WYDARZENIA

Udostępnij na facebooku

WYCIECZKA MECHANIZATORÓW do Francji i Niemiec

W dniach 3 do 8 grudnia 2022 miała miejsce kolejna zawodowo – krajoznawcza wycieczka mechanizatorów do Francji i Niemiec. Udział wzięło 34 uczniów – przedstawicieli każdej z 5 klas TMRiA. Kierownikiem wycieczki był wicedyrektor Jacek Michalski, a opiekunami profesorowie : Stefan Kopeć i Andrzej Karbowiak. Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Techniki w Sinsheim (Niemcy). Nasza młodzież z zaciekawieniem zapoznała się z historią techniki m.in. motoryzacyjnej, lotniczej, rolniczej i militarnej. Następny dzień spędziliśmy w fabryce maszyn rolniczych KUHN w Saverne (Francja). Firma ta przoduje na świecie w produkcji narzędzi uprawowych oraz maszyn do siewu, ochrony roślin i do zbioru zielonek. Powitał nas dyrektor tej fabryki pan Erwin Meulman wraz z dyrektorem KUHN Polska panem Arturem Szymczakiem, który zaprezentował nam firmę i szczegółowo omówił produkowane tam maszyny. Następnie zwiedziliśmy fabrykę zapoznając się z technologiami produkcji i rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Podczas uroczystego obiadu wręczyliśmy oby panom pamiątkowe statuetki symbolizujące wieloletnią przyjaźń między Zespołem Szkół Przyrodniczych w Poznaniu a firmą KUHN. Wieczorem odbyliśmy spacer po Strasbourgu. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w firmie RAUCH w Baden (Niemcy) – światowego lidera w produkcji rozsiewaczy. Powitała tam nas pani dyrektor Elke Pankov, której również wręczyliśmy pamiątkową statuetkę. Produkowane tam rozsiewacze zaprezentował pan Artur Szymczak, a następnie zwiedziliśmy fabrykę. Podczas wizyty w obu fabrykach (KUHN i RAUCH) nasi uczniowie widzieli, że to czego uczą się w szkole na lekcjach przedmiotów zawodowych ma potem zastosowanie w praktyce – w konkretnej produkcji. Wieczorem odbyliśmy spacer po starym francuskim mieście REIMS, gdzie podziwialiśmy słynną katedrę. Kolejny dzień spędziliśmy w PARYŻU. Byliśmy na wieży Eiffela, płynęliśmy statkiem po Sekwanie, widzieliśmy Ratusz, Panteon, Łuk Triumfalny i katedrę Notre Dame odbudowującą się po pożarze. W ostatnim dniu wycieczki odbyliśmy spacer po BERLINIE. Widzieliśmy fragmenty Muru Berlińskiego, Reichstag, Bramę Brandenburską i Wieżę Telewizyjną. Na koniec byliśmy na Jarmarku Świątecznym. Cali i zdrowi oraz z wieloma niezapomnianymi wrażeniami wróciliśmy do domu.

Panu Arturowi Szymczakowi jeszcze raz dziękujemy za zorganizowanie tej wycieczki ( jak i poprzednich czterech ), za olbrzymi wkład w rozwój zawodowy uczniów Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki poprzez szkolenia i praktyki zawodowe, wyposażenie nas w GPS i stację pogody oraz umożliwienie dostępu do najnowocześniejszych technologii i rozwiązań konstrukcyjnych w technice rolniczej. jm

Fotorelacja