zakończenie Pan Rafał rozpalił ogromne ognisko i zasiedliśmy z kijkami i zatkniętymi na nich kiełbaskami do typowo ogniskowej biesiady i wesołych pogadanek. Beata Linette FOTORELACJA

WYCIECZKA PO POZNANIU

W ramach Sekcji Ekoturyści ruszyliśmy dzisiaj na pierwszą z zaplanowanych na ten rok szkolny wycieczkę po Poznaniu. Wspomagał nas historyk Grzegorz Kasprowicz, który wspaniale podzielił się z nami informacjami o mijanych po drodze miejscach, budynkach i zabytkach. Z Golęcina autobusem dojechaliśmy do ul. Kraszewskiego. Tam wysiedliśmy i ruszyliśmy „ w miasto”. Przeszliśmy dość długa trasę: ul. Zwierzyniecka – Kaponiera – Święty Marcin – ul. Gwarna – ul. 27 grudnia – Plac Wolności – ul. Paderewskiego – Góra Przemysła – Skwer Romana Wilhelmiego – Skwer Włodzimierza Dworzaczka – ul. Małe Garbary. Tam wsiedliśmy do autobusu i wróciliśmy. Po drodze oczywiście zatrzymywaliśmy się w ciekawych miejscach i przy zabytkach, które zapewne rozpoznacie na zaprezentowanych zdjęciach. Nam o wszystkim tym opowiadał Pan Grzegorz. Było też chwila odpoczynku i czas na skosztowanie jednych z najlepszych w Poznaniu lodów. Wszyscy wrócili zadowoleni i nie żałowali wyjścia.

Bogdan Grabowski FOTORELACJA

SPOTKANIE ORGANIZACYJNE I SZKOLENIE ppoż.

10 września br. odbyło się w internacie spotkanie organizacyjne dla wszystkich mieszkańców internatu oraz szkolenie ppoż.                                                             Na początku spotkania p. Kierownik przedstawiła wychowawców poszczególnych grup. Następnie omówiła ważniejsze pkt. Regulaminu Internatu i  organizację pracy.  Pani Kierownik zwróciła uwagę na kilka ważniejszych spraw związanych z prawidłowym zachowaniem się w internacie, stołówce oraz poza terenem szkoły. Kolejnym punktem spotkania było szkolenie ppoż. Które przeprowadził inspektor Jan Mikołajczyk. Omówił najważniejsze zasady postępowania w czasie ewakuacji w przypadku pożaru. Zapoznał także wychowanków z podstawami użycia gaśnicy  proszkowej i uruchamiania hydrantów na korytarzach. Korzystając z tego, że byliśmy wszyscy pracujący i mieszkający w internacie zrobiliśmy sobie do „Rodzinnego albumu” zdjęcia poszczególnych grup.                                                               Bogdan Grabowski FOTORELACJA

INTEGRACJA GR. C

Dnia 05 września 2019 zorganizowaliśmy przy ognisku spotkanie adaptacyjne grupy „C” . Starsi koledzy zorganizowali konkursy i gry poznawcze dla nowych wychowanków by nawiązać  przyjazne relacje. Wspominali  też niektóre wydarzenia    z ubiegłego roku budując wesołą atmosferę. Wiemy że pierwsze spotkania w nowym miejscu pozostają  w pamięci na długo, dlatego są one takie ważne. Widząc uśmiechy na twarzach chłopców jestem przekonana, że spotkanie spełniło swoja rolę adaptacyjną. Beata Linette FOTORELACJA

ROK SZKOLNY 2019/2020

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W INTERNACIE

Dnia 11 czerwca 2019 r odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019. Młodzież przygotowała przedstawienie teatralne „ALE TO JUŻ BYŁO”, które zawierały wesołe skecze o tematyce szkolnej: „Wspomnienia z lekcji matematyki” oraz „Jak ukończyć szkołę”. Przedstawienie było poprzedzone foto relacją z życia internatu w tym roku szkolnym komentarzami, które opracował wych. Bogdan Grabowski. Scenariusz zajęć przygotowała Sekcja Teatralna. Oprawę muzyczną zapewnił wych. Bogdan Grabowski wraz z Alicją Brodą (wych. gr. AII) i aktywnym wsparciu wych. Beaty Linette. Oprawę plastyczną uroczystości wykonały wychowanki z gr. D, za co była odpowiedzialna Kasia Jacaszek.

