Wydarzenia

Udostępnij na facebooku

Projekt Euroweek – relacja z wyjazdu szkoleniowego.

W dniach 04.03–08.03 uczniowie naszej szkoły byli na wyjedzie szkoleniowym Euroweek. Głównym założeniem  tego wyjazdu jest doskonalenie komunikacji w języku angielskim, dlatego wszystkie zajęcia prowadzone są przez wolontariuszy z innych krajów właśnie w tym języku. W tym roku mieliśmy okazję poznać: Rikiego, Martina, Aldo, Kejpi i jedynego w swoim rodzaju Alehandro. Może trudno w to uwierzyć, ale pięć dni spędzonych w Lądku Zdroju wystarczyło do stworzenia niesamowitej więzi z tymi inspirującymi ludźmi. Oprócz nas byli też uczniowie z Olkusza i Nysy. Dzięki zajęciom i wolontariuszom z kompletnie obcych sobie osób zaledwie w kilka dni uczniowie zostali grupą dobrych znajomych. Zajęcia odbywały się w formie warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń, które pozwoliły rozwinąć uczniom umiejętność pracy w zespole, współpracy w grupie. Nie do przecenienia jest walor poznawczy – poszczególni wolontariusze przedstawiali geografię, historię, kulturę i tradycje swoich krajów. Uczniowie nauczyli się między innymi: klaskać na 8 sposobów, tańczyć narodowe tańce z Kolumbii, Wietnamu i Birmy, czy projektować grę na smartphona. Z pomocą wolontariuszy młodzież zorganizowała pokaz talentów, reklamy gadżetów, które byłyby przydatne dla nastolatków i prezentacje dotyczące obcych krajów.Chociaż  współczesny świat stał się „globalną wioską”, nieczęsto uczniowie mają okazję nawiązać przyjazne relacje z młodymi ludźmi z innych zakątków świata. Euroweek daje wspaniałą możliwość poznania i przebywania z młodymi ludźmi  z  wielu krajów. I okazuje się, że mimo tylu różnic kulturowych, religijnych, klimatycznych i innych w gruncie rzeczy wszyscy jesteśmy tacy sami – pragniemy żyć w świecie, w którym panuje pokój, wolność i tolerancja.Tegoroczny wyjazd był naszym trzecim pobytem na Euroweeku. Mamy nadzieję, że projekt ten będzie kontynuowany w naszej szkole i w przyszłym roku znowu  będziemy mogli uczestniczyć w tej niesamowitej przygodzie.

Monika Mączka