Internat

Z życia internatu

TURNIEJE SPORTOWE

W ramach zajęć Sekcji Sportowej zorganizowaliśmy, na przełomie stycznia i lutego, dwie imprezy sportowe. Pierwszym był turniej tenisa stołowego, a drugim turniej mini piłki siatkowej. W turnieju tenisa stołowego brało udział dwunastu zawodników. Rozgrywki były przeprowadzone systemem każdy z każdym. Kibice wspierali swoich faworytów z ogromnym zaangażowaniem.  I miejsce zajął Karol Konieczny, II miejsce Szymon Nowak, a III miejsce Emil Pauś. Turniej mini piłki siatkowej organizowany jako druga impreza sportowa, też przyciągnął nie małe grono zainteresowanych. Brało w niej udział 6 drużyn. Mecze rozgrywane były również systemem każdy z każdym. Zarówno uczestnicy jak i kibice świetnie się bawili, emocji było sporo. W turnieju I miejsce zajęła drużyna: Dawid Lipiński i Albert Furman, II miejsce – Szymon Nowak i Hubert Karasiewicz, III miejsce – Karol Konieczny i Emil Pauś. Zawodnicy otrzymali słodkie nagrody oraz medale pamiątkowe.Opracowała: Beata Linette

FOTORELACJA

KONKURS RECYTATORSKI

W dniu 20 lutego 2019 w  Bursie Szkolnej nr 2 odbył się Konkurs Recytatorski Burs i Internatów Miasta Poznania pt. „Miłość miłości szuka” –poezja ks. JANA Twardowskiego. Przedstawicielką naszego internatu była Andżelika Skoczkowska . Podkład muzyczny  do recytowanego wiersza „Trochę plotek o świętych” zapewnił Dominik Szyperski . Próby odbywały się pod moim kierunkiem. Poziom artystyczny występujących był bardzo wysoki. Komisja sędziowska musiała długo debatować nad wyłonieniem zwycięzców. Andżelika zajęła wysokie, II miejsce. Gratulujemy ! Zdjęcia i tekst: Mariusz Piasecki

FOTORELACJA

 

WYBORY DO RADY MŁODZIEŻOWEJ INTERNATU

W dniach 4.02 -18.02 2019 mieszkańcy internatu rozpoczęli przygotowania do wyborów Rady Młodzieżowej Internatu. Na zebraniach grupowych wyłoniono  kandydatów do RMI. Następnie odbyła się ich akcja plakatowa. W dniu 18.02.2019 w Sali TV odbyło  się  bezpośrednie spotkanie kandydatów  z mieszkańcami internatu, gdzie przyszli wyborcy mogli się zapoznać z ich programem. 19.02.2019 odbyły się właściwe wybory. Frekwencja dopisała i wynosiła 71,5% . Osoby z największą ilością punktów weszły do RMI. Są to :Laskowski Piotr, który uzyskał 25 głosów oraz Weronika Kubaszewska i Hugon Kotwas ex aequo po 15 głosów. Życzymy nowo wybranej radzie sukcesów z pracy na rzecz mieszkańców internatu . Tekst i zdjęcia: Mariusz Piasecki

FOTORELACJA

WYJŚCIE INTEGRACYJNE GRUPY A-I

Dnia 18 lutego br. Grupa dziewcząt ( AI) zorganizowała nową formę integracji, udając się na tory bowlingu do Klubu NIKU. Niektórzy z nas , tak jak i ja, byli tam po raz pierwszy. Sala, tory bowlingowe, oprogramowanie komputerowe, sprawność obsługi i pomoc przy urządzeniach rejestrujących drużyny oraz przebieg gry – to wszystko wywarło na nas duże wrażenie. Bardzo nam się ta forma spodobała. Młodzież współzawodniczyła ze sobą na zasadach fair play. Niektórzy wspierali tych, którzy byli tam po raz pierwszy. Atmosfera spotkania integracyjnego o charakterze sportowym bardzo wszystkim przypadła do gustu. Czas upłynął szybko i chętnie tę formę powtórzymy jeszcze raz.