W przedstawieniu teatralnym brali udział: Marta Ochlińska, Kornelia Madeksza, Angelika Skoczkowska, Agata Rybarczyk, Oliwia Wardeńska, Roksana Mielcarek, Hubert Karasiewicz, Michał Kruszona, Damian Szczepański, Adam Różanski. Po przedstawieniu Pan Dyrektor i Pani Kierownik wręczali nagrody i listy pochwalne wzorowym wychowankom, a ich rodzicom listy gratulacyjne za trud i wychowanie. Wych. Mariusz Piasecki wyróżnił wychowanków udzielających się w pracy Klubu Wolontariat „ Lubimy Pomagać”, a wych. Bogdan Grabowski podsumował wyniki tegorocznego Konkursu Czystości i wręczył słodkie nagrody oraz dyplomy. Na zakończenie naszej uroczystości o kilka słów do młodzieży poprosiliśmy Pana Dyrektora. Dziękujemy wszystkim za ten rok szkolny 2018/2019. Życzymy udanych wakacji, wesołej wakacyjnej przygody i do zobaczenia 1 września 2019. Zerknijcie na zdjęcia i zobaczcie jak świetnie się wszyscy bawiliśmy.. Tekst: Beata Linette. FOTORELACJA

EDUKUJEMY - POMAGAMY

W tym roku szkolnym w maju nastąpiło zakończenie IV edycji konkursu „Edukujemy –Pomagamy”.  Z wynikiem 571kg zebranych przez nas zużytych baterii zajęliśmy 19 miejsce na 197 startujących szkół. W poprzednim roku było to 10 miejsce, ale tu nie chodzi o wynik. Najważniejsze jest to, że pomogliśmy w ten sposób  dzieciom  z chorobami neurologicznymi. Firma Reba zasponsorowała stowarzyszeniu „Po Pierwsze Rodzina”  2 zestawy do rehabilitacji oraz zestaw komputerowy . Cieszymy się że mogliśmy się do tego przyczynić. tekst, zdjęcia Mariusz Piasecki

ZBIERAMY MAKULATURĘ - POMAGAMY

W dniu 30 maja załadowaliśmy do podstawionego kontenera zbieraną w ciągu roku makulaturę.  Zebraliśmy 2 tony makulatury, za którą otrzymaliśmy 300 złotych. Pieniądze przeznaczymy na potrzeby naszych szkolnych koni. Tekst, zdjęcia: Mariusz Piasecki FOTORELACJA

ODKRĘCAMY - POMAGAMY

W dniu 5.05. 2019 odbył się  ostatni w tym roku szkolnym odbiór worków z nakrętkami. Było ich 11 sztuk o łącznej wadze 156 kg . W tym roku szkolnym zebraliśmy w sumie 528 kg. Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji ”Odkręcamy-Pomagamy” , którzy przyczynili się do tak dużego wyniku. Tradycyjnie jak co roku otrzymaliśmy  od rodziców Stefanii dyplom, który jest dla nas bodźcem do kolejnej zbiórki w następnym roku szkolnym 2019/2020. Tekst, zdjęcia: Mariusz Piasecki

KONKURS ORATORSKI

W dniu 6 czerwca odbył się w Bursie Szkół Artystycznych w Poznaniu Konkurs Oratorski pt. „Czym jest dla mnie wolność”. Przedstawicielem naszego internatu był Hugon Kotwas . Hugon przygotowywał się pod kierunkiem wych. p. Beaty. W komisji konkursowej zasiadał  nasz wych. p. Mariusz. Solidne przygotowanie dało rezultat -Hugon zajął  I miejsce . Gratulujemy! tekst, zdjęcia: Mariusz Piasecki FOTORELACJA

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW GRUP AI i C

Dnia 22 maja 2019 roku  odbyło się pożegnalne ognisko dla absolwentów grupy C i AI. Żegnaliśmy  wszyscy Szymona Nowak, Dominika Szyperskiego , Karola Koniecznego, Emila Pauś, Krzysia Kożyczak oraz Wiktorię Sekulską i Wiktorię Nowak. Wspominaliśmy ich pierwsze dni w internacie i szkole. Pierwsze tygodnie poza domem rodzinnym, pierwsze przyjaźnie, pierwsze troski , pierwsze radości i pierwsze sukcesy. I można przytoczyć słowa Maryli Rodowicz , która śpiewała: Ale to już było i nie wróci więcej, i choć tyle się zdarzyło, to do przodu  wciąż wyrywa się głupie serce. Ale to już było, znikło już za nami Choć w papierach lat przybywa…….. To naprawdę wciąż jesteśmy tacy sami….. I zostają nam wspomnienia uwidocznione na naszych zdjęciach. Opracowała Beata Linette   FOTORELACJA

POWITANIE WIOSNY

27marca 2019 odbyła się impreza z okazji „Pierwszego Dnia Wiosny”. Organizatorem uroczystości była Rada Młodzieżowa Internatu pod kierunkiem wych. p. Beaty . W pierwszej części spotkania odbyły się podchody, każda grupa miała do wykonania określone zadanie w lesie golęcińskim. Po sportowej rywalizacji  zorganizowano  ognisko. Każdy mógł upiec sobie kiełbaskę, chleb. Wychowankowie miło spędzili ten wiosenny wieczór. tekst :Mariusz Piasecki                                                              zdjęcia :Dominik Drega, Mariusz Piasecki FOTORELACJA

POŻEGNANIE ABSOLWENTEK Z GR. D

„Tak niedawno żeśmy się poznali a już pożegnania nadszedł czas tyle żeśmy ze sobą przebywali a dziś już wspomnienia łączą nas…” Mijają dni, tygodnie, miesiące, lata…Dla niektórych trzy, dla innych cztery lata i przyszedł czas pożegnania z internatem. Moje wychowanki maturzystki, z myślą o pożganiu, postanowiły coś po sobie zostawić. Powstała inicjatywa aby przed internatem posadzić drzewko i upamiętnić to okolicznościową tabliczką. Zrealizowaliśmy to wszyscy wspólnie, całą grupą  – drzewko cis posadzono i rośnie. Umieszczono przy nim stosowną tabliczkę. Później było zaplanowane ognisko, ale deszczowa pogoda to uniemożliwiła. Spotkaliśmy się więc całą grupą, wraz z Panią Kierownik w sali konferencyjnej przy smacznym owocowym torcie. Absolwentki na pożegnanie otrzymały  „Certyfikaty Absolwentki Internatu”. W certyfikatach oprócz życzeń, wpisałem także „rymowanki”, w których zawarłem cechy absolwentek jakie przez lata zaobserwowałem.  W czasie spotkania były też zwierzenia maturzystek co do dalszych planów życiowych. Wspominaliśmy także ważniejsze epizody minionych lat w internacie, szczególnie te zabawne. Niestety, czas pożegnania nastąpił nieubłaganie… Bogdan Grabowski FOTORELACJA

" WALCZ ZE ŚMIECIAMI - SPRZĄTAJ Z NAMI "

Na nasz wspólny apel z Agatą Rybarczyk z grupy A I, odpowiedziało wielu wychowanków, dla których ważne jest to, aby nasze środowisko było czyste, nie zaśmiecone. Wyruszyliśmy po godzinie 15-ej, a do 16-ej, tylko w małym wycinku lasu za bramą szkoły, i na poboczach krótkiego odcinka drogi do Strzeszyna, zebraliśmy kilkanaście worków śmieci. Dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji. Jesteście mi bliscy sercu…Szczególnie dziękuję Agacie za pomoc w organizacji i wykonanie oprawy artystycznej przedsięwzięcia. Bogdan Grabowski „Jeszcze raz dziękuję wszystkim za wzięcie udziału w akcji ratowania świata, jestem dumna i zarazem przerażona tym co „udało” nam się znaleźć w lesie. Mam nadzieję, że akcja się podobała i że znajdą się chętni, by ją powtórzyć…” Agata Rybarczyk FOTORELACJA

SIATKÓWKA - TURNIEJ BURS I INTERNATÓW

Dnia 02 kwietnia 2019 roku, w Zespole Szkół Geodezyjno – Drogowych przy ul. Szamotulskiej w Poznaniu, odbył się Turniej Burs i Internatów o Puchar miasta Poznania. Nasza sekcja sportowa, na drodze eliminacji, wyłoniła reprezentację, która uczestniczyła w turnieju głównym piłki siatkowej. W rozgrywkach uczestniczyło 6 drużyn z Poznania i okolic. Zajęliśmy III miejsce zdobywając tym samym brązowy medal i przepiękny puchar. Gratulujemy!                                              Beata Linette FOTORELACJA

STOP HEJTOWI !

We wtorek 02 kwietnia br. w sali telewizyjnej  odbyły się warsztaty STOP HEJTOWI!. Zajęcia przygotowały dziewczęta z grupy AI. Młodzież uczestnicząca w zajęciach, podzieliła się na zespoły, którym przydzielono różne profile tematyczne. Dwie wychowanki, organizatorki warsztatów, instruowały i pomagały w realizacji powierzonych zadań. A jakie były wspaniałe efekty prac, zobaczcie sami na poniższych zdjęciach.                 Beata Linette FOTORELACJA

II WARSZTATY PLASTYCZNE

23 marca br. w internacie, odbyły się kolejne – II WARSZTATY PLASTYCZNE. Także tym razem warsztaty poprowadziła, zaprzyjaźniona już z internatem – Izabela Żuk. Temat tych zajęć to „ Kartki okolicznościowe”. Tak , jak na poprzednich zajęciach, wychowanki z pasją zabrały się do wykonywania prac wg. swoich projektów. Efekty na załączonych zdjęciach w fotorelacji. Bogdan Grabowski FOTORELACJA

DZIEŃ KOBIET

W dniu 12.03.2019 odbyła się impreza z okazji „ Dnia Kobiet”. Organizatorami spotkania byli chłopacy z internatu  oraz  panowie wychowawcy  Bogdan, Łukasz i Mariusz . Po raz pierwszy w spotkaniu brały udział nasze panie pracujące w kuchni.  W roli konferansjera wystąpił Marcin Kruszona, który w sposób bardzo dowcipny  poprowadził  całą uroczystość.  Życzenia kobietom złożył przewodniczący RMI Piotr Laskowski.                                        Następnie wychowankowie  wręczyli  tulipany każdej  kobiecie  obecnej  na  sali tv. Wychowawcy zaprezentowali najciekawsze cytaty dotyczące  kobiet wypowiedziane  przez sławnych mężczyzn. Wyświetlono film -sondę „Nasi wychowankowie o kobietach” . Następnie odbył się pokaz mody damskiej w wykonaniu chłopców .      W roli projektanta wystąpił Max Lembicz .Na zakończenie imprezy wych. Bogdan ogłosił wyniki plebiscytu „Najsympatyczniejsza 2019”. Najwięcej głosów dostała Dominka Wardeńska. Pani kierownik udekorowała zwyciężczynię  szarfą.    W miłej atmosferze  uczestniczki spotkania rozeszły się do swoich pokoi. Mariusz Piasecki FOTORELACJA FOTORELACJA

TURNIEJE SPORTOWE

W ramach zajęć Sekcji Sportowej zorganizowaliśmy, na przełomie stycznia i lutego, dwie imprezy sportowe. Pierwszym był turniej tenisa stołowego, a drugim turniej mini piłki siatkowej. W turnieju tenisa stołowego brało udział dwunastu zawodników. Rozgrywki były przeprowadzone systemem każdy z każdym. Kibice wspierali swoich faworytów z ogromnym zaangażowaniem.  I miejsce zajął Karol Konieczny, II miejsce Szymon Nowak, a III miejsce Emil Pauś. Turniej mini piłki siatkowej organizowany jako druga impreza sportowa, też przyciągnął nie małe grono zainteresowanych. Brało w niej udział 6 drużyn. Mecze rozgrywane były również systemem każdy z każdym. Zarówno uczestnicy jak i kibice świetnie się bawili, emocji było sporo. W turnieju I miejsce zajęła drużyna: Dawid Lipiński i Albert Furman, II miejsce – Szymon Nowak i Hubert Karasiewicz, III miejsce – Karol Konieczny i Emil Pauś. Zawodnicy otrzymali słodkie nagrody oraz medale pamiątkowe.Opracowała: Beata Linette FOTORELACJA

KONKURS ORTOGRAFICZNY BURS I INTERNATÓW

W  dniu 28.02 w Bursie nr 1 odbył się konkurs ortograficzny . Brali w nim udział również wychowankowie z naszego internatu. Byli to Damian Szczepański, Agata Rybarczyk. Wychowankowie przygotowywali się  pod opieką wychowawcy p. Beaty . Poziom  konkursu był bardzo wysoki. Nie zdobyliśmy żadnej nagrody. Postaramy się następnym razem zająć punktowane miejsca. Za udział uczestnicy konkursu dostali pamiątkowe dyplomy.                                                     Mariusz Piasecki ZDJĘCIA

KONKURS RECYTATORSKI

W dniu 20 lutego 2019 w  Bursie Szkolnej nr 2 odbył się Konkurs Recytatorski Burs i Internatów Miasta Poznania pt. „Miłość miłości szuka” –poezja ks. JANA Twardowskiego. Przedstawicielką naszego internatu była Andżelika Skoczkowska . Podkład muzyczny  do recytowanego wiersza „Trochę plotek o świętych” zapewnił Dominik Szyperski . Próby odbywały się pod moim kierunkiem. Poziom artystyczny występujących był bardzo wysoki. Komisja sędziowska musiała długo debatować nad wyłonieniem zwycięzców. Andżelika zajęła wysokie, II miejsce. Gratulujemy ! Zdjęcia i tekst: Mariusz Piasecki FOTORELACJA

WYBORY DO RADY MŁODZIEŻOWEJ INTERNATU

W dniach 4.02 -18.02 2019 mieszkańcy internatu rozpoczęli przygotowania do wyborów Rady Młodzieżowej Internatu. Na zebraniach grupowych wyłoniono  kandydatów do RMI. Następnie odbyła się ich akcja plakatowa. W dniu 18.02.2019 w Sali TV odbyło  się  bezpośrednie spotkanie kandydatów  z mieszkańcami internatu, gdzie przyszli wyborcy mogli się zapoznać z ich programem. 19.02.2019 odbyły się właściwe wybory. Frekwencja dopisała i wynosiła 71,5% . Osoby z największą ilością punktów weszły do RMI. Są to :Laskowski Piotr, który uzyskał 25 głosów oraz Weronika Kubaszewska i Hugon Kotwas ex aequo po 15 głosów. Życzymy nowo wybranej radzie sukcesów z pracy na rzecz mieszkańców internatu . Tekst i zdjęcia: Mariusz Piasecki FOTORELACJA

WYJŚCIE INTEGRACYJNE GRUPY A-I

Dnia 18 lutego br. Grupa dziewcząt ( AI) zorganizowała nową formę integracji, udając się na tory bowlingu do Klubu NIKU. Niektórzy z nas , tak jak i ja, byli tam po raz pierwszy. Sala, tory bowlingowe, oprogramowanie komputerowe, sprawność obsługi i pomoc przy urządzeniach rejestrujących drużyny oraz przebieg gry – to wszystko wywarło na nas duże wrażenie. Bardzo nam się ta forma spodobała. Młodzież współzawodniczyła ze sobą na zasadach fair play. Niektórzy wspierali tych, którzy byli tam po raz pierwszy. Atmosfera spotkania integracyjnego o charakterze sportowym bardzo wszystkim przypadła do gustu. Czas upłynął szybko i chętnie tę formę powtórzymy jeszcze raz. Beata Linette FOTORELACJA

WALENTYNKI 2019

13 lutego wychowankowie internatu na Golęcinie zorganizowali dyskotekę z okazji Walentynek. Impreza w formie domówki przybrała niespodziewanie profesjonalną formę. Wychowankowie zadbali o oświetlenie sali, dekoracje oraz nagłośnienie rodem z nocnego klubu, którym zawiadywał podopieczny w roli DJ-a. Początkowo nieśmiała rozgrzewka na parkiecie zaowocowała pełną salą pod koniec wydarzenia. Oczywiście, jak to zwykle bywa na dobrych imprezach, kończą się one za szybko i tak było również tym razem. Pytanie: Czy walentynkowe wydarzenie zaowocowało nowymi miłościami?. Bardzo możliwe, że tak! Jednak pozostawmy to w słodkiej tajemnicy zakochanych! Łukasz Dubielski FOTORELACJA: BOGDAN GRABOWSKI

WYJŚCIE DO BRAMY POZNANIA

Popołudnie  31 stycznia br. spędziliśmy na zwiedzaniu Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT). Miejsce to nazywane jest Bramą Poznania i stanowi najstarszą część miasta. Tego dnia odkryło przed nami wiele intrygujących miejsc i sekretów. Naszą przygodę z historią zaczęliśmy kilka dni wcześniej od zamówienia biletów wstępu.  W dniu wyjścia zaczęliśmy od zbiórki przed internatem. Wśród 13-tu chętnych wychowanków byli przedstawiciele  grup. AI, AII, C i D. Następnie udaliśmy się MPK w stronę Ronda Śródka. Wysiedliśmy na przystanku przed katedrą. Dalej ruszyliśmy spacerem uliczkami Ostrowa Tumskiego i przez most Biskupa Jordana dotarliśmy pod nowoczesny gmach Centrum. Jest to wielka szklana bryła, która wyrasta nad rzeką Cybiną. W oczekiwaniu na wejście do Centrum rozglądaliśmy się dookoła, obserwując, jak dzięki innowacyjnej rewitalizacji Wyspy Katedralnej miejsce to stanowi imponujące połączenie historii z nowoczesnością. Zwiedzanie Centrum rozpoczęliśmy od otrzymania słuchawek i pilota, które były naszym interaktywnym przewodnikiem. ICHOT nie jest zwykłym muzeum i nie znaleźliśmy w nim eksponatów ani typowych wystaw. W środku prezentowane były głównie ekspozycje multimedialne, wyświetlane na ekranach. Zaprezentowano min. to, że od początku gród na Ostrowie Tumskim składał się z dwóch powiązanych z sobą części – leżącej na północ od dzisiejszej ulicy prymasa Stefana Wyszyńskiego, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się katedra i inne budynki kościelne; oraz na południe od tej ulicy, w miejscu dzisiejszej dzielnicy Zagórze. Od drugiej połowy X wieku, wraz ze wzrostem znaczenia państwa Polan, północną część tego zespołu grodowego na Ostrowie Tumskim rozbudowywano, najpierw składała się ona z dwóch, potem trzech połączonych części, z których każda była otoczona wałem. I wiele innych ciekawostek… W całym budynku panował niemal absolutny mrok i dla wielu osób utrudniało to poruszanie się po Centrum. Zwiedzanie zajęło nam około 1,5 godziny i bardzo ciekawie spędziliśmy ten czas. Dużą atrakcją oprócz prezentacji, był taras widokowy z piękną panoramą Poznania oraz szklany łącznik, nad rzeką Cybiną. Po zwiedzaniu, pełni wrażeń i zmęczeni interaktywnym przekazem historii, udaliśmy się na spacer po Ostrowie Tumskim. Miejsce to oświetlone lampami ulicznymi i jeszcze dekoracjami noworocznymi stanowiło swoistą odskocznię od multimedialnego przekazu. Oglądając kolejne budynki, w tym: Akademię Lubrańskiego, Psałterię z XVI w. , Muzeum Archidiecezjalne no i Katedrę,  na żywo dotykaliśmy historii Poznania – dosłownie i w przenośni. Taki piękny wieczór zakończyliśmy w kawiarence, gdzie przy herbacie i deserach  podzieliliśmy się na wzajem wrażeniami. Zwiedzanie Bram Poznania to nie tylko muzeum, ale –  jak podsumowali to wychowankowie – Zupełnie niespotykane dotąd w Poznaniu miejsce, połączenie nowoczesnego obiektu i zabytkowej budowli. Miejsce, które prezentuje Ostrów Tumski z innej perspektywy. Było to jak podróż w czasie”                                                 Organizatorzy i opiekunowie wyjścia Bogdan Grabowski                                       i Aleksandra Nazar-Rzejak FOTORELACJA

WIECZÓR WIGILIJNY W INTERNACIE

Dnia 18 grudnia br. w internacie obchodziliśmy Wieczór Wigilijny. Rozpoczął się on o godz.17.00 uroczystą i bardzo pyszną wieczerzą w naszej stołówce. Po posiłku przeszliśmy do sali telewizyjnej w internacie, gdzie odbyła się druga część wieczoru. Zaproszeni goście , wychowankowie i wychowawczy uczestniczyli  w animacji wigilijnej pt. „Co tam w Betlejem?” oraz w konkursach: Dekoracji świątecznej korytarzy, Grupowego wykonania kolędy oraz Wypieków ciast świątecznych. Pani kierownik Danuta Chęcińska, przewodnicząca jury, wręczyła zwycięzcom nagrody.  Wszystkim udzielił się wspaniały świąteczny nastrój i w takiej atmosferze składając sobie życzenia zakończyliśmy nasze spotkanie wigilijne. Beata Linette Zdjęcia:Mariusz Piasecki FOTORELACJA 

BIEG MIKOŁAJKOWY 2018

Dnia 06 grudnia 2018 roku Sekcja Sportowa również i w tym roku zorganizowała Bieg Mikołajkowy. Nasza młodzież zakupiła czekoladowe gwiazdory i  pobiegła wręczyć je dzieciom przebywającym w Domu Młodzieżowym przy ul. Wojska Polskiego. Podopieczni byli mile zaskoczenia naszymi odwiedzinami oraz słodkimi upominkami. Spotkanie przebiegło w bardzo przyjemnej atmosferze. Nasza młodzież otrzymała pamiątkowe zdjęcie z ogromnym napisem „DZIĘKUJEMY” Opracowała: Beata Linette FOTORELACJA: https://photos.app.goo.gl/iyDXbfgMfoJ7RkXD6

SZLACHETNA PACZKA

Zebraliśmy 320,70 złotych DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM OSOBOM, KTÓRE WŁĄCZYŁY SIĘ DO AKCJI

WYRÓŻNIENIE DLA KLUBU WOLONTARIATU

Podziękowanie Dziękujemy wszystkim mieszkańcom internatu, wychowawcom, pracownikom obsługi ,nauczycielom     i uczniom naszej szkoły za wspólny sukces  w konkursie „Poznański Wolontariusz Roku 2018”. W kategorii „Wolontariat szkolny” otrzymaliśmy wyróżnienie , które jest dla nas dużą  satysfakcją za naszą pracę charytatywną  i stanowi ogromny bodziec do dalszej działalności. FOTORELACJA Z GALI WRĘCZENIA WYRÓŻNIEŃ

ANDRZEJKI 2018

W dniu 28.11.18  grupa AII i grupa B wspólnie zorganizowały imprezę z okazji Andrzejek pt. „Wieczór magii i wróżb”. W pierwszej części wieczoru  Max wcielił się w postać telewizyjnego wróżbity przepowiadając przyszłość dzwoniącym osobom m.in. listonoszowi, kibicowi sportowemu , świadkowi jehowy . Rolę telewidzów odgrywali Oliwier ,Jacek, Arek, Patrycja, Ala, Ania. Było  przy tym dużo śmiechu. Kolejnym punktem programu było indywidualne wróżenie przy specjalnie przygotowanych przez wychowanków stolikach z wróżbami. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się stolik z chińskimi ciasteczkami z wróżbami, własnoręcznie  upieczonymi przez Patrycję. Wszystkim  bardzo smakowały ciasteczka . Dużo chętnych było też do poznania swojej przyszłości z lanego wosku . Dominik  i Paweł  mieli dużo pracy w odkrywaniu przyszłości z cienia zastygłego wosku. Wieczór zakończył się w milej atmosferze. Uczestnicy spotkania, ze swoimi  wróżbami, udali się do swoich pokojów z nadzieją ,że przepowiednie się spełnią. Tekst: Mariusz  Piasecki           FOTORELACA                 Zdjęcia:Bogdan Grabowski, Mariusz Piasecki

PODRÓŻ DO STACJI WOLNOŚĆ

100 lat Niepodległości uczciliśmy przedstawieniem PODRÓŻ DO STACJI WOLNOŚĆ. Przedstawienie odbyło się w sali TV, a wchodzący do sali otrzymywali kotyliony- przypinki w formie biało czerwonej kokardki.  Pani Beata – reżyser przedstawienia – przywitała przybyłych: Panią Kierownik Internatu, naszego przyjaciela internatu Pana Grzegorza – nauczyciela historii, pracowników internatu, wychowawców i wychowanków.                                     Przedstawienie rozpoczęło się fragmentem piosenki „Żeby Polska była Polską”, a po jej wyciszeniu „przewodnik podróży do wolności” powiedział: „ Żeby Polska była Polską przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków…Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego co najważniejsze, pamięci o wielkich patriotach narodowych i miłości do  ziemi ojczystej…Jakie były Ojczyzny losu koleje, Jakie Polska przeżyła dzieje, Jak bardzo pragnęła wolności, Niech wam pokaże tak krótka podróż do przeszłości…”    Aktorzy – wychowankowie: Martyna, Wiktoria, Krzysztof, Michał, Hlieb, Jakub, Hubert, Gracjan, Szymon, Damian śpiewając piosenki (w tym „Rotę” z cała widownią)  i recytując poezję, przenosili się do kolejno stacji: NIEWOLA, POWSTANIA, I WOJNA ŚWIATOWA…aż dotarli do stacji WOLNOŚĆ. Wszyscy mieli biało czerwone opaski, a Szymon ubrany był w mundur żołnierski z okresu Powstania Wielkopolskiego . Muzycznie i wokalnie uroczystość wspierali Dominik i Amadeusz, którzy pięknie zagrali i zaśpiewali wraz z aktorami i widzami „Mury” i „Kocham wolność”  Wszystko odbywało się w staranie przygotowanej scenografii pod nadzorem wychowawców: Beaty Linette i Bogdana Grabowskiego, którzy przygotowali także całą oprawę multimedialną.  Scenografię oświetleniem wspomagał Kacper. Na zakończenie reżyser – Pani Beata – podziękowała wszystkim, którzy brali udział w przedstawieniu. Z wybrzmiałych braw można wnioskować, że spektakl bardzo się podobał. Wszystko tradycyjnie  podsumowała Pani Kierownik, która podziękowała Pani Beacie, za  przygotowanie spektaklu a aktorom za piękny występ. Całość podsumował nasz gość honorowy Pan Grzegorz, który powiedział między innymi: „ Jestem w rodzinie od pokoleń pierwszy, który nie musi walczyć o wolność, bo żyję w czasach, w których nasz kraj jest wolny. Doceniam to bardzo i szanuję czego i wam życzę” FOTORELACJA

W TEATRZE

W dniu 07 listopada Sekcja Teatralna zorganizowała wyjście do Teatru Nowego w Poznaniu. Grupa czterdziesto dwu osobowa uczestniczyła w  wesołym przedstawieniu pt. „ Mister Barańczak”  w reżyserii Jerzego Satanowskiego, oklaskując zabawę dźwiękiem, związkiem frazeologicznym, który z twórczości Szekspira, Kochanowskiego, Szymonowica i innych poetów wyłonił coś, co widza bawi, wzrusza i dodaje mu sił .Po spektaklu nasza młodzież spotkała się z aktorami, którym podziękowała za piękny spektakl teatralny. Opracowała: Beata Linette

SPOTKANIE Z CYKLU "CIEKAWI GOŚCIE"

Dnia 5 listopada 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „ Ciekawi Goście”. W tym roku Magda Linette zaprosiła do nas Izo Zunica, chorwackiego trenera. Na spotkaniu mówił o tym jak można osiągnąć swój wymarzony cel, nawet jeśli wszyscy wokół Tobie go odradzają. Izo Zunic swoja energią życiowa, charyzmą i pozytywnym nastawieniem do wszystkiego co robi wywarł ogromne wrażenie na nas. Na zakończenie padło pytania  „Kiedy pan znowu nas odwiedzi?”                                                    Opracowała                                         Beata Linette http://photos.app.goo.gl/26pzU1P5tPwTvFrf7

WARSZTATY PLASTYCZNE

29 listopada 2018 r. odbyły się u nas w Internacie ciekawe Warsztaty Plastyczny. Dziewczyny z grupy D, wraz z Panią Kierownik, ujawniły swoje talenty plastyczne wykonując „Kwiatowe literki”.

Cele warsztatów:

  •        -rozwój kreatywności oraz sprawności manualnej uczestników
  •        – poznanie nowych technik związanych z użyciem akwareli, pędzelka i przygotowanych liter na ploterze
  •        – tworzenie prac plastycznych z wykorzystaniem określonego motywu
  •       –  zabawa poprzez sztukę w czasie zajęć poza- lekcyjnych
  •       –  umiejętność pracy samodzielnej lub w grupie

W zajęciach uczestniczyło 11 wychowanek wraz z  Panią Kierownik. Zakupione zostały liczne materiały plastyczne, które umożliwiły poznanie nowych technik oraz wykorzystanie ich w wykonywanych pracach. Umożliwiło to pobudzenie kreatywnego myślenia i rozwinęło sprawność manualną. Temat warsztatów dotyczył dekoracji motywami roślinnymi liter wybranych przez wychowanki, a przygotowanych przez prowadzącą na ploterze. Motywy roślinne namalowanie zostały akwarelami. Twórczość uczestniczek okazała się bardzo różnorodna i niekonwencjonalna                   w rozwiązaniach, także wartościowa pod względem estetycznym. Podczas wykonywania prac widoczne było zaangażowanie oraz chęć osiągnięcia celu. Pozwoliło to na stworzenie pięknych prac plastycznych o różnym przeznaczeniu użytkowym, a uczestniczki wykazały się oryginalnością i pomysłowością. Prowadząca warsztaty – Izabela Żuk – na swoim face bokowym profilu prace wychowanek skomentowała tak: „Dziś warsztatowałam literkowo z grupą świetnych dziewczyn.          I albo ja jestem….zdolną nauczycielką, albo one są tak zdolne. A może, zwyczajnie, jedno i drugie”. Pod naszym zaś internatowym postem napisała taki komentarz:  ” Jeszcze raz i po kolei: kierownictwu i wychowawcy bardzo dziękuję za zaproszenie i za to, że organizowane są takie fajne rzeczy dla Wychowanek internatu; dziewczynom dziękuję, że im się chce chcieć (zwłaszcza przed maturą!). Jesteście mega sympatyczne i bardzo, bardzo zdolne! I jeśli o mnie chodzi – już myślę co dla Was przygotować następnym razem ;)” Opracowanie: organizator warsztatów Bogdan Grabowski FOTORELACJA

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W dniu  18.10.2018 o godz.20.15 odbyło się w internacie spotkanie z okazji „Dnia Edukacji Narodowej”. Imprezę przygotowała grupa AII i grupa D. Uroczystość rozpoczęła się  przedstawieniem scenki z lekcji biologii.  Arek, Marysia ,Patrycja, Weronika wcielili się  postacie uczniów dowcipnie klasyfikując nauczycieli w zależności od stażu zawodowego . Bardzo dobrze zagrała postać nauczycielki biologii Andżelika .  Część artystyczną zakończyła Roksana deklamując dowcipny wiersz o wychowawcach. Publiczność nagrodziła występ aktorów gromkimi brawami. Kolejną częścią uroczystości  było wystąpienie Wiktorii przewodniczącej Rady Młodzieżowej Internatu , która złożyła życzenia wychowawcom i pracownikom internatu. Paniom wręczono   kwiaty, a panom słodkości . Następnie odbyła się rywalizacja w kalamburach miedzy zespołem  wychowawców i zespołem wychowanków . Teleturniej  przygotował i poprowadził wych. p .Bogdan. Walka była bardzo zacięta . Pomimo dwóch dogrywek nie można wyłonić było zwycięzcy.   Oba zespoły w nagrodę otrzymały do podziału   bombonierki. Zawodnicy w świetnych humorach podziękowali sobie wzajemnie  i w ten sposób zakończył się ten miły wieczór. Mariusz Piasecki i Bogdan Grabowski FOTORELACJA

PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

Dnia 05 października 2018 nasza młodzież uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielem policji. Tematem spotkania i prezentacji była „ Profilaktyka uzależnień”. Młodzież zapoznała się z przepisami prawa obejmującymi rozprowadzanie i stosowanie narkotyków w różnych postaciach.  Zobaczyli również na prezentacji medialnej, jakie konsekwencje zdrowotne, aż do utraty życia włącznie mogą ponieść te osoby, które będą zażywały narkotyki i inne używki. Takie spotkania, mamy nadzieję, że budzą świadomość wśród młodzieży. Beata Linette FOTORELACJA https://photos.app.goo.gl/2kfncM2Ucj4NVfzg8

SPOTKANIE INTEGRACYJNE W DNIU CHŁOPAKA

Dnia 25 września 2018 odbyło się spotkanie integracyjne całej młodzieży mieszkającej w internacie połączone z uroczystością z okazji Dnia Chłopaka. W sali telewizyjnej zebrali się wszyscy nasi mieszkańcy oraz pracownicy internatu. Spotkanie rozpoczęliśmy od przywitania Pani Kierownik, wychowawców oraz pracowników internatu. W trakcie naszego spotkania, najpierw grupy dokonały własnych prezentacji, a następnie przedstawiciele grup uczestniczyli w ciekawych i wesołych konkursach. W czasie takich wieczorów młodzież współpracując ze sobą poznaje się i integruje. Zobaczcie sami. Beata Linette FOTORELACJA

OGNISKO INTEGRACYJNE GRUPY "D"

W dniu 18 września br. grupa D spotkała się przy ognisku. Celem spotkania było zintegrowanie się z nowymi koleżankami, które dołączyły do grupy oraz  omówienie spraw organizacyjnych grupy. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i zakończyło się wspólnym śpiewem. Bogdan Grabowski FOTORELACJA

OGNISKO INTEGRACYJNE GRUPY "C" i "B"

W dniu 06 września 2018 roku odbyło się pierwsze zebranie Gr. C. Spotkanie upłynęło  w bardzo przyjaznej atmosferze.  Beata Linette. FOTORELACJA

OGNISKO INTEGRACYJNE GRUPY "A-I"

Dnia 17 września 2018 r. przy boisku szkolnym odbyło się ognisko integracyjne, mające na celu adaptację nowo przyjętych dziewcząt do grupy AI. Podczas zabawy prawda i fałsz wychowanki mogły poznać się lepiej w atmosferze rozluźnienia i śmiechu. Tego samego wieczoru dziewczęta wybrały także nową nazwę grupy Wonder Woman. Aleksandra Nazar-Rzejak FOTORELACJA https://photos.app.goo.gl/pUvWTP8sPKCQ1Xj86