Beata Linette

FOTORELACJA

WALENTYNKI 2019

13 lutego wychowankowie internatu na Golęcinie zorganizowali dyskotekę z okazji Walentynek. Impreza w formie domówki przybrała niespodziewanie profesjonalną formę. Wychowankowie zadbali o oświetlenie sali, dekoracje oraz nagłośnienie rodem z nocnego klubu, którym zawiadywał podopieczny w roli DJ-a. Początkowo nieśmiała rozgrzewka na parkiecie zaowocowała pełną salą pod koniec wydarzenia. Oczywiście, jak to zwykle bywa na dobrych imprezach, kończą się one za szybko i tak było również tym razem. Pytanie: Czy walentynkowe wydarzenie zaowocowało nowymi miłościami?. Bardzo możliwe, że tak! Jednak pozostawmy to w słodkiej tajemnicy zakochanych! Łukasz Dubielski

FOTORELACJA: BOGDAN GRABOWSKI

WYJŚCIE DO BRAMY POZNANIA

Popołudnie  31 stycznia br. spędziliśmy na zwiedzaniu Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT). Miejsce to nazywane jest Bramą Poznania i stanowi najstarszą część miasta. Tego dnia odkryło przed nami wiele intrygujących miejsc i sekretów.

Naszą przygodę z historią zaczęliśmy kilka dni wcześniej od zamówienia biletów wstępu.  W dniu wyjścia zaczęliśmy od zbiórki przed internatem. Wśród 13-tu chętnych wychowanków byli przedstawiciele  grup. AI, AII, C i D. Następnie udaliśmy się MPK w stronę Ronda Śródka. Wysiedliśmy na przystanku przed katedrą. Dalej ruszyliśmy spacerem uliczkami Ostrowa Tumskiego i przez most Biskupa Jordana dotarliśmy pod nowoczesny gmach Centrum. Jest to wielka szklana bryła, która wyrasta nad rzeką Cybiną.

W oczekiwaniu na wejście do Centrum rozglądaliśmy się dookoła, obserwując, jak dzięki innowacyjnej rewitalizacji Wyspy Katedralnej miejsce to stanowi imponujące połączenie historii z nowoczesnością.

Zwiedzanie Centrum rozpoczęliśmy od otrzymania słuchawek i pilota, które były naszym interaktywnym przewodnikiem. ICHOT nie jest zwykłym muzeum i nie znaleźliśmy w nim eksponatów ani typowych wystaw. W środku prezentowane były głównie ekspozycje multimedialne, wyświetlane na ekranach. Zaprezentowano min. to, że od początku gród na Ostrowie Tumskim składał się z dwóch powiązanych z sobą części – leżącej na północ od dzisiejszej ulicy prymasa Stefana Wyszyńskiego, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się katedra i inne budynki kościelne; oraz na południe od tej ulicy, w miejscu dzisiejszej dzielnicy Zagórze. Od drugiej połowy X wieku, wraz ze wzrostem znaczenia państwa Polan, północną część tego zespołu grodowego na Ostrowie Tumskim rozbudowywano, najpierw składała się ona z dwóch, potem trzech połączonych części, z których każda była otoczona wałem. I wiele innych ciekawostek…

W całym budynku panował niemal absolutny mrok i dla wielu osób utrudniało to poruszanie się po Centrum. Zwiedzanie zajęło nam około 1,5 godziny i bardzo ciekawie spędziliśmy ten czas. Dużą atrakcją oprócz prezentacji, był taras widokowy z piękną panoramą Poznania oraz szklany łącznik, nad rzeką Cybiną.

Po zwiedzaniu, pełni wrażeń i zmęczeni interaktywnym przekazem historii, udaliśmy się na spacer po Ostrowie Tumskim. Miejsce to oświetlone lampami ulicznymi i jeszcze dekoracjami noworocznymi stanowiło swoistą odskocznię od multimedialnego przekazu. Oglądając kolejne budynki, w tym: Akademię Lubrańskiego, Psałterię z XVI w. , Muzeum Archidiecezjalne no i Katedrę,  na żywo dotykaliśmy historii Poznania – dosłownie i w przenośni.

Taki piękny wieczór zakończyliśmy w kawiarence, gdzie przy herbacie i deserach  podzieliliśmy się na wzajem wrażeniami. Zwiedzanie Bram Poznania to nie tylko muzeum, ale –  jak podsumowali to wychowankowie – Zupełnie niespotykane dotąd w Poznaniu miejsce, połączenie nowoczesnego obiektu i zabytkowej budowli. Miejsce, które prezentuje Ostrów Tumski z innej perspektywy. Było to jak podróż w czasie”                                                 Organizatorzy i opiekunowie wyjścia

Bogdan Grabowski                                       i Aleksandra Nazar-Rzejak

FOTORELACJA

WIECZÓR WIGILIJNY W INTERNACIE

Dnia 18 grudnia br. w internacie obchodziliśmy Wieczór Wigilijny. Rozpoczął się on o godz.17.00 uroczystą i bardzo pyszną wieczerzą w naszej stołówce. Po posiłku przeszliśmy do sali telewizyjnej w internacie, gdzie odbyła się druga część wieczoru. Zaproszeni goście , wychowankowie i wychowawczy uczestniczyli  w animacji wigilijnej pt. „Co tam w Betlejem?” oraz w konkursach: Dekoracji świątecznej korytarzy, Grupowego wykonania kolędy oraz Wypieków ciast świątecznych. Pani kierownik Danuta Chęcińska, przewodnicząca jury, wręczyła zwycięzcom nagrody.  Wszystkim udzielił się wspaniały świąteczny nastrój i w takiej atmosferze składając sobie życzenia zakończyliśmy nasze spotkanie wigilijne.

Beata Linette

Zdjęcia:Mariusz Piasecki

FOTORELACJA 

BIEG MIKOŁAJKOWY 2018

Dnia 06 grudnia 2018 roku Sekcja Sportowa również i w tym roku zorganizowała Bieg Mikołajkowy. Nasza młodzież zakupiła czekoladowe gwiazdory i  pobiegła wręczyć je dzieciom przebywającym w Domu Młodzieżowym przy ul. Wojska Polskiego. Podopieczni byli mile zaskoczenia naszymi odwiedzinami oraz słodkimi upominkami. Spotkanie przebiegło w bardzo przyjemnej atmosferze. Nasza młodzież otrzymała pamiątkowe zdjęcie z ogromnym napisem „DZIĘKUJEMY”

Opracowała: Beata Linette

FOTORELACJA: https://photos.app.goo.gl/iyDXbfgMfoJ7RkXD6

SZLACHETNA PACZKA

Zebraliśmy 320,70 złotych DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM OSOBOM, KTÓRE WŁĄCZYŁY SIĘ DO AKCJI

WYRÓŻNIENIE DLA KLUBU WOLONTARIATU

Podziękowanie

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom internatu, wychowawcom, pracownikom obsługi ,nauczycielom     i uczniom naszej szkoły za wspólny sukces  w konkursie „Poznański Wolontariusz Roku 2018”. W kategorii „Wolontariat szkolny” otrzymaliśmy wyróżnienie , które jest dla nas dużą  satysfakcją za naszą pracę charytatywną  i stanowi ogromny bodziec do dalszej działalności.

FOTORELACJA Z GALI WRĘCZENIA WYRÓŻNIEŃ

ANDRZEJKI 2018

W dniu 28.11.18  grupa AII i grupa B wspólnie zorganizowały imprezę z okazji Andrzejek pt. „Wieczór magii i wróżb”. W pierwszej części wieczoru  Max wcielił się w postać telewizyjnego wróżbity przepowiadając przyszłość dzwoniącym osobom m.in. listonoszowi, kibicowi sportowemu , świadkowi jehowy . Rolę telewidzów odgrywali Oliwier ,Jacek, Arek, Patrycja, Ala, Ania. Było  przy tym dużo śmiechu. Kolejnym punktem programu było indywidualne wróżenie przy specjalnie przygotowanych przez wychowanków stolikach z wróżbami. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się stolik z chińskimi ciasteczkami z wróżbami, własnoręcznie  upieczonymi przez Patrycję. Wszystkim  bardzo smakowały ciasteczka . Dużo chętnych było też do poznania swojej przyszłości z lanego wosku . Dominik  i Paweł  mieli dużo pracy w odkrywaniu przyszłości z cienia zastygłego wosku. Wieczór zakończył się w milej atmosferze. Uczestnicy spotkania, ze swoimi  wróżbami, udali się do swoich pokojów z nadzieją ,że przepowiednie się spełnią.

Tekst: Mariusz  Piasecki           FOTORELACA                 Zdjęcia:Bogdan Grabowski, Mariusz Piasecki

 

PODRÓŻ DO STACJI WOLNOŚĆ

100 lat Niepodległości uczciliśmy przedstawieniem PODRÓŻ DO STACJI WOLNOŚĆ. Przedstawienie odbyło się w sali TV, a wchodzący do sali otrzymywali kotyliony- przypinki w formie biało czerwonej kokardki.  Pani Beata – reżyser przedstawienia – przywitała przybyłych: Panią Kierownik Internatu, naszego przyjaciela internatu Pana Grzegorza – nauczyciela historii, pracowników internatu, wychowawców i wychowanków.                                     Przedstawienie rozpoczęło się fragmentem piosenki „Żeby Polska była Polską”, a po jej wyciszeniu „przewodnik podróży do wolności” powiedział: „ Żeby Polska była Polską przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków…Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego co najważniejsze, pamięci o wielkich patriotach narodowych i miłości do  ziemi ojczystej…Jakie były Ojczyzny losu koleje, Jakie Polska przeżyła dzieje, Jak bardzo pragnęła wolności, Niech wam pokaże tak krótka podróż do przeszłości…”    Aktorzy – wychowankowie: Martyna, Wiktoria, Krzysztof, Michał, Hlieb, Jakub, Hubert, Gracjan, Szymon, Damian śpiewając piosenki (w tym „Rotę” z cała widownią)  i recytując poezję, przenosili się do kolejno stacji: NIEWOLA, POWSTANIA, I WOJNA ŚWIATOWA…aż dotarli do stacji WOLNOŚĆ. Wszyscy mieli biało czerwone opaski, a Szymon ubrany był w mundur żołnierski z okresu Powstania Wielkopolskiego . Muzycznie i wokalnie uroczystość wspierali Dominik i Amadeusz, którzy pięknie zagrali i zaśpiewali wraz z aktorami i widzami „Mury” i „Kocham wolność”  Wszystko odbywało się w staranie przygotowanej scenografii pod nadzorem wychowawców: Beaty Linette i Bogdana Grabowskiego, którzy przygotowali także całą oprawę multimedialną.  Scenografię oświetleniem wspomagał Kacper.

Na zakończenie reżyser – Pani Beata – podziękowała wszystkim, którzy brali udział w przedstawieniu. Z wybrzmiałych braw można wnioskować, że spektakl bardzo się podobał. Wszystko tradycyjnie  podsumowała Pani Kierownik, która podziękowała Pani Beacie, za  przygotowanie spektaklu a aktorom za piękny występ. Całość podsumował nasz gość honorowy Pan Grzegorz, który powiedział między innymi: „ Jestem w rodzinie od pokoleń pierwszy, który nie musi walczyć o wolność, bo żyję w czasach, w których nasz kraj jest wolny. Doceniam to bardzo i szanuję czego i wam życzę”

FOTORELACJA

 

W TEATRZE

W dniu 07 listopada Sekcja Teatralna zorganizowała wyjście do Teatru Nowego w Poznaniu. Grupa czterdziesto dwu osobowa uczestniczyła w  wesołym przedstawieniu pt. „ Mister Barańczak”  w reżyserii Jerzego Satanowskiego, oklaskując zabawę dźwiękiem, związkiem frazeologicznym, który z twórczości Szekspira, Kochanowskiego, Szymonowica i innych poetów wyłonił coś, co widza bawi, wzrusza i dodaje mu sił .Po spektaklu nasza młodzież spotkała się z aktorami, którym podziękowała za piękny spektakl teatralny.

Opracowała: Beata Linette

SPOTKANIE Z CYKLU "CIEKAWI GOŚCIE"

Dnia 5 listopada 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „ Ciekawi Goście”. W tym roku Magda Linette zaprosiła do nas Izo Zunica, chorwackiego trenera. Na spotkaniu mówił o tym jak można osiągnąć swój wymarzony cel, nawet jeśli wszyscy wokół Tobie go odradzają. Izo Zunic swoja energią życiowa, charyzmą i pozytywnym nastawieniem do wszystkiego co robi wywarł ogromne wrażenie na nas. Na zakończenie padło pytania  „Kiedy pan znowu nas odwiedzi?”                                                    Opracowała                                         Beata Linette

http://photos.app.goo.gl/26pzU1P5tPwTvFrf7

WARSZTATY PLASTYCZNE

29 listopada 2018 r. odbyły się u nas w Internacie ciekawe Warsztaty Plastyczny. Dziewczyny z grupy D, wraz z Panią Kierownik, ujawniły swoje talenty plastyczne wykonując „Kwiatowe literki”.

Cele warsztatów:

  •        -rozwój kreatywności oraz sprawności manualnej uczestników
  •        – poznanie nowych technik związanych z użyciem akwareli, pędzelka i przygotowanych liter na ploterze
  •        – tworzenie prac plastycznych z wykorzystaniem określonego motywu
  •       –  zabawa poprzez sztukę w czasie zajęć poza- lekcyjnych
  •       –  umiejętność pracy samodzielnej lub w grupie

W zajęciach uczestniczyło 11 wychowanek wraz z  Panią Kierownik. Zakupione zostały liczne materiały plastyczne, które umożliwiły poznanie nowych technik oraz wykorzystanie ich w wykonywanych pracach. Umożliwiło to pobudzenie kreatywnego myślenia i rozwinęło sprawność manualną. Temat warsztatów dotyczył dekoracji motywami roślinnymi liter wybranych przez wychowanki, a przygotowanych przez prowadzącą na ploterze. Motywy roślinne namalowanie zostały akwarelami. Twórczość uczestniczek okazała się bardzo różnorodna i niekonwencjonalna                   w rozwiązaniach, także wartościowa pod względem estetycznym. Podczas wykonywania prac widoczne było zaangażowanie oraz chęć osiągnięcia celu. Pozwoliło to na stworzenie pięknych prac plastycznych o różnym przeznaczeniu użytkowym, a uczestniczki wykazały się oryginalnością i pomysłowością.

Prowadząca warsztaty – Izabela Żuk – na swoim face bokowym profilu prace wychowanek skomentowała tak: „Dziś warsztatowałam literkowo z grupą świetnych dziewczyn.          I albo ja jestem….zdolną nauczycielką, albo one są tak zdolne. A może, zwyczajnie, jedno i drugie”.

Pod naszym zaś internatowym postem napisała taki komentarz:  ” Jeszcze raz i po kolei: kierownictwu i wychowawcy bardzo dziękuję za zaproszenie i za to, że organizowane są takie fajne rzeczy dla Wychowanek internatu; dziewczynom dziękuję, że im się chce chcieć (zwłaszcza przed maturą!). Jesteście mega sympatyczne i bardzo, bardzo zdolne! I jeśli o mnie chodzi – już myślę co dla Was przygotować następnym razem ;)”

Opracowanie: organizator warsztatów Bogdan Grabowski

FOTORELACJA

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W dniu  18.10.2018 o godz.20.15 odbyło się w internacie spotkanie z okazji „Dnia Edukacji Narodowej”. Imprezę przygotowała grupa AII i grupa D.

Uroczystość rozpoczęła się  przedstawieniem scenki z lekcji biologii.  Arek, Marysia ,Patrycja, Weronika wcielili się  postacie uczniów dowcipnie klasyfikując nauczycieli w zależności od stażu zawodowego . Bardzo dobrze zagrała postać nauczycielki biologii Andżelika .  Część artystyczną zakończyła Roksana deklamując dowcipny wiersz o wychowawcach. Publiczność nagrodziła występ aktorów gromkimi brawami.

Kolejną częścią uroczystości  było wystąpienie Wiktorii przewodniczącej Rady Młodzieżowej Internatu , która złożyła życzenia wychowawcom i pracownikom internatu. Paniom wręczono   kwiaty, a panom słodkości .

Następnie odbyła się rywalizacja w kalamburach miedzy zespołem  wychowawców i zespołem wychowanków . Teleturniej  przygotował i poprowadził wych. p .Bogdan. Walka była bardzo zacięta . Pomimo dwóch dogrywek nie można wyłonić było zwycięzcy.   Oba zespoły w nagrodę otrzymały do podziału   bombonierki. Zawodnicy w świetnych humorach podziękowali sobie wzajemnie  i w ten sposób zakończył się ten miły wieczór.

Mariusz Piasecki i Bogdan Grabowski

FOTORELACJA

PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

Dnia 05 października 2018 nasza młodzież uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielem policji. Tematem spotkania i prezentacji była „ Profilaktyka uzależnień”. Młodzież zapoznała się z przepisami prawa obejmującymi rozprowadzanie i stosowanie narkotyków w różnych postaciach.  Zobaczyli również na prezentacji medialnej, jakie konsekwencje zdrowotne, aż do utraty życia włącznie mogą ponieść te osoby, które będą zażywały narkotyki i inne używki.

Takie spotkania, mamy nadzieję, że budzą świadomość wśród młodzieży.

Beata Linette

FOTORELACJA

https://photos.app.goo.gl/2kfncM2Ucj4NVfzg8

SPOTKANIE INTEGRACYJNE W DNIU CHŁOPAKA

Dnia 25 września 2018 odbyło się spotkanie integracyjne całej młodzieży mieszkającej w internacie połączone z uroczystością z okazji Dnia Chłopaka. W sali telewizyjnej zebrali się wszyscy nasi mieszkańcy oraz pracownicy internatu. Spotkanie rozpoczęliśmy od przywitania Pani Kierownik, wychowawców oraz pracowników internatu. W trakcie naszego spotkania, najpierw grupy dokonały własnych prezentacji, a następnie przedstawiciele grup uczestniczyli w ciekawych i wesołych konkursach. W czasie takich wieczorów młodzież współpracując ze sobą poznaje się i integruje. Zobaczcie sami.

Beata Linette

FOTORELACJA

 

OGNISKO INTEGRACYJNE GRUPY "D"

W dniu 18 września br. grupa D spotkała się przy ognisku. Celem spotkania było zintegrowanie się z nowymi koleżankami, które dołączyły do grupy oraz  omówienie spraw organizacyjnych grupy. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i zakończyło się wspólnym śpiewem. Bogdan Grabowski

FOTORELACJA

 

 

 

 

OGNISKO INTEGRACYJNE GRUPY "C" i "B"

W dniu 06 września 2018 roku odbyło się pierwsze zebranie Gr. C. Spotkanie upłynęło  w bardzo przyjaznej atmosferze.  Beata Linette.

FOTORELACJA

OGNISKO INTEGRACYJNE GRUPY "A-I"

Dnia 17 września 2018 r. przy boisku szkolnym odbyło się ognisko integracyjne, mające na celu adaptację nowo przyjętych dziewcząt do grupy AI. Podczas zabawy prawda i fałsz wychowanki mogły poznać się lepiej w atmosferze rozluźnienia i śmiechu. Tego samego wieczoru dziewczęta wybrały także nową nazwę grupy Wonder Woman. Aleksandra Nazar-Rzejak

FOTORELACJA

https://photos.app.goo.gl/pUvWTP8sPKCQ1Xj